Псоріаз: захворювання, що стало актуальним в Україні

17 жовтня 2018

Про цю хворобу говорять не дуже часто, адже вона вважається не смертельною. Втім, фактори, що провокують загострення цього неприємного захворювання - стресові ситуації, шкідливі звички, вірусно-інфекційні захворювання, незадовільна екологія, незбалансоване харчування - стають для українців усе більш актуальними.

Останнім часом розвинулася тенденція “омолодження’’ псоріазу. Якщо раніше він частіше діагностувався у віці від 10 до 25 років, то зараз зустрічається багато випадків розвитку псоріазу у пацієнтів дитячого віку та навіть першого року життя - від 4-х до 12 місяців. Тому ця недуга, на жаль, стає усе більш актуальною, як у світі, так і в Україні.

За нашим проханням про хворобу, її причини й методи боротьби, розповів фахівець з цієї проблеми - доцент кафедри дерматології, венерології Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького, кандидат медичних наук, лікар вищої кваліфікаційної категорії, голова Львівської обласної організації Української асоціації псоріазу - Геннадій Євгенович Асцатуров.

- Що це за хвороба - псоріаз?

- Напевно, вірніше буде називати її не псоріаз, а псоріатична хвороба. Тому що при цьому захворюванні може вражатися не тільки шкірний покрив, але й інші органи та системи, найчастіше це суглоби.

Якщо коротко дати визначення, то це - хронічне захворювання шкіри, яке розвивається переважно на основі спадкоємної схильності під дією різних факторів, одним з основних серед них є нервовий стрес. Також «псоріаз» можна визначити як довічний стан, на сьогодні це все-таки невиліковне захворювання, яке можна і потрібно контролювати.

- Чи є вироком діагноз «псоріаз»?

- Українська дерматологія на сьогоднішній день володіє майже всіма апаратними методиками лікування псоріатичної хвороби та кваліфікованими кадрами. У кожному обласному центрі України є необхідне обладнання для сучасного, безпечного й ефективного лікування, яке застосовується у світовій дерматології.

- Що може викликати розвиток псоріазу?

- У першу чергу, є висока ймовірність занедужати, коли має місце спадковість. Якщо в одного з батьків було захворювання, то у дітей імовірність розвитку псоріазу складає приблизно 15%. Якщо обидва батьки хворі, то ймовірність того, що діти будуть страждати псоріазом досягає 40%.

- Які фактори, крім спадковості, сприяють розвитку хвороби?

- На сьогоднішній день усі дослідження показали, що псоріаз - це поразка певних ланок імунної системи. У зв'язку з цим зниження імунітету у хворої людини відразу приводить до рецидивів, тобто до появи нових псоріатичних висипань. Серед факторів, що впливають на розвиток захворювання - стани, що пригнічують імунну систему. Це - нервовий стрес, вірусні інфекційні захворювання, гормональні розлади, нездоровий спосіб життя, тобто зловживання алкоголем, наркотиками, недосипання, нераціональне харчування, переохолодження і таке інше.

- Які симптоми характерні для хвороби?

- Це поява переважно рожево-червонуватих плям, які піднімаються над рівнем шкіри й у більшості випадків покриті міцно прикріпленими кірками. Це можуть бути одна-дві плями, але можуть з'являтися й у більшій кількості на будь-якій ділянці шкірного покриву. Найчастіше вони виникають на ліктях і колінах, також можуть локалізуватися на шкірі тулуба, нижніх кінцівок, обличчя, волосистої частини голови і статевих органах. Тобто фактично на будь-якій частині шкірного покриву можуть з'являтися псоріатичні висипання.

- Чим небезпечне це захворювання?

- У більшості людей - десь у 70% пацієнтів - є тільки шкірна форма хвороби. На сьогоднішній день світова дерматологія дає пацієнту при дотриманні всіх рекомендацій лікарів можливість тримати псоріаз під контролем. Основну ж небезпеку представляють такі важкі форми хвороби як псоріатична еритродермія і пустульозна форма псоріазу.

