Гіпертонія: як не стати жертвою високого тиску
Гіпертонія – підвищений артеріальний тиск. Цим захворюванням сьогодні страждають близько 40 відсотків дорослого населення Землі. Причому, багато хто і не підозрює, що перебуває у смертельній небезпеці.
Часто люди ставляться до підвищеного артеріального тиску як до чогось звичного. Багато хто не лікується системно. Чим же небезпечна гіпертонія? Про це ми розпитали фахівця – Галину Володимирівну Зайченко.
- Артеріальна гіпертензія – це найголовніша причина смерті в усьому світі за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я. Тому, якщо у людини є схильність до підвищення тиску, то це привід замислитися про своє здоров'я і звернутися до лікаря.
Артеріальний тиск не повинен бути більше, чим 120-130 на 80 міліметрів ртутного стовпа. Тиск вище 140 на 90 – привід звернутися до лікаря.
Вважається, що причина епідемії артеріальної гіпертензії в тому, що сьогодні епідемія стресу. Основними факторами ризику також є літній вік, зайва вага, паління й надлишок солі в їжі.
- А як сіль впливає на підвищення артеріального тиску?
- Сіль, яку ми звичайно вживаємо, це хлорид натрію. Надлишкова концентрація натрію приводить до того, що він відкладається нв стінках судин. Натрій притягає воду, тому судини набухають і звужуються. Через це і підвищується тиск.
За 70 років життя людина з'їдає близько півтонни солі. Це єдиний мінерал, який ми вживаємо в їжу в чистому виді. Сіль життєво необхідна для регулювання водно-сольового балансу в організмі, утворення шлункового соку, переносу кисню в клітинах крові. Однак, її надлишок у раціоні, немов бомба вповільненої дії.
Ефекти від споживання повареної солі розвиваються дуже швидко, буквально протягом того ж дня. Як свідчить практика кардіологічних клінік, пацієнти з гіпертонічною хворобою після вживання декількох солоних огірків одержують повноцінний розгорнутий гіпертонічний криз.
За статистикою, сучасний українець з'їдає майже 4,5 кг солі на рік, тобто 12 грамів на добу, що майже в три рази більше норми. Причому, основна частина хлориду натрію потрапляє в наш організм в прихованому виді разом із продуктами, які на смак зовсім не здаються солоними.
В 100 грамах сиру міститься 810 міліграмів солі, 828 міліграмів - у 100 грамах ковбаси, у 100 грамах печива – 98, у молоці – 50. Навіть у цукрі міститься 1 міліграм солі. Якщо врахувати, що при готуванні їжі ми додаємо туди сіль, можемо сміливо сказати, що ми на день з'їдаємо більше норми.
Боротьбу проти прихованої солі на державному рівні одними з перших почали скандинавські країни. Уже майже два десятиліття фінські виробники їжі зобов'язані вказувати точну кількість хлориду натрію. А здорові продукти з мінімумом солі мають спеціальне маркування - «серденько». Результат не змусив себе чекати. Тривалість життя фінів виросла на 10 років. А число смертей від серцево-судинних захворювань знизилося на 80 відсотків.
Фахівці запевняють, у Фінляндії програма спрацювала ще й тому, що Національна кардіологічна асоціація активно призивала населення переходити зі звичайної повареної солі на її замінники зі зниженим вмістом натрію.
Щоб знизити споживання натрію і позбавити себе негативних наслідків, дієтологи радять солити їжу не під час готування, а після - за столом. Причому в сільничці має перебувати строго добова норма – чайна ложка без гірки. До нового безсольового режиму організм звикне вже через 1,5-2 місяці.
- Говорять, що проблеми із нирками також можуть стати причиною гіпертонії?
- Нирки - один з головних фільтрів в організмі. Для того щоб фільтрувати кров, у них має бути достатній тиск. Якщо раптом відбувається зниження, вони починають виділяти певні гормони, які підвищують тиск у всьому організмі, так розвивається артеріальна гіпертензія.
Бувають випадки, коли людям доводиться робити операції. Стеноз ниркових артерій - захворювання в 13 відсотках випадків є причиною високого артеріального тиску. Щоб відновити прохідність судин, лікарі роблять стентирування ниркових артерій.
- Що робити, якщо піднявся тиск?
- Якщо тиск дуже високий і супроводжується головним болем, нудотою, то потрібно викликати швидку допомогу. Тиск може і далі збільшуватися, а це може привести до необоротних наслідків. Експерти рекомендують вимірювати артеріальний тиск навіть дітям. Тому що є вроджені захворювання, коли відбувається підвищення артеріального тиску. Якщо людина вперше вимірює тиск, то ми радимо робити це на двох руках і на двох ногах. Важливо регулярно також вимірювати тиск вагітним.
Якщо тиск не дуже високий, то потрібно прилягти, відпочити, прийняти заспокійливий препарат. Однак не варто вживати такі ліки як клофелін, різке зниження тиску може привести до інсульту.
- Чи є способи знизити тиск без ліків?
- Часто, якщо у вас високий кров'яний тиск і лікарі поставили діагноз «гіпертонія», люди відразу ж починають приймати препарати, що регулюють цей стан.
Однак при цьому не завжди потрібно покладатися на дорогі фармацевтичні препарати, щоб допомогти собі. Практика показує, що при деяких змінах способу життя гіпертонію можна лікувати, навіть тоді, коли тиск занадто високий.
- Що ж слід зробити, щоб керувати своїм кров'яним тиском природнім способом?
- Головне – схуднути. Надлишкова вага й гіпертонія йдуть рука об руку, тому що за підвищенням ваги відразу ж підвищується тиск. Коли людина страждає надлишковою вагою, тіло втримує жир, потім виникає тиск на кровоносні судини або навіть блокування їх.
Регулярно виконуйте вправи. Це робить тіло більш сильним і здоровим, зміцнює серце і кровоносні судини, знижує ризик розвитку гіпертонії. Дослідження показали, що такі люди, як правило, живуть довше і піддаються більш низькому ризику хвороб.
Обмеження алкоголю. Надлишок алкоголю небезпечний для організму, оскільки він змушує набирати вагу і заважає поглинанню магнію й калію, які є необхідними живильними речовинами для підтримки кров'яного тиску на нормальних рівнях. Тому, якщо ви п'єте алкогольні напої, намагайтеся зменшити частоту їх прийому. Тоді тиск зменшиться або не буде підвищуватися.
Обережно з кофеїном. Кофеїн є природнім стимулятором. Перебуває він у каві, чаї (зеленому та чорному) і безалкогольних напоях - кока-колі й пепсі. У кофеїну є здатність підвищувати тиск, він може також викликати безсоння і занепокоєння. Тому якщо поставлений діагноз «високий кров'яний тиск», обережність із уживанням кофеїну може допомогти контролювати ситуацію.
Не реагуйте на стрес. Хронічний стрес також є причиною високого тиску, якщо людина занадто реагує на виниклі складності, які виступають у ролі подразника. Також обмежуйте нездорову їжу та відмовтеся від паління.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4032 |
|
© Газета Домовик 2012-2023