Атеросклероз - вирок або займемося здоров'ям?
Як стверджує статистика, серцево-судинна патологія є основною причиною захворюваності, інвалідності та смертності в Україні. 40% населення нашої країни страждають серцево-судинними захворюваннями, які, до того ж, є причиною 62 смертей зі 100.
Атеросклероз - це кардіологічний діагноз, який частіше інших доводиться чути українцям. Так що ж робити: упокоритися або спробувати перемогти недугу? З цим ми й звернулися до фахівця - лікаря-кардіолога вищої категорії, кандидата медичних наук Надії Корнеліївни Крижановській.
- На сьогоднішній день боротьба з атеросклерозом є дуже актуальним питанням сучасного суспільства, оскільки фахівцями відзначається збільшення кількості людей, що зіштовхуються з ним. Однією з особливостей даного захворювання є тривалість початкової стадії розвитку й висока схильність впливу зовнішніх факторів. Тому особливу увагу варто приділяти профілактичним заходам, які дозволять ефективно впоратися з ним і навіть запобігти.
- Які ж причини розвитку захворювання?
- Атеросклероз вражає великі (магістральні) судини. Усередині на їхніх стінках утворюються атеросклеротичні бляшки, що приводить до звуження судини і, відповідно, падіння кровотока. У результаті цього порушується кровопостачання органів і тканин. Наслідком може стати не тільки погіршення самопочуття, але й розвиток серйозних супутніх захворювань. У першу чергу, це захворювання серцево-судинної системи, головного мозку, утворення тромбів.
Причини виникнення атеросклерозу, як правило, носять комплексний характер. Але як домінуючі фактори виділяють наступні: імунологічний; генетичний; ліпідний; інфекційний; вуглеводний.
Відзначено, що атеросклероз у чоловіків зустрічається в 3-4 рази частіше, ніж у жінок. Тому їм варто приділяти пильну увагу стану своїх судин і поряд з прийомом мультивітамінів для чоловіків варто виключити або мінімізувати вплив наступних факторів: алкоголь, паління та інші шкідливі звички; ожиріння; гіперліпідемія; стресові ситуації; малорухомий спосіб життя.
- Які методи лікування атеросклерозу застосовуються сучасною медициною?
- Вони діляться на медикаментозні й хірургічні. Перші носять комплексний характер і супроводжуються обов'язковою спеціальною дієтою. Самі ж препарати діляться на наступні групи: перешкоджаючі усмоктуванню холестерину в кров; сприяючі виведенню атерогенних ліпідів і ліпопротеїдів; статини, які придушують синтез холестерину й тригліцеридів, а також активно сприяють зменшенню їхньої концентрації в плазмі. Як додаткові застосовуються препарати багаті омега жирними кислотами, які позитивно впливають на процес розчинення холестеринових бляшок.
Оперативні методи терапії даної патології використовуються тільки в тому випадку, якщо у хворого спостерігаються поразки артеріальних стінок, які не дають крові нормально циркулювати в області тієї або іншої ділянки тіла, але при цьому їх можна усунути оперативним шляхом. У більшості випадків під час хірургічного втручання хворому видаляють уражену ділянку кровоносної судини. Цілком можливо й протезування кровоносних судин або видалення тромбу. Даного роду методи терапії використовуються найчастіше при атеросклеротичних поразках артерій внутрішніх органів, артерій нижніх кінцівок або вінцевих артерій серця.
Одними з сучасних методів відновлення прохідності судин є стентирування й шунтування. Ці процедури найчастіше застосовуються у випадку ішемічної хвороби серця, коли коронарні артерії, що живлять його м'язи, на певному проміжку виявляються закупорені атеросклеротичною бляшкою.
Під час стентирування в просвіт судини встановлюється спеціальна металева конструкція у вигляді сіточки, що усуває звуження. При шунтуванні ж виконується обхідний шлях для кровотока, коли донорська вена або вена пацієнта підшивається вище й нижче місця звуження. Обидві операції є ефективними, однак мають свої переваги й недоліки.
- Які профілактичні заходи здатні ефективно впоратися з атеросклерозом і запобігти його?
- Насамперед варто дотримуватися здорового способу життя й виробити в себе стійку звичку до нього. Адже якщо ви хочете позбавити себе тягот атеросклерозу, то слідувати новому, здоровому способу життя доведеться довгі роки. Тому дуже важливо рішуче відмовитися від шкідливих звичок, постійно підтримувати нормальний рівень фізичної активності, якомога швидше позбуватися зайвих кілограмів, неухильно дотримуватися строгої дієти.
Кинути курити й перестати зловживати алкоголем. Чоловікам рекомендується не більше двох доз алкогольних напоїв на день, жінкам - одна. Такою дозою можуть стати, наприклад, близько 330 мл пива, 250 мл сухого вина або 50-60 мл міцних напоїв.
Фізичні навантаження помірної інтенсивності по 30-40 хвилин не менше трьох разів на тиждень, з урахуванням віку, стану серцево-судинної системи, опорно-рухового апарата, інших органів і систем. Найпростішим, доступним і безпечним видом фізичної активності вважається ходьба. Зниження ж ваги досягається, як правило, за допомогою низькокалорійної дієти з невеликим вмістом жиру (не більше 30 відсотків від загальної калорійності денного раціону) і регулярних фізичних вправ. Рекомендується знижувати вагу до оптимального показника. Він розраховується як індекс маси тіла (ІМТ) наступним чином:
ІМТ = вага в кг/ріст у м.
Значення нормального ІМТ перебувають у межах 18,5-24,9 кг/м. Можна також вдатися до виміру окружності талії. У нормі у чоловіків вона не повинна перевищувати 94 см, у жінок - 80 см. На жаль, не всім вдається досягти оптимальної ваги. У таких випадках домагайтеся хоча б її зменшення на 10 відсотків і намагайтеся надалі підтримувати досягнутий рівень.
- А як же схуднути при надлишковій вазі?
- Схуднути й зберігати досягнуту вагу можна за допомогою спеціальної дієти. Таким чином, грамотно складена дієта має бути спрямована насамперед на обмеження надходження жирів з їжею з метою відновлення змінених показників ліпідного профілю. "Їсти потрібно, щоб жити, а не жити, щоб їсти". Ця древня латинська мудрість актуальна сьогодні як ніколи. Звичайно, дієти дотримуватися нелегко. Але повірте, результат того вартий. Зрештою, ви хочете жити довго й щасливо?
Отже, основні рекомендації з харчування - найважливішого елемента зниження факторів ризику атеросклерозу. Харчування має бути різноманітним, кількість споживаних калорій має сприяти підтримці нормальної маси тіла і значень ліпідного профілю. Дуже важливо харчуватися регулярно, невеликими порціями, кілька разів на день замість рясних і рідких прийомів їжі. Білки мають складати близько 15 відсотків енергетичної цінності харчового раціону, жири - 30, а вуглеводи - 5 відсотків. Тому м'ясо та м'ясні продукти з високим вмістом жиру краще замінити рибою, птахом і бобовими.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3433 |
|
© Газета Домовик 2012-2023