Бережіть руки-ноги - стали слизькими дороги!

12 грудня 2016

Зима, якою нас так довго лякали метеорологи, уже на порозі. Протягом дня на яскравому сонці сніг тане, а вже ввечері на підмерзлих тротуарах перехожим не завжди вдається утриматися на ногах. За словами українських медиків, головними причинами падіння на слизьких тротуарах є - поспіх, неуважність і зневага правилами безпеки. Як же вберегтися від неприємностей? Про це ми поговорили з фахівцем - кандидатом медичних наук, доцентом Віктором Васильовичем Чапликом.

Спеціальні пристосування, які надягають на підошву, допоможуть устояти на ногах на слизькій дорозі.
Спеціальні пристосування, які надягають на підошву, допоможуть устояти на ногах на слизькій дорозі.

- Яке взуття є найнадійнішим, щоб твердо триматися на ногах на слизькому тротуарі?

- Правильно підібране взуття в кілька разів знижує імовірність падіння. Добре відомо: щоб не сковзати, підошва має бути з каучуку, не гладка, із грубим візерунком. 

Жінкам краще надягати взуття на невисокому стійкому каблуці або танкетці. Від бажання поцокати каблуками по льоду краще відмовитися.

Сьогодні можна придбати й спеціальні пристосування, які надягають на підошву. Якщо ж таких немає, то фахівці радять громадянам власноручно змайструвати такі "льодоступи": прикріпіть шматок поролону або лейкопластирю (хрест-навхрест або сходинками), а перед виходом з будинку наклейки варто натерти піском. Можна також прикріпити на підошви шматок наждакового паперу або змазати підошву клеєм "Момент" і поставити взуття на пісок.

- Як правильно пересуватися в сніжну непогоду й ожеледь?

- Під час прогулянок потрібно бути готовим до того, що ви можете впасти, тому рухатися потрібно не поспішаючи, злегка розслабивши ноги в колінах і намагатися ступати на всю підошву. Не варто піднімати ноги занадто високо. Під час руху краще обходити металеві кришки люків - зазвичай в таку погоду вони покриті льодом.

А ще не варто дивитися по сторонах. Часті падіння трапляються через те, що людина відволіклася від дороги, наприклад, розмовляючи по телефону. Вона може не помітити, що на дорозі лід припорошений снігом.

Особливо обережними під час виходу на вулицю мають бути люди похилого віку. При собі їм потрібно мати як мінімум паличку з гумовим наконечником, на яку можна обпертися. Прогулянки вагітних жінок в ожеледь без супроводу близьких і рідних є надзвичайно небезпечними як для жінки, так і для майбутньої дитини. Їх варто виключити з нашого раціону.

Ідучи по слизькій дорозі, не тримайте руки в кишенях, адже саме вони допоможуть зберегти рівновагу або ж зменшити силу падіння. А ще бажано не нести з собою важку сумку, що буде тягнути вас на одну сторону, краще нехай це буде рюкзак. Якщо ж його немає, вагу краще розподілити рівномірно на обидві руки, це допоможе утримати рівновагу. 

- У дитинстві нам усім доводилося бігати-стояти, падати-вставати. Але дуже рідко ми травмувалися серйозно. При падінні завжди встигали згрупуватися і зменшити силу удару, тому уникали складних забитих місць і переломів... А от у дозрілих літах ці навички кудись зникають?

- Звичайно, з роками людина втрачає певні навички. До того ж, переважна більшість наших земляків зовсім байдуже ставиться до регулярних занять спортом і фізичною культурою. А без тренувань як упадеш правильно? Отож!

Варто вчитися падати правильно. Якщо ж ви все-таки послизнулися, потрібно зігнути ноги в колінах, втягнути голову в плечі й намагатися впасти на бік. Тому що якщо вже падати, то так, щоб, насамперед, захистити голову.

Часто під час падіння люди намагаються зменшити удар, витягнувши руки перед собою. Цього робити не варто, адже так легко можна отримати переломи зап'ястя або передпліччя. 

Якщо падаєте на спину, фахівці радять притиснути підборіддя до грудей, а руки розвести ширше. Якщо ж летите шкереберть із висоти, наприклад, зі сходів, важливо захистити голову й шию, тому варто спробувати прикрити їх руками.

Також експерти при втраті рівноваги рекомендують швидко присісти. У момент падіння потрібно напружити м'язи, під час удару вони будуть захищати суглоби від травмування. Упавши, варто обов'язково перекотитися - таким чином, удасться "розтягнути" удар, тому він втратить силу при обертанні.

Категорично не рекомендують у таку погоду вживати алкоголь, оскільки він ослаблює пильність, погіршує координацію рухів і загальмовує реакцію людини. До того ж можна важко травмуватися й не відчути болю, а як наслідок - несвоєчасно звернутися за медичною допомогою. 

- Що робити, якщо уникнути падіння і травмування не вдалося?

- Якщо уникнути падіння не вдалося, і ви сильно вдарилися коліном або ліктем, медики радять на 15-20 секунд до місця удару прикласти щось холодне. Якщо ж удар довівся на потилицю, варто відразу ж звертатися у травмпункт. 

Першими ознаками струсу мозку є нудота, блювота, запаморочення, тимчасова втрата пам'яті, холодний піт, млявість або, навпаки, жар. При таких симптомах варто якнайменше рухатися й викликати лікаря. 

Про перелом або вивих свідчать різкий біль, набряк, що наростає, укорочення ушкодженої кінцівки й неможливість нею нормально рухати. 

- Як діяти в такому випадку?

- Треба, насамперед, знерухомити ушкоджену кінцівку, наприклад, накласти пов'язку або шину так, щоб суглоби вище й нижче місця перелому (вивиху) виявилися нерухомими. Важливо остудити місця ушкодження. Пакетик, наповнений льодом або снігом, прикладають до місця перелому (вивиху) на 10-15 хвилин. Це зменшить набряк і біль. А от гріти хворе місце не можна, ефект буде протилежним.

Будь-яке ушкодження кісток і суглобів може викликати травматичний шок, що виникає внаслідок сильного болю. Щоб його уникнути, можна застосувати знеболюючі препарати. А ще пам'ятайте: несвоєчасне і неадекватне лікування може привести до ускладнень.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5466 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс