Як не отруїтися першими весняними овочами
Огірки, помідори, редис, кабачки, молода капуста, зелена цибуля - здавалася б, одна суцільна корисність, особливо навесні! Але, говорять фахівці, це не зовсім так. Хіміки й агрономи бачать у цих овочах зовсім інше - пестициди, нітрити, нітрати, фунгіциди та інші - чого вже там приховувати! - отрути. Молоді овочі буквально напхані хімією, щоб рости "швидше, вище, сильніше".
А платить за це споживач, причому не тільки зі свого гаманця, але й ціною власного здоров'я. Експерти розповіли, як не стати жертвою молодих огірків і помідорів і, поласувавши овочами, не загриміти в лікарню.
Усі ці отрути, якими рясно присмачені наші поля, від самого початку мають приносити тільки користь. Зрозуміло, якщо їх чітко дозувати і не перевищувати норм. Але, на жаль, правила порушуються на кожному кроці. Тому доведеться рятуватися від цих "ворогів" самостійно, а для цього їх потрібно знати в обличчя. Давайте знайомитися.
Головна і найпоширеніша "весняна" проблема - нітрати. Вони потрібні овочам для росту: чим більше нітратів, тим крупніший овоч. Закон чітко регулює норми нітратів. Але, знову ж, кому - закон, а кому - "папірець". Але вміст нітратів дуже легко скоротити. По-перше, мити. І навіть більше того - замочувати! Огірки, кабачки, полуницю, редис, ранню зелень - усе це потрібно класти у воду мінімум на півгодини перед уживанням або готуванням.
По-друге, видаляти все "зайве". З моркви зрізати вершки, з огірка - шкурку, а в капусті не використовувати верхнє листя і серцевину. Саме в цих частинах накопичується найбільша доза нітратів. По-третє, обов'язково зрізати частини овочів, що позеленіли - таке "позеленіння" найчастіше трапляється з картоплею і морквою. Нітратів там, може, і небагато, але зате ховається інший ворог - соланін - такий "картопляний стероїд", яким дуже легко отруїтися.
Як відомо, при термічній обробці овочів вітаміни, що містяться в них, втрачаються. Гарна новина: нітрати теж! Готування на пару, тушкування, смаження й запікання знижують вміст шкідливих сполук в овочах, але найбільше нітратів зникає при варінні. Так що найкращий спосіб уникнути шкідливих речовин при готуванні страви - це зварити овочі.
Нітратів найбільше в тих овочах, фруктах і ягодах, де багато рідини або багато прожилок. Так що в "ТОП найнебезпечніших" цілком законно потрапляють: білокачанна капуста, огірок, редис, зелень, диня, кавун.
Чим довше зберігаються овочі, тим менше в них залишається вітамінів та інших корисностей. Навіть за кілька днів у холодильнику овочі і фрукти можуть втратити до 30% вітамінів. Так що вибирайте тільки свіжі продукти й рівно стільки, скільки з'їсте за пару днів. При довгому зберіганні та зміні температури нітрати й зовсім можуть перетворюватися на нітрити - канцерогенні речовини.
Як зрозуміти, що норма отрути дуже висока? Перше правило відоме всім, але багато хто ним чомусь зневажає. Проте експерти наполягають: не можна їсти овочі, фрукти і ягоди, що тільки-но з'явилися, і вже тим більше не купувати дітям "першу полуничку". Більше того: маленьким дітям не варто давати водянисті овочі і фрукти навіть з "другої партії" дозрівання. Але й після того, як продаж сезонних овочів уже в самому розпалі, потрібно увесь час бути напоготові: дивитися на зовнішній вигляд, принюхуватися і пробувати!
Якщо огірок несмачний - викиньте його, якщо плід занадто водянистий або зайво гіркий, відмовтеся від його вживання.
Якщо кавун або диня на вигляд спілі, але не солодкі, це ознака великої кількості нітратів. Якщо в кавуна білі кісточки і чітко видні білі прожилки, їсти його не можна.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4660 |
|
© Газета