Як харчуватися, щоб захистити зуби від карієсу, пародонтозу й після протезування: чотири головні правила

22 серпня 2020

Люди у віці від 45 до 60 років найчастіше звертаються до стоматологів з карієсом. На другому місці - пародонтит. Це запальні процеси в тому сегменті, який утримує зуб. На третьому місці серед скарг пацієнтів - патологічна стираємість зубів.

У людей старше 60-ти на перше місце виходить пародонтит. У народі часто називають це захворювання пародонтозом. Карієс іде із числа першочергових проблем, тому що зубів менше. Якщо він є, то локалізується в такому віці в пришийковій області зубів. Це дуже важливо мати на увазі, підбираючи правильне харчування.

Також потрібно враховувати, що з віком знижується робота слинних залоз. Люди старшого віку через це зазнають сильну сухість у порожнині рота. Носіння протеза збільшує ситуацію. Отут теж може допомогти грамотне харчування.

І, безумовно, гостра проблема в «срібному» віці стираємість, зношування зубів. Рання стираємість може бути пов’язана з порушенням усмоктуваності кальцію і його обміну в організмі. У такому випадку потрібне харчування, збагачене кальцієм. Якщо з віком у вас залишилося мало зубів, і ви не протезуєтеся, то, ті що залишилися, теж дуже швидко зітруться. Отут харчування вже, на жаль, не допоможе.

ПРИЧИНА ПРОБЛЕМ — БАКТЕРІЇ В КИШЕЧНИКУ

Пародонтит буває дистофічний, пов’язаний з остеопорозом, коли рівномірно зменшується кісткова тканина. Для діагностики застосовується денситометрія й по її підсумках призначається харчування з кальцієм, розповідає лікар.

Інший різновид — інфекційний пародонтит. У цьому випадку йдуть запальні процеси, які пов’язані з інфекційним фактором у ротовій порожнині. Можливо, навіть із поганою роботою кишечнику. І ми повинні підбирати харчування для нормалізації функціонування шлунково-кишкового тракту.

У першу чергу мова йде про нормалізацію мікрофлори кишечнику. Якщо в 45-60 років у людей превалює так звана карієсогенна флора, то в 60-75 років переважають бактерії, які пов’язані в основному з пародонтитом, а також можуть викликати захворювання слизової – кандидози. Така флора нормалізується харчуванням.

ГОЛОВНІ ПРАВИЛА ХАРЧУВАННЯ В СТАРШОМУ ВІЦІ ПРИ ЗАХВОРЮВАННЯХ ЗУБІВ

1. Харчування повинно бути спрямоване на стимуляцію роботи слинних залоз. Це дуже важливо, тому що якщо порожнина рота суха, крім карієсу й пародонтита можуть розвитися грибкові захворювання слизової, кандидози. Це робить практично неможливим носіння протезів. До речі, кандидоз у порожнині рота нерідко плутають із алергією на протези, але в абсолютній більшості випадків у пацієнтів розвивається саме грибкове ураження слизової, пояснює лікар.

!Для стимуляції виробітку слини вживайте продукти, що містять кислоту (у розумних кількостях, з урахуванням стану ШКТ). Можна просто потримати в роті лимон, радять лікарі.

2. Нормалізація обміну кальцію в організмі. З віком кальцій з багатьох продуктів засвоюється набагато гірше. Оптимальний варіант для старшого віку — вживати побільше кисломолочних продуктів, твердого й кисломолочного сиру.

3. Повноцінне надходження вітаміну D. Без нього в нас у кишечнику не відбувається усмоктування кальцію, так необхідного зубощелепній системі. Відомо, що у людей старшого віку найчастіше спостерігається дефіцит вітаміну D, у наших умовах найбільше ефективно його заповнювати за допомогою препаратів (їх призначає лікар-ендокринолог).

4. Фтор. Навіть якщо у людини вже немає власних зубів, фтор дуже важливий. Він є потужним антисептиком. Харчування, багате фтором, допомагає підтримувати здорову мікрофлору в ротовій порожнині, щоб не збільшувався плин пародонтитів, різних стоматитів. Фтор утримується в рибі, горіхах, у тому числі мелених (якщо вам важко жувати їх). Дуже багата фтором петрушка. Додавайте її в супи, салати. Вона виявляє протикаріозну дію й оздоровлює мікрофлору ротової порожнини.

НА ЗАМІТКУ: ОСОБЛИВОСТІ ХАРЧУВАННЯ ІЗ ПРОТЕЗАМИ

Про тверду їжу людям, що носять протези, потрібно забути. І дуже важливе правильне пережовування — воно повинне бути рівномірним, із протезами не можна жувати однією стороною. Розподіляйте їжу на обидві сторони.

І будьте дуже обережні з ягодами — смородиною, малиною, ожиною. Вони гарні для стимуляції слиновиділення, але в них є дрібні кісточки. Якщо вони попадають під протез, ви або відразу зазнаєте біль, або вони впиваються, зариваються в слизову, викликаючи ушкодження, важкі стоматити.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2884 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Традиційна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс