Рак шкіри або меланома. Як відвернути небезпечну хворобу?
Нещодавно за вікном була заметіль і сніг летів горизонтально та вертикально, однак не встигнемо озирнутися, як почнеться спека, а значить, ми потягнемося до води - на пляж засмагати! Але чи варто мріяти про цю небезпечну, як виявилося, розвагу для душі й тіла? Про можливі наслідки надмірної інсоляції (опромінення сонячними променями) ми попросили розповісти фахівця - лікаря-онколога, кандидата медичних наук Ярослава Васильовича ШПАРИКА.
- За статистикою, меланома (або рак шкіри) - це найпоширеніше онкологічне захворювання, яке все частіше зустрічається у пацієнтів будь-якого віку. Захворювання це розвивається через пігментні клітини шкіри - меланоцити, а також з родимих плям (їх часто називають невус). Даному виду онкології притаманний стрімкий розвиток, а на пізніх стадіях - поразка внутрішніх органів. Саме тому дуже важливо вчасно виявити новоутворення й вибрати правильну тактику лікування, щоб допомогти пацієнту назавжди позбутися хвороби.
Онкологія шкіри звичайно розвивається у людей, родичі яких страждали на це захворювання. На розвиток впливають зовнішні фактори. Цей вид патології складає 10 відсотків усіх недоброякісних утворень шкірних покривів. У людей, що входять у вікову групу від 15 до 39 років, патологія займає 3-є місце за частотою серед усіх онкологічних захворювань. У 80 відсотках випадків хвороба розвивається через надмірну інсоляцію. Дуже важливо якомога раніше виявити проблему зі здоров'ям і пройти обстеження, від цього залежить результат терапії.
- Як проводиться діагностика меланоми?
- Рання діагностика меланоми дуже важлива, тому що в противному випадку, через стрімке метастазування пухлини, вилікувати захворювання не вдасться. Для цього необхідно звернутися до досвідченого клінічного онколога. Обстеження спочатку проводиться шляхом огляду і лабораторних, інструментальних досліджень. Якщо на консультації онколог підозрює меланому шкіри, подальше обстеження проводиться за допомогою: хірургічної біопсії лімфатичних вузлів, рентгенографії грудної клітини, правила ABCD (мнемонічне правило для діагностики меланоми), дерматоскопії та гістології.
- Чи існує ефективне лікування цієї недуги?
- Злоякісні нарости лікують оперативним шляхом. Хірургічне висічення меланоми й метастаз у регіонарних лімфовузлах сьогодні є основним методом терапії. Хірургія має на увазі висічення новоутворення в єдиному блоці зі шкірними покривами, які його оточують. Також проводиться висічення підшкірної клітковини, яка підлягає фасції. Дефект на шкірних покривах після операції коректується за допомогою пластики.
Променева терапія при меланомі призначається в тому випадку, якщо ліквідація метастаз за допомогою операції неможлива, а також після видалення великих вторинних вогнищ для того, щоб попередити повторний розвиток патології. На жаль, сьогодні не винайдений препарат, який допоміг би вилікувати всі метастази. Хіміотерапія як профілактика після хірургії не застосовується.
Лікування меланоми шкіри іншими способами є неефективним. Але, у ряді випадків ці методи лікування можуть загальмувати розвиток раку, скоротити розміри й кількість пухлинних поразок.
- Якими симптомами відзначається меланома?
- Рак шкіри може виникати de novo або утворюватися із придбаного або вродженого невуса. Невус - це доброякісне утворення на шкірі, яке може бути вродженим або з'явитися на певному етапі життя. У звичайному житті такі утворення частіше називають родимками або родимими плямами. Пухлина на місці великого невуса нерідко утворюється в підлітковому віці.
Меланоми на місці вроджених невусів утворюються частіше, що свідчить про збільшення ризику переродження в ракове новоуворення. Основною ознакою переродження невуса є його асиметричність.
- Що саме підпадає під визначення асиметрії?
- Асиметрія може проявлятися наступними ознаками: нерівномірне забарвлення, нерівномірна форма, нерівні структури, нерівні межі.
Важливо розуміти, що як тільки розвинулася негативна симптоматика, слід негайно звернутися в гарний медичний центр. Має бути проведена грамотна діагностика і призначене ефективне лікування.
- Чи існують правила безпечної поведінки, щоб не спровокувати розвиток меланоми?
- Бажано позбутися тих родимок, які розташовуються в місцях частої травматизації (наприклад, поясом штанів, ліфчиком і т.д.). Адже травмування родимок може спровокувати їхнє переродження в злоякісне новоуворення. Треба бути уважним до свого здоров'я, особливо якщо раніше людина часто одержувала сонячні опіки. Ультрафіолет є основним чинником розвитку рака шкіри. Тому при наявності численних родимок на тілі, від засмаги під відкритим небом і в солярії рекомендується відмовитися.
Часто пацієнти звертаються до онколога вже на стадії метастазування. Пухлина шкірних покривів дає безліч метастаз, які розвиваються дуже стрімко. Саме тому так важливо провести ранню діагностику і профілактику патології, яка містить у собі виявлення смертельно небезпечних для життя людини родимок.
- Які основні фактори ризику розвитку хвороби?
- Фактори помірного ризику рака шкіри наступні: систематичне інтенсивне опромінення ультрафіолетовими променями, систематичне відвідування соляріїв у віці до 30 років, опромінення сонячними променями в дитинстві та підлітковому віці, світлі шкірні покриви.
Є й фактори високого ризику розвитку рака шкіри. До них належать: ракова пухлина в анамнезі (особливо до 40 років), присутність на шкірі більше 8 невусів діаметром більше 6 мм, зміни в зовнішньому вигляді невуса, синдром диспластичних невусів і ракова пухлина шкіри в сімейному анамнезі.
Спровокувати розвиток ракової пухлини можуть і отриманий сильний опік від сонячних променів, і присутність трофічних виразок або рубцевої тканини в області згинання кінцівок.
Отже, якщо людина помічає розвиток негативної симптоматики, підозрює онкологію, то потрібно якомога швидше звернутися в профільну медичну установу. Важливо розуміти, що ракові пухлини на ранніх стадіях успішно піддаються лікуванню.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4416 |
|
© Газета Домовик 2012-2023