Кір не дає спокою
Кір в Україні не вщухає - є нові численні випадки захворювання дітей і дорослих у Закарпатті, Одесі, Львові, Києві... Тільки в столиці за станом на 11 січня 2018 року було зафіксовано 66 випадків захворювання кором, з них 54 захворілих - діти. Як же зупинити інфекційну навалу на наші міста й села? Про це ми розпитали у фахівця - кандидата медичних наук Надію Михайлівну Прикуду.
- Кір - це інфекційна хвороба, збудником якої є вірус. Найчастіше нею хворіють діти без щеплень, які відвідують дитсадки й школи. Втім, як показують останні події в Україні, дорослі й підлітки, яким не робили вакцинацію, також успішно хворіють.
Вірус кору дуже легкий і може розноситися потоком повітря, тому заразитися можна просто перебуваючи в одному приміщенні із хворим. Однак вірус цей швидко гине в зовнішньому середовищі і не передається через побутові предмети (постільні приналежності, одяг) або третіх осіб, що контактували з інфікованими. Кором хворіють тільки люди, і зараження відбувається тільки від людини до людини.
- Як захищені від кору немовлята, тобто діти?
- Перші півроку після народження дитина має материнський імунітет від кору, але ближче до року він слабшає і необхідна вакцинація. Якщо ж мати дитини не хворіла й не робила щеплення, дитина імунітету мати не буде.
- Які основні симптоми вказують саме на кір?
- Звичайно кором хворіють один раз. Повторні випадки зустрічаються вкрай рідко. «Заразитися може будь-яка людина, що не має імунітету. Симптоми кору: висока температура, нежить, кашель, висип, іноді блювота й понос. Часто ускладнюється пневмонією і може викликати поразку головного мозку», - повідомляє Мінздрав.
Вірус кору послабляє імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами. Від моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 21 дня. Це прихований період хвороби.
У період захворювання починається висока температура, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту і слабість. Потім - нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, іноді гнійні виділення). Рожеві крапкові висипання з'являються на другий-третій день. На слизовій оболонці ясен, щік і губ - білуваті плями. Їх можна побачити ще до появи висипу на тілі.
На 4-5 день хвороби на шкірі голови, обличчі, за вухами з'являється висип, потім він поширюється на тіло, руки й ноги. Звичайно виглядає як дрібні рожево-червоні цятки й пухирці, які поступово перетворюються на великі плями. У цей період стан хворого може погіршуватися. Сип зникає у зворотному з появою порядку. Тому стан хворого починає поліпшуватися.
- Яка рекомендована профілактика може захистити від кору?
- У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції - випадки повторних захворювань, як уже говорилося вище, одиничні.
Діти до 6 місяців особливо, що перебувають на грудному вигодовуванні, як ми вже відзначали, хворіють на кір украй рідко.
Основний спосіб профілактики цієї інфекції - активна імунізація. Вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію - у шість років. В Україні застосовується комбінована вакцина для профілактики відразу від трьох хвороб - кору, епідемічного паротиту і краснухи. Імунізація проти кору також проводиться підліткам у віці 15-17 років, що були щеплені раніше і не хворіли кором, і дорослим у віці до 35 років. Тому, хто контактував із хворим кором, і при цьому раніше не хворів і не щеплений проти цієї інфекції, можливе проведення пасивної імунізації. Уведення імуноглобуліну протягом перших днів після контакту може захистити від хвороби або забезпечити більш легкий її перебіг.
У дитячих дошкільних установах карантин установлюється для щеплених дітей, які раніше не хворіли на кір, на 17 днів від початку контакту.
- А як слід проводити лікування, якщо кір уже маємо?
- Неускладнений кір лікують вдома, обов'язково під спостереженням лікаря. При важкому перебігу хвороби, розвитку ускладнень, можлива госпіталізація.
Лікар призначає лікування, яке допомагає впоратися із симптомами хвороби та підтримати імунітет, це - вітаміни А і С, жарознижуючі засоби на основі парацетамолу або ібупрофену; таблетки або мікстури для полегшення кашлю; антигістамінні засоби; судинозвужувальні краплі в ніс, краплі та мазі для очей і таке інше. Антибіотики призначаються тільки при приєднанні вторинної інфекції й розвитку ускладнень (отит, бронхіт, пневмонія).
У кімнаті, де перебуває хворий, необхідно щодня робити вологе прибирання. Провітрювання мають бути частими. Штори краще тримати закритими, тому що при кору спостерігається світлобоязнь. Постільна білизна й піжама хворого мають бути свіжими. Хворого потрібно часто й багато напувати простою водою, компотами, морсами, чаями. Їжа має бути легка, щадна: кисломолочні продукти (кефір, йогурт, кисляк), овочеві супи; овочеві й фруктові пюре; варене протерте м'ясо (нежирна телятина, курка, індичка).
Сип не лікують. Спочатку тіло покривається висипаннями повністю, стає червоною плямою, потім сип зникне. Розчісувати його не можна - можуть утворюватися рани. Лікарі радять також не мочити й не розтирати висип. Поки він не зійде, слід залишатися в постелі.
Після перенесеного кору людина дуже ослаблена: часом вона може почувати себе не занадто добре, погано їсти, швидко утомлюватися. Її імунна система ще мінімум два місяці залишається надзвичайно сприйнятливою до будь-якої інфекції. Треба намагатися оберігатися зайвих контактів, навантажень, стресів, переохолодження та інших неприємностей. Велику увагу варто приділити харчуванню, порадитися з лікарем із приводу прийому вітамінів.
у тему
За статистикою ВООЗ, у світі щодня від кору вмирає близько 400 дітей, незважаючи на те, що з 2000 по 2015 рік смертність від кору в усьому світі знизилася на 79%.
Особливо критичною є ситуація в країнах з низьким охопленням вакцинацією. У список таких країн входить і Україна. Захистити від спалахів кору допоможе колективний імунітет - 98% населення країни мають одержати дві дози вакцини проти кору, паротиту і краснухи (КПК). Вакцинація на рівні 80% і навіть 90% не може дати захисту всім, тому люди залишаються вразливими до смертельно небезпечних захворювань.
У першій половині 2017 року 18 країн Європи, у тому числі Австрія, Бельгія, Ісландія, Люксембург, Нідерланди, Іспанія та Швеція, повідомили про більшу кількість зареєстрованих випадків захворювання кором, чим за аналогічний період у 2016 році. З початку 2016 року в ЄС зареєстрували 48 смертей від цього захворювання, говориться в новому звіті Європейського центру профілактики та контролю захворюваності.
Статистика свідчить, що частіше хворіють ті, у кого немає щеплень. Так, наприклад, 89% випадків захворювання кором в Італії були зареєстровані серед людей, які не були вакциновані жодного разу, а 6% випадків – це хворі, які попередньо одержали тільки одну дозу вакцини.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3492 |
|
© Газета Домовик 2012-2023