Псоріатична еритродермія - захворювання, якому властиве розповсюджене, нерідко генералізоване запалення і лущення, відшарування шкіри, яке відбувається на великій частині, а то й на всій поверхні шкіри. Воно, як правило, супроводжується інтенсивною сверблячкою, болем і набряком шкіри, у тому числі й підшкірної клітковини.

Пустульозний псоріаз шкіри - одна з найважчих шкірних форм захворювання. Він характеризується піднятими пухирцями або пухирями, наповненими прозорим, неінфікованим ексудатом (пустули). Над і під поверхнею пустул, а також навколо них шкіра червона, набрякла, гаряча, запалена і стовщена, при цьому пустули легко відшаровуються. Якщо має місце вторинне інфікування пустул, ексудат стає гнійним.

Ну, і найнебезпечніша форма, яка спостерігається майже у 20% хворих псоріазом, це - псоріатична артропатія. Це вже така важка інвалідізуюча форма, яка важко піддається лікуванню. У цьому випадку імунна система атакує суглоби і пов'язані з ними тканини, викликаючи біль, скутість і припухлість у районі суглобів.

- Що можна сказати про лікування псоріазу?

- Лікування псоріазу проводиться традиційними методами, передбачає використання внутрішнього і зовнішнього лікування та застосовується в будь-якому стаціонарному відділенні шкірно-венерологічних диспансерів України. Альтернативною і більш сучасною методикою лікування псоріатичної хвороби є фототерапія. На сьогоднішній день, на мою думку, це найбільш ефективний, безпечний і комфортний для пацієнтів метод. Ця методика представлена в кожному обласному центрі України.

Сучасним методом лікування є біологічна терапія. Мова йде про застосування дорогих препаратів діючих прицільно на вузькі ланки імунної системи, які запускають псоріаз. Але, на жаль, для рядових українських пацієнтів ця методика є малодоступною. В усьому світі це входить у страхову медицину й державні програми, тому пацієнти одержують лікування й у Європі, і в Сполучених Штатах безкоштовно за рахунок держави. В Україні доступ до цих біологічних препаратів існує, але пацієнти мають оплачувати їх зі своєї кишені, а це тисячі доларів. Хоча ми теж застосовуємо її, є вже й проліковані пацієнти.

- Поки біологічна терапія нам не по кишені, то що ж застосовують у профільних стаціонарах?

- Традиційна терапія може проводитися в стаціонарі й амбулаторно. Першою лінією такої зовнішньої терапії псоріазу є гормональні глюкокостикостероїдні засоби (ГКС). Вони мають протизапальну властивість і застосовуються в різних формах: мазь, крем, лосьон, емульсія, гель залежно від форми псоріазу та поширення цього процесу.

- Чи існують особливості харчування хворих?

- Світова тенденція сьогодні не передбачає жорсткої дієти й обмежень уживання якихось конкретних продуктів. Не рекомендується зловживати алкоголем, гострими і смаженими стравами й таке інше. Чим здоровішим буде спосіб життя, тим менше буде проявлятися псоріаз у хворого. 

- Які методи профілактики захворювання застосовуються в нашій країні?

- В Україні існує велика кількість хворих псоріазом, і тому у 2008 році була створена Українська асоціація псоріазу. У кожному обласному центрі працює її представництво. Раз на рік 29 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з псоріазом. І ми намагаємося під цю дату, а також протягом усього року збирати пацієнтів, розповідати їм про нові методи лікування, надавати консультації із приводу цього захворювання. Незалежно від того - це державна або приватна клініка, консультації надаються безкоштовно.

Головна порада пацієнтам -  менше займатися самолікуванням і якщо буде потреба приходити на прийом до лікаря, і ми завжди допоможемо.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4989 Подобається: 109 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс