Енергетики: чого більше - шкоди або користі?
Суперечки про енергетичні напої йдуть уже добрий десяток років. Кілька років назад їх популярність намагалися навіть законодавчо «урезонити». Основний аргумент - кофеїн в «енергетиках» несумісний з алкоголем і є психостимулятором. Що змінилося в аргументації тепер?
У лікарів до «енергетиків» нагромадилися й інші претензії. Частина фахівців затверджує, що для деяких потенційних пацієнтів наркологічних лікарень ці напої можуть стати першою сходинкою до використання психостимуляторів. Конкретніше - до наркотиків психостимулюючої дії. Можливо, у таких побоюваннях і є резон.
Турбує й сам склад напоїв. Звичайно крім кофеїну в них входять амінокислота таурин, яка сприяє нервовому порушенню, глюкоза, вітамін В. Як усі разом ці компоненти, навіть без алкоголю, впливають на організм людини, дотепер малозрозуміло. Стимулюють на якийсь час активність людини? Без сумніву! А що потім? Знесилення.
Не випадково в деяких європейських країнах енергетичні напої не знайдеш у вільному продажі. Тільки в аптеках! Усе, що недостатньо вивчене, не повинне бути в широкому доступі.
Так пити або не пити «енергетики»? І якщо все-таки так, тоді як визначити безпечну дозу? Допоможуть розібратися консультації лікарів-наркологів.
«ЕНЕРГЕТИК» «ЕНЕРГЕТИКОВІ» РІЗНИЦЯ
Проблема в тому, що під терміном «енергетики» співіснують дві лінії різних продуктів. Перша - це безалкогольні напої, які містять кофеїн, таурин і ряд вітамінів. Друга - коктейлі, де крім цих компонентів міститься ще й алкоголь. Саме цей тип «енергетиків» небезпечний. Так, їхнє виробництво й продаж треба жорстко регламентувати, ще краще - заборонити. Комбінація в одному напої алкоголю й кофеїну небезпечна для людини. І в силу токсичності, і тому, що приводить до неадекватної поведінки. Кофеїн особливим чином маскує й модифікує дію алкоголю. Це ще більше стимулює споживання таких «енергетиків».
А от безалкогольні енергетичні напої небезпечні, тільки якщо пити їхніми літрами. Або знову ж змішувати з алкоголем. Якщо ж дотримуватися правил уживання, тоді, як мінімум, вони врятували життя не одному водієві.
ЧОМУ «ЕНЕРГЕТИКИ» ВВАЖАЮТЬСЯ «КЛУБНИМИ НАПОЯМИ»?
На молодіжних вечірках з нескінченним рухом, танцями такі напої дуже популярні. Енергетичні «суміші» сприяють такій активності. А от алкоголь у чистому виді, навпаки, надто розслаблює. Але взагалі-то кофеїну в «енергетиках» не так уже й багато: кожна банка дорівнює -2 чашкам кави. Це в принципі безпечно, але тільки якщо кофеїн «не підстьобувати» спиртним. Алкоголь робить такі суміші високотоксичними з’єднаннями. Результат - токсичне ураження внутрішніх органів. Особливо - печінки й головного мозку.
Але й у чистому, «безалкогольному» виді «енергетиків» краще не перебирати. Кофеїн - ціпок з двома кінцями. У помірних дозах він виявляє позитивну дію на людину, має так звану антиоксидантну активністю. Передозування, навпаки, підступне своїми наслідками. Приводить до підвищення артеріального тиску, частішанню серцевих скорочень, головному болю. Тривога, страх - теж побічні дії кофеїну. Так що все добре в міру.
«ПЕРШИЙ КРОК» ДО ЗАЛЕЖНОСТІ? НЕПРАВДА!
Існує думка, що «енергетики» можуть привести до набагато більшої залежності. Хоча б тому, що вміст у них психоактивної речовини, кофеїну, приблизно такий, як у чашці міцної кави.
Давайте розберемося. Кофеїн - невід’ємна частина не тільки кави, але й чаю. Особливо зеленого. Ну й що? У тому ж Китаї чай вживають тисячі років. Але хіба його вживання привело до трагедій цієї цивілізації? Навпаки! Шкода - тільки в регулярному передозуванні.
Так само й з «енергетиками»: пийте, але знайте міру. Не ставтеся до них як до звичайного газованого напою. Міра ж завжди індивідуальна. У кожному разі навіть для дуже здорової людини - не більше двох банок у добу!
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2481 |
|
© Газета Домовик 2012-2023