Як перебороти наслідки бронхіту та пневмонії

23 лютого 2017

Пневмонія належить до гострих респіраторних захворювань, протікає вона досить важко, вимагає ретельного лікування та постійного лікарського контролю. В іншому випадку перебіг хвороби може виявити себе непередбачено, а наслідки пневмонії будуть  найважчими.

Не менш неприємними можуть бути й ускладнення гострого бронхіту, спровокованого переохолодженням або розвитком інфекції через поганий імунітет. Адже якщо його не вилікувати, він може перейти в хронічну форму. Сьогодні про проблеми подолання наслідків згаданих недуг ми запросили розповісти фахівця - доцента, кандидата медичних наук Уляну Богданівну Чуловську.

 - Отже, які саме ускладнення хронічного бронхіту можуть загрожувати нашим співгромадянам?

- Насамперед, це - емфізема легенів, бронхіальна астма, обструкція бронхів, так званий обструктивний бронхіт. При емфіземі альвеоли, з яких складаються легеневі тканини, перерозтягуються й гублять нормальну здатність до скорочення. Результатом цього є розвиток дихальної недостатності. Першим симптомом емфіземи легенів є задишка, що виникає при фізичному навантаженні, при хвилюванні або при кашлі. Через постійне запалення оболонка бронхів стає усе більш чутливою до якості вдихуваного повітря, а слизова починає виділяти усе більше слизу, що й сприяє розвитку бронхіальної астми.

- А чим небезпечний обструктивний бронхіт?

- При обструкції внутрішня поверхня бронхів заростає сполучною тканиною, у результаті чого зменшується внутрішній перетин бронхіальних трубок і знижується їхня еластичність, утворюється легеневе серце, виникає легенева артеріальна гіпертензія. Ці ускладнення після обструктивного бронхіту є основними причинами смерті при цьому захворюванні.

Легеневим серцем називається розширення та збільшення правого шлуночка і правого передсердя. Симптомами легеневого серця є серцева недостатність, гіпертонія, задишка. Розвивається легеневе серце при обструктивному бронхіті протягом декількох років. Навіть після проведення адекватного лікування серце не зменшиться до розмірів, характерних для нього до захворювання.

Легеневою артеріальною гіпертензією називається підвищення судинного опору в легенях. Легенева гіпертензія приводить до серцевої недостатності. Розвивається легенева артеріальна гіпертензія дуже повільно: хворий роками може не звертатися до лікаря. Проявляється вона підвищеною стомлюваністю, стенокардією, набряками нижніх кінцівок, непритомностями.

Крім емфіземи, обструкції бронхів і бронхіальної астми наслідком хронічного бронхіту може стати бронхіальна пневмонія, рак легенів, пневмосклероз тощо.

- Як же уникнути настільки грізних ускладнень при лікуванні бронхіту?

- Успішність лікування бронхіту багато в чому залежить від того, наскільки швидко хворий звернеться до лікаря, одержить правильний діагноз і почне проводити лікування, а також від соціально-економічного положення хворого. При бронхіті потрібно, насамперед, з'ясувати причину, що викликала захворювання. Якщо це переохолодження, то дотримання простих правил допоможе уникнути захворювання бронхітом надалі. Якщо бронхіт спровокований палінням, то подальший перебіг захворювання залежить від того, чи зможе хворий відмовитися від своєї шкідливої звички. У випадку якщо бронхіт почався у зв'язку зі шкідливими умовами виробництва, то незабаром, якщо не перемінити роботу, він перейде в хронічну форму.

Успішність лікування хронічного бронхіту залежить від поведінки хворого під час загострення та ремісії хвороби: при дотриманні рекомендацій лікаря періоди загострення можна помітно скоротити.

При гострому обструктивному бронхіті дітям грудного та раннього віку показана госпіталізація. Також госпіталізації потребують діти, у яких обструктивний бронхіт розвивається не в перший раз і супроводжується сильними бронхіальними спазмами й нападами ядухи.

Якщо аналізи крові хворого в нормі (не показують приєднання до обструкції якої-небудь бактеріальної інфекції), то призначається простий постільний режим. Необхідно часто провітрювати приміщення, у якому постійно перебуває хворий. Також призначається фізіологічна дієта (супи, каші, кисломолочні продукти й відмова від смажених, копчених і гострих страв, що перевантажують організм), обсяг уживаної рідини має бути збільшений в 1,5 рази. Сприяє розрідженню мокротиння тепле питво: трав'яні чаї, компоти.

У випадку розвитку обструктивного бронхіту на тлі грипу або іншого інфекційного захворювання лікар призначає антибіотики широкого спектра дії. Поява голосних, чутних навіть на відстані, хрипів означає, що бронхи повністю забиті слизом, котрий організм уже не в силах евакуювати. На цьому етапі захворювання варто давати відхаркувальні засоби й робити інгаляції (різними лікарськими засобами, відварами трав, ефірними оліями). Для зміцнення імунітету призначаються імуномодулючі препарати й вітамінні комплекси.

- А які негативні наслідки можливі при пневмонії?

- Ця хвороба лікується досить тривалий час. Досить поширені випадки, коли у перехворілих запаленням легенів розвивається бронхіальна астма в інфекційно-алергійній формі (хвороба супроводжується свистячим диханням, кашлем, постійною задишкою). А ще, крім хронічного бронхіту, можливий закритий пневмоторакс (виникає як результат ушкодження легені та плеври і влученні повітря зсередини) або емпієма плеври (як результат влучення інфекції в порожнину плеври).

Найбільш небезпечні наслідки пневмонії у дорослих - це абсцес легенів і фіброз легенів. Абсцес являє собою процес розкладання тканини легенів під впливом гною, він утворюється в тій частині органа, де було зафіксоване запалення. Абсцес може розвиватися поодиноко, тобто мати одне вогнище в будь-якій частині легені, або групами, при цьому утворюється кілька ділянок поразки.

Фіброз розвивається у випадку сильного ушкодження тканин легені в процесі запалення й виражається в утворенні тканини сполучного типу на місці ушкодження. Це захворювання супроводжується постійними болями в районі утворення сполучної тканини через недостатнє надходження кисню до них. Тобто, у цьому випадку запалення легенів переходить у хронічну стадію.

Наслідки пневмонії в дорослих можуть виникнути й у вигляді інфекційно-алергійного міокардиту, гострої серцево-судинної недостатності, інфекційно-токсичного шоку, дисбактеріозу та багатьох інших захворювань. У людей похилого віку часто на тлі запалення легенів спостерігається дихальна недостатність, тобто порушення газового обміну в легенях. Вона може містити в собі як захворювання серцево-судинної, так і дихальної системи.

- Як же запобігти можливі наслідки?

- Сучасна медицина пропонує багато ефективних препаратів, які здатні вилікувати запалення легенів і запобігти розвиток ускладнень. Тому своєчасний похід до лікаря й лікування під його чутливим контролем дадуть вам можливість перехворіти з найменшими втратами. І, звичайно ж, ретельне виконання всіх приписань пульмонолога самим хворим.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4554 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс