Кишкові інфекції у дітей: профілактика та лікування
За статистикою, кишкові інфекції поширені повсюдно, і ними дуже легко заразитися. А ще принциповим є те, що серед хворих кишковими інфекціями 70 відсотків - діти. Через недостатнє загартування імунітету й відносну незрілість травної системи діти до них підвищено сприйнятливі. До того ж імунітет до кишкової інфекції зазвичай не стійкий, і запросто можна перехворіти повторно. Особливо страждають через кишкові інфекції грудні діти: у них хвороба зазвичай протікає важко. Розібратися із причинами виникнення, можливостями запобігання кишкових інфекцій, методами лікування нам допоможе фахівець - кандидат медичних наук, доцент Тетяна Валерієвна Покровська.
- Отже, які інфекції належать до кишкових недуг?
- Гострі кишкові інфекції - група інфекційних захворювань, які звичайно супроводжуються розладами травлення (блювота, понос) і погіршенням загального стану (підвищення температури, слабість і таке інше). Найпоширеніші та найбільш неприємні кишкові інфекції - дизентерія, сальмонельоз, ешерихіоз (кишкова паличка) і ротавірусна інфекція.
- Яким чином поширюються ці захворювання?
- Інфекційні захворювання мають фекально-оральний механізм передачі. Збудник інфекції виділяється в зовнішнє середовище з фекаліями хворого і може потрапити у воду при поганій системі каналізації, їжу, предмети, що оточують, а через них і в рот людині. Найчастіша причина - брудні руки. Щоб інфекція потрапила на ваші руки достатньо просто потриматися за ручку дверей, яких торкався хворий, після відвідування туалету.
Легко заразитися, з'ївши немиті овочі, користуючись спільнім із хворим посудом, вживаючи інфіковану не кип'ячену воду або пообідавши в їдальні, де при готуванні їжі не дотримувалися санітарні норми. У переносі інфекції певну роль відіграють мухи.
Кишкові інфекції у дітей зустрічаються як у вигляді окремих випадків, так і у вигляді епідемічних спалахів. Розвитку епідемій сприяють порушення санітарно-гігієнічних норм.
- Які фактори сприяють виникненню гострих кишкових інфекцій?
- Погане водопостачання. Погана система каналізації. Погані санітарно-гігієнічні умови. Недотримання елементарних гігієнічних правил (мити руки перед їжею, пити кип'ячену воду та інші). Порушення зберігання харчових продуктів. Раннє припинення грудного вигодовування у немовлят. Адже грудне молоко не тільки стерильне й не може зіпсуватися, але й містить різні імунні фактори захисту від інфекцій, яких немає в жодній штучній суміші. Сприяють розвитку кишкових інфекцій ослаблення та виснаження дитини, поганий імунітет, хронічні захворювання - усе те, що сприяє зниженню захисних сил організму.
- Що являють собою найпоширеніші кишкові інфекції?
- Бактеріальні, коли збудниками виступають бактерії, безумовно патогенні (обов'язково викликають гострі кишкові інфекції. До них належать - дизентерія або шигельоз (збудник - шигела), сальмонельоз, ешерихіоз (збудник - кишкова паличка), холера, черевний тиф.
А ще - умовно-патогенні, тобто такі, які викликають або не викликають гострі кишкові інфекції. Це - кампілобактеріоз, стафілококова інфекція, протейна інфекція, клебсієльоз та інші. До розповсюджених кишкових належать такі вірусні інфекції, як ротавірусна інфекція, ентеровірусна інфекція та інші. А ще ж є паразитарні, коли збудниками виступають найпростіші, - амебіаз (збудник - амеба) і лямбліоз.
Ріст бактеріальних кишкових інфекцій (дизентерія, сальмонельоз, ешерихіоз) звичайно спостерігається влітку, а вірусних (ротавірусна інфекція) - узимку.
У деяких випадках (і навіть дуже часто так буває) збудника кишкової інфекції визначити не вдається. Тоді хворому ставиться діагноз: «гостра кишкова інфекція неясної етіології».
- Як же має проводитися лікування гострих кишкових інфекцій у дітей?
- Лікування цих інфекцій у дітей поєднує дотримання певної дієти, етіотропну (виявлення збудника та призначення відповідних препаратів) і симптоматичну терапію.
При проведенні етіотропної терапії призначаються антибіотики, антибактеріальні препарати, специфічні бактеріофаги (у якості монотерапії для лікування легких форм гострих кишкових інфекцій), ентеросорбенти (призначаються при секреторній діареї, яка є симптомом ротавірусної інфекції). Найчастіше призначаються наступні антибіотики й хіміопрепарати: невіграмон, ерсефурил, ніфуроксазид, фуразолідон, канаміцин.
Для усунення й полегшення симптомів проводиться оральна регідратація (регідрон, гастроліт) і корекція дисбактеріозу (лінекс, іфідумбактерин), призначаються ферментовмісні препарати (панкреатин, креон, пангрол, мезим форте) і антигістамінні препарати (ентеросгель рекомендований і як сорбент, і як препарат із протиалергійною дією). Також можливе симптоматичне призначення жарознижуючих препаратів (нурофен, панадол, ефералган) і спазмолітиків для зняття болі (дротаверин, но-шпа, спазмомен).
А ще важливо пам'ятати, що антидіарейні (типу імодіум) і протиблювотні (типу церукал) препарати дітям давати не рекомендується, а при підозрі на дизентерію й зовсім заборонено!
У той же час, щоб запобігти зневоднюванню організму, дитину потрібно постійно напувати. Пити потрібно повільно, дрібними ковточками: по 1 ковтку на 5 хвилин. Після рідкого стільця або блювоти немовляті слід «споїти» 50 мл рідини, а от маляті більш старшого віку варто випити 150-200 мл.
У цьому випадку дитині можна запропонувати сольовий розчин (гідровіт або регідрон, які є в будь-якій аптеці) або негазовану мінеральну воду типу боржомі. Також для цього підійде й чай з лимоном, але без цукру, ромашковий відвар, морс із журавлини.
- А що можна порадити щодо дієти?
- Годувати маля з гострими кишковими інфекціями потрібно обов'язково. Їжа при цьому має бути легкою і максимально щадною. Немовлятам, що перебувають на штучному вигодовуванні, показані безлактозні або низьколактозні суміші.
Дітям після 1 року при гострому перебігу можна їсти: овочеве пюре, приготовлене на воді з додаванням рослинної олії, у якості хліба - сухарики, овочеві й рисові супи, нежирне варене м'ясо, здрібнене блендером, нежирні кисломолочні продукти (ряжанка, натуральні кефір або йогурт). Можна вживати свіжі ягоди й фрукти (диня, журавлина, кавун), а от яблука слід запікати в духовці або потерти їх на дрібній тертці. Доречними будуть і каші - рисова або гречана, приготовлені тільки на воді. Свіжоприготовлені фруктові або фруктово-овочеві соки без цукру, які можна трохи розбавити кип'яченою водою, також будуть цілком до речі.
- У чому смисл профілактики гострих кишкових інфекцій?
- Профілактика кишкових інфекцій у дітей заснована на ранньому приученні їх до правил особистої гігієни, що включає обов'язкове миття рук після прогулянки на вулиці й відвідування особливо людних місць, миття фруктів і овочів. Якщо дитина вже занедужала, її відразу ж ізолюють в окремій кімнаті і проводять ретельну дезінфекцію.
Хворому виділяється окремий посуд, рушник та інші предмети особистого користування. Також слід обробити будь-яким дезінфікуючим засобом унітаз і дитячий горщик, не забувши також про місця найбільшого скупчення бактерій - дверні ручки і вимикачі.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4554 |
|
© Газета Домовик 2012-2023