Як запобігти слабоумству?
Усі бояться стати жертвою деменції - пригадайте, як ми засмучуємося, коли не можемо щось згадати, або знайти річ, що тільки-но була в наших руках? Що ж таке слабоумство і як запобігти його? Про це ми розпитали фахівця – невропатолога Григорія Івановича Сіренко.
- Слабоумство – це дисфункція інтелекту, його поразка, внаслідок якої відбувається зниження здатності осягати зв'язки між навколишніми реаліями, явищами, подіями. При слабоумстві погіршуються пізнавальні процеси, і спостерігається збідніння емоційних реакцій і рис характеру, нерідко до повного зникнення їх. Крім того, втрачається здатність відокремлювати важливе (першорядне) від незначущого (другорядного), губиться критичність до власної поведінки і мовлення.
- Які ознаки слабоумства?
- Можна виділити десять типових ознак цієї недуги. Першою і найбільш ранньою ознакою розвитку слабоумства вважаються зміни пам'яті і насамперед, короткострокової. Початкові трансформації практично непомітні. Так, наприклад, хворий може пам'ятати події минулої молодості, і не пригадати продукти, які вживав на сніданок.
Наступною ранньою ознакою слабоумства, що розвивається, є мовні порушення. Хворим складно підібрати правильні слова, їм важко пояснити елементарні речі. Вони можуть марно намагатися підібрати потрібні слова. Бесіда із хворою людиною, що страждає початковою стадією деменції, стає важкою і займає більше часу, ніж займала раніше. Третьою ознакою можна вважати зміни настроїв. Так, наприклад, депресивні настрої є постійними супутниками раннього слабоумства. Апатію та млявість можна вважати четвертою ознакою розглянутої патології. Людина, яка страждає слабоумством, втрачає інтерес до раніше улюбленої діяльності або власного хобі.
П'ята ознака полягає в появі труднощів у виконанні рядових завдань. Так, наприклад, людина не в змозі перевірити баланс кредитної карти. Часто на початкових стадіях розвитку деменції людина відчуває себе розгубленою. Внаслідок зниження функції пам'яті, розумової діяльності та здатності до судження, виникає плутанина, що є шостою ознакою описуваного розладу. Хворий забуває обличчя, порушується адекватна взаємодія із соціумом. Сьома ознака полягає в труднощах запам'ятовування сюжетних ліній, складності відтворення телевізійної програми або розмови. Просторова дезорієнтація вважається восьмою ознакою слабоумства. Почуття напрямку й орієнтація в просторі є загальними розумовими функціями, які порушуються одними з перших при слабоумстві. Хворий перестає пізнавати звичні орієнтири або не в змозі пригадати раніше постійно використовувані напрямки. Крім того, йому стає досить складно виконувати покрокові інструкції.
Повторення є загальною ознакою деменції. Люди, які страждають слабоумством, можуть повторювати щоденні завдання або одержимо колекціонують непотрібні речі. Вони часто повторюють питання, на які раніше вже одержали відповідь.
Останньою ознакою можна вважати дезадаптацію до змін. Для людей, що страждають описуваною недугою, характерний острах змін. Оскільки вони забувають знайомі обличчя, не в змозі стежити за думкою мовця, забувають, навіщо прийшли в магазин, вони прагнуть до рутинного існування і побоюються пробувати нове.
- Як протистояти слабоумству за допомогою медицини?
- У першу чергу, лікування слабоумства підбирається залежно від етиологічного фактора. Основні терапевтичні заходи на ранніх стадіях розвитку недуги зводяться до призначення ноотропів і загальнозміцнювальних засобів.
Можна виділити загальноприйняті способи терапії слабоумства: призначення нейролептиків, препаратів, що сприяють нормальному мозковому кровообігу, додавання в щоденний раціон продуктів, багатих антиоксидантами, систематичний контроль над артеріальним тиском.
- А як слід проводити терапію при судинному слабоумстві?
- У цьому випадку лікувальні заходи спрямовані на основну причину руйнування нейронів. Крім призначення фармакопейних засобів, необхідно відкоригувати харчування, нормалізувати розпорядок, виключити паління, виробити комплекс простих фізичних вправ. Також практикується для тренування розумової діяльності вирішення нескладних розумових вправ. У якості лікувально-профілактичних заходів при слабоумстві рекомендовані щоденні прогулянки.
Призначення лікарських препаратів проводиться виходячи зі стану пацієнта. Сьогодні найчастіше призначаються наступні фармакопейні засоби: протидементні препарати, нейролептики й антидепресанти. Перша група препаратів спрямована на запобігання нейронів від руйнування і поліпшення їх передачі. Ці препарати не вилікують захворювання, але можуть суттєво сповільнити темпи його розвитку.
Нейролептики застосовують для зняття занепокоєння й усунення агресивних проявів. Антидепресанти призначають із метою ліквідації проявів тривоги, усунення апатії.
- Як запобігти слабоумству?
- Закордонні фахівці вважають, що уникнути деменції цілком можливо, якщо дотримуватися рекомендацій лікарів. На жаль, зараз немає ліків, які могли б захистити, однак є способи, які допоможуть запобігти його і людина не стане заручником цього небезпечного стану.
Стежте за своєю вагою. Серед основних факторів ризику розвитку деменції - діабет і ожиріння в середньому віці. Вони можуть подвоїти ризики слабоумства в більш пізньому віці. Також були виявлені зв'язки між підвищеним кров'яним тиском, високим рівнем холестерину й ризиком розвитку деменції. Моніторинг ваги і серцево-судинного здоров'я необхідний.
Не куріть. Мозок може бути уражений довгостроковими наслідками від паління, яке підвищує ризик зниження пізнавальної здатності в старості. При цьому дослідження показало, що люди середнього віку, які курили більше двох пачок на день, подвоїли ризик пізньої деменції.
Будьте активним. Доведено, що регулярна енергійна фізична активність, а в деяких випадках навіть легкі вправи, наприклад, ходьба, можуть зберегти розумові здібності в подальшому житті.
Когнітивне навчання. Відомо, що люди зі шкільною, університетською освітою мають більш низький ризик розвитку деменції. Однак кожна людина може зменшити ризик хвороби навчанням новому в міру дорослішання. Вважається, що нові хобі, навички й участь у повсякденній інтелектуальній діяльності, наприклад, рішення кросвордів, виявляють нейропротективну дію.
А ще - залишайтеся товариськими. Виявлено, що підтримка соціальної активності в старшому віці, наприклад, відвідування клубів або громадських організацій захищає від слабоумства. Люди, які підтримують соціальні контакти в старості, мають кращі когнітивні функції і знижують ризик падіння пізнавальних здібностей.
В області дієти виберіть середземноморське харчування. Цей стиль харчування відріз-няється невеликою кількістю м'яса, але акцент зроблений на цільні зерна, фрукти, овочі, рибу, горіхи й маслинову олію. Це допоможе знизити ризик розвитку деменції й запобігти високому кров'яному тиску.
Також важливий нормальний режим сну. Порушення сну, хронічне безсоння пов'язані з підвищеним ризиком зниження пізнавальної здібності в більш пізньому житті. Хоча до кінця незрозуміло, яким чином поганий сон сприяє слабоумству, слід прийняти заходи й налагодити його правильний режим.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2944 |
|
© Газета Домовик 2012-2023