Швидка допомога: що потрібно робити в перші дні ГРЗ
У сезон застуд і вірусів не вдасться повністю убезпечити себе від респіраторних захворювань. Але можна підготуватися й зробити так, щоб ГРЗ протікало як можна коротше. Адже тривалість хвороби впливає на ймовірність ускладнень після неї. Тому вживати заходів необхідно відразу ж з появою перших симптомів.
«ВІТАМІННИЙ» УДАР
Найвідоміший помічник у боротьбі з вірусом - вітамін С. Він має антиоксидантну дію, перешкоджає поширенню вільних радикалів в організмі й тим самим зміцнює імунітет. Незважаючи на це, приймання вітаміну С не допомагає уникнути зараження - але сприяє видужанню. Згідно з дослідженнями вчених Оклендського університету (Нова Зеландія), вітамін С скорочує тривалість ГРЗ.
Джерела вітаміну С: шипшина, обліпиха, персик, ківі, броколі, петрушка, кріп. Аптечні препарати з аскорбіновою кислотою.
В 1981 році британський терапевт Р. Едгар Хоуп-Сімпсон припустив, що сезонне загострення респіраторних захворювань пов’язане з нестачею сонця восени й узимку. Подальші дослідження підтвердили зв’язок між здатністю організму протистояти ГРЗ і вітаміном D, вироблюваним в організмі під дією сонячних променів. Позитивний для здоров’я ефект досягається за рахунок того, що цей вітамін збільшує кількість білків, які борються з вірусами й мікробами в організмі.
Джерело вітаміну D: ультрафіолетові промені типу В. Медичні препарати.
Також при підозрі на вірусну інфекцію корисний цинк. Його прийом протягом 24 годин після перших симптомів прискорює видужання. Цинк зміцнює вроджений імунітет і підвищує активність клітин, що протидіють вірусам.
Джерело цинку: бобові, йогурт, червоне м’ясо, морепродукти. Медикаменти.
Цей мікроелемент слід уживати в пероральній формі: у таблетках, пастилках або як сироп. Цинк у вигляді засобів, прийнятих через ніс, небезпечний. Також необхідно враховувати його сумісність із іншими прийнятими ліками.
РЯСНЕ ПИТТЯ
Через підвищену температуру й сильне потовиділення ГРЗ загрожує зневоднюванням. Воно викликає пересихання слизових і закупорку дихальних шляхів. Під час хвороби виділення - це природній захист організму. Мокротиння в носі й у горлі затримують інфекцію й виводять її з організму під час чихання або відхаркування. Якщо цей процес порушений зневоднюванням або неправильним прийомом препаратів, вірус може поширитися далі по дихальних шляхах.
Щоб цього не відбулося, необхідно багато пити. Подвійну користь приносять гарячі напої - вони заповнюють потребу у воді, а їх пар воложить пазухи носа.
На час хвороби слід відмовитися від напоїв, які підсилюють зневоднювання, наприклад, алкоголь.
Що пити при ГРЗ? Воду, неміцний чай з лимоном і імбиром, натуральні соки, трав’яні напої, ягідні морси, слабкі киселі, цикорій.
ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ
На час хвороби необхідно дотримуватися принципів здорового харчування. Вживати їжу краще маленькими порціями. При відсутності апетиту не слід змушувати себе їсти. Якщо ж, навпаки, відчувається сильний голод, не варто відмовляти собі в живильних продуктах. Навіть при постільному режимі організм витрачає багато калорій на боротьбу з вірусом, особливо при підвищеній температурі.
При ГРЗ слід відмовитися від:
- смаженого;
- занадто солодкої й солоної їжі;
- продуктів, що містять консерванти, шкідливі жири, хімічні барвники;
- страв, які важко перетравлюються.
Такий раціон полегшує травлення, і організму не доводиться витрачати енергію на додаткове очищення від шкідливих речовин. Обмеження нездорових продуктів - звичка, яка піде на користь і після перемоги над ГРЗ.
СПОКІЙ
Для боротьби з вірусами організму потрібні сили. Тому завдання захворілого - звільнити себе від енерговитратних обов’язків. Так більше ресурсів направляється на боротьбу із застудою, і організм швидше йде на поправку.
Центри по контролю й профілактиці захворювань (США) рекомендують із появою нездужання взяти лікарняний на роботі, пропустити заняття в школі або університеті й залишитися вдома мінімум на 24 години. Позаплановий вихідний слід провести в спокої, а не використовувати його як час для побутових справ.
ПРОТИВІРУСНІ ПРЕПАРАТИ
Противірусні препарати спрямовані на усунення причини захворювання. Вони допомагають упоратися із хворобою декількома способами:
- впливають на віруси прямо й утрудняють їхнє проникнення в клітки;
- стимулюють клітки виробляти інтерферони - захисні білки;
- містять штучний інтерферон, що виконує функцію природно зроблених білків.
Клінічні випробування різних видів цих засобів показують, що ефективність лікування підвищується, якщо почати використовувати їх відразу після появи симптомів захворювання. З ними впоратися із застудою легше не тільки дорослим - безпечний склад дозволяє застосовувати противірусні препарати для дітей. Так, наприклад, для лікування грипу й ГРВІ за допомогою противірусного препарату Кагоцел знадобиться всього 4 дня й 6 або 10 таблеток, залежно від віку дитини.
Список першої допомоги при респіраторних захворюваннях особливо актуально не забути напередодні осінньо-зимового сезону. Швидка реакція на початкові ознаки хвороби прискорить видужання й дозволить не допустити погіршення стану.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 1830 |
|
© Газета Домовик 2012-2023