Глаукома. Як з нею боротися?
Усі ми чули, що глаукома - невиліковна і підступна хвороба. Ця недуга придбала останнім часом вражаючі масштаби за поширенням у світі. Нині глаукома діагностована у 60 мільйонів землян. З урахуванням тенденції старіння населення до 2020 року очікується збільшення кількості пацієнтів із цим захворюванням до 80 мільйонів. Як бачимо, проблема існує. Що ж можна зробити, щоб запобігти розвитку глаукоми? Які сучасні методи лікування хвороби рекомендують нам фахівці? Отже, глаукома і як з нею боротися? - головна тема нашої бесіди з офтальмологом - доктором мед. наук, доцентом Андрієм Степановичем Гудзем.
- Глаукома - це група захворювань ока, які приводять до прогресуючого ушкодження зорового нерва. Ця патологія часто протікає безсимптомно, тому залишається недіагностованою до запущеної стадії. При прогресуванні захворювання пацієнт може відзначати втрату периферичного (бічного) зору, зір нагадує споглядання через тунель, при цьому центральний зір (бачення вперед) звужується. Глаукома може привести до поступової необоротної втрати зору й у результаті викликати сліпоту.
Існує два основні типи глаукоми: первинна відкритокутова і закритокутова (вузькокутова). Первинна відкритокутова глаукома розвивається, коли дренаж передньої камери ока відбувається занадто повільно, викликаючи підвищення внутрішньоочного тиску. На її частку доводиться близько 90 відсотків усіх випадків глаукоми. Найчастіше цей тип захворювання протікає безсимптомно.
Закритокутова (вузькокутова) глаукома розвивається, коли кут між райдужкою і роговицею стає вже в порівнянні з нормою. При цьому дренаж внутрішньоочної рідини утруднений, що викликає різке підвищення тиску в оці.
- Які характерні симптоми глаукоми?
- Симптоми глаукоми можуть включати головний біль, біль в очах, нудоту, світлові кола навколо джерел світла в темний час доби, розмитий зір.
На сьогодні причина розвитку глаукоми невідома, і вчені поки не винайшли універсального методу її лікування. Захворювання може бути діагностоване в будь-кого, однак деякі фактори, що підвищують ризик його розвитку, існують. Це - підвищений внутрішньоочний тиск, вік, расова приналежність, сімейний анамнез, серцево-судинні захворювання (у тому числі підвищений артеріальний тиск), цукровий діабет та інші.
При цьому підвищення внутрішньоочного тиску є єдиним модифікуючим фактором ризику розвитку даного захворювання.
Таким чином, рання діагностика і своєчасне лікування глаукоми відіграють ключову роль у запобіганні втрати зору та інвалідизації пацієнта.
- Над чим працюють зараз фахівці-офтальмологи у світі?
- Відразу зауважу, що метою лікування при цій хворобі є вповільнення розвитку захворювання.
Втім, багато дослідницьких центрів ведуть активну діяльність у сфері досліджень і розробок нових методів лікування хворих глаукомою. Учені й практики фокусують увагу на розробці нових методів лікування, що дозволяють контролювати захворювання.
Підвищений внутрішньоочний тиск можуть допомогти знизити такі препарати у формі очних крапель, як Траватан і Азарга. Поряд з очними краплями фахівці пропонують пацієнтам із глаукомою розширення можливостей хірургічного лікування із застосуванням обладнання для фільтрації рідини при глаукомі EX-PRESS.
- Як можна забезпечити успішне лікування глаукоми?
- Для успішного лікування дуже важливі своєчасна діагностика і дотримання режиму застосування очних крапель. Одним з ефективних препаратів є Траватан (травопрост, краплі очні) - аналог простагландина F2±*“ #в-, який є препаратом першої лінії при глаукомі. Препарат показаний для застосування з метою зниження підвищеного внутрішньоочного тиску у пацієнтів з очною гіпертензією або відкритокутовою глаукомою.
Втім, вибір адекватної терапії для пацієнтів із глаукомою є дуже складним завданням. Як правило, це вимагає часу й зусиль з боку лікаря й витрат з боку пацієнта. Але, на жаль, часто бувають такі ситуації, коли після того, як процес добору очних крапель успішно завершений, пацієнт направляється в аптеку, і там фармацевт рекомендує йому якийсь інший засіб. При цьому фармацевт не знайомий з результатами клінічних досліджень антиглаукомних препаратів, не знає показників внутрішньоочного тиску пацієнта та інших важливих факторів, що впливають на вибір оптимального препарату лікарем. Також слід ураховувати можливу різницю в ефективності між оригінальним препаратом і генериками.
- Доводилося чути про лазерне хірургічне втручання при глаукомі як нове слово в лікуванні цієї недуги. Чи так це?
- Лазерна хірургія, дійсно, дає офтальмологам нові та безпечні шляхи контролю цього захворювання. Існує багато різних лазерних втручань, які використовують для лікування глаукоми: іридотомія, трабекулопластика, транссклеральна циклофотокоагуляція, аргон-лазерна іридопластика.
При закритокутовій глаукомі, як варіант, за допомогою лазера виконується отвір у райдужці (іридотомія), за рахунок чого полегшується відтік водянистої вологи із задньої камери в передню. Ускладнення від цієї процедури є рідкістю. Проводити її можна навіть в амбулаторних умовах.
Трабекулопластика показана при відкритокутовій глаукомі. Аргон-лазерна трабекулопластика, приблизно у 50 відсотках випадків, де вона використовується, сприяє кращому відтоку водянистої вологи і зниженню внутрішньоочного тиску. Процедура, власне, найбільш виправдана на ранніх стадіях і дає можливість зменшити або іноді навіть зовсім відмовитися від гіпотензивних крапель. Але її недоліком є те, що вона, на жаль, підходить не всім пацієнтам, і дає тимчасовий ефект, а її успішність залежить від вихідних показників внутрішньоочного тиску кожного пацієнта зокрема.
Важливо, що пацієнти, яким була проведена лазерна операція, не мають обмежень за активністю і часто можуть вертатися до звичної діяльності вже в той день, коли була проведена операція.
І в завершення нашої розмови хочеться ще раз нагадати, що тільки неухильне дотримання рекомендацій лікаря може стати одним з вирішальних факторів успішного лікування пацієнтів із глаукомою.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3186 |
|
© Газета Домовик 2012-2023