Стрес і хвороби серця: чи існує зв’язок?

7 березня 2021

Хвороби серця й стрес нерозривно пов’язані. Не вірите? Розбираємося разом з фахівцем, як негативні емоції впливають на серцево-судинну систему й що потрібно робити, щоб уникнути проблем із серцем.

Сьогодні стрес стає однією з лідируючих проблем сучасності. Часто результатом негативних емоцій стає не тільки зіпсований настрій, але й більш важкі наслідки – проблеми зі здоров’ям. Так багато хто зустрічається із ситуацією, коли в результаті стресу починає боліти серце. Як це відбувається й наскільки це небезпечно?

Ще близько 2000 років тому римський лікар Авл Корнелій Цельс, якого називають Латинським Гіппократом, визнав зв’язок емоційних переживань зі станом здоров’я, відзначивши, що «страх і гнів, а також будь-який інший стан розуму, часто можуть прискорювати пульс». Дійсно, стрес, викликаний різними причинами, будь то неприємності на роботі або в родині, найчастіше пов’язаний із широким спектром шкідливих наслідків для здоров’я. Його наявність може змінити в гіршу сторону не тільки настрій, сон і апетит, але й приводить до збільшення навантаження на серцево-судинну систему.

Найчастіше це є результатом не кардіологічних проблем, а самого емоційного переживання.

Коли організм зненацька зустрічається з емоційно напруженою або небезпечною ситуацією, що називають стресором або стрес-фактором, виникає стереотипна сигнальна реакція «бий або біжи». При цьому надниркові залози викидають у кров адреналін, що викликає частішання серцебиття, підвищення артеріального тиску, звуження кровоносних судин у шкірі, збільшення припливу крові до м’язів і їх напругу, підвищення рівня цукру в крові й збільшення зсідання крові. Іншими словами, організм готує себе до енергійних дій. Якщо людина страждає ішемічною хворобою серця, частішання серцебиття й підвищення кров’яного тиску збільшують потребу серця в кисневі, що може спровокувати напад стенокардії.

При підвищенні зсідання крові, збільшується ризик утворення тромбів в артеріях серця, що також може привести до серцевого нападу. Особливо виражені всі ці ознаки у людей з легко збуджуваною нервовою системою, що негативно реагують на стрес, яких іноді називають «гарячими реакторами». Крім звичайної сигнальної реакції на стрес у таких людей може виникати другий тип реакції, що проявляється в постійно підвищеній нервовій напрузі й високим рівнем тривоги, що ще більше підсилює ризик серцевого нападу. Подібний тип реакції може виникати й у емоційно більш стабільних людей, якщо вони зненацька зазнають серйозне емоційне потрясіння, що викликане, наприклад, раптовою втратою близької людини, важким захворюванням самої людини або близьких, втратою роботи й т.п.

Здорова нервова система — це здорові серце й судини. Тому як допомогти собі зберегти здоров’я серця?

НАВЧИТЕСЯ БОРОТИСЯ ЗІ СТРЕСОМ

У цьому вам може допомогти медитація або інші способи емоційної релаксації. Створіть собі максимально сприятливе емоційне тло. Припиніть конфліктувати з іншими людьми й підтримуйте гарні відносини з навколишніми, зміцніть контакти із друзями й близькими. Намагайтеся мислити позитивно, не настроюйтеся на негативні сценарії розвитку ситуації.

ВІДКЛЮЧІТЬСЯ ВІД ГАДЖЕТІВ

Неможливо уникнути стресу, коли він переслідує всюди. У таких випадках потрібно вміти перебудовуватися, міняти обстановку. Можна, наприклад, обмежити користування смартфоном і перегляд електронної пошти. Вартує щодня приділяти собі всього лише 10 або 15 хвилин без гаджетів, і це вже вплине на самопочуття.

ВИСИПАЙТЕСЯ

Здоровий повноцінний сон — головний інструмент не тільки в боротьбі з передчасним старінням, але й відмінна профілактика серцево-судинних захворювань. Сон менше 6 годин підвищує ризик ішемії й провокує розвиток гіпертонії. Постарайтеся повноцінно спати не менше 7 годин на добу. У цьому випадку ви знижуєте ризик набути проблеми із серцем до 65%!

ЗАЙМАЙТЕСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ

Щоразу, коли ви займаєтеся фізкультурою або просто прогулюєтеся на свіжому повітрі, ви відчуваєте не тільки приплив сил, але й поліпшення настрою за рахунок вироблення відповідних хімічних речовин, що мають назву ендорфіни. У результаті не тільки зм’якшується несприятливий вплив стресорів, але також проводиться профілактика серцевих захворювань, зменшується артеріальний тиск, зміцнюється серцевий м’яз і підтримується здорова вага. Крім того, регулярна фізична активність приводить до зниження рівня «поганого» і підвищенню «гарного» холестерину в крові, а також знижує рівень занепокоєння й тривоги.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2214 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Традиційна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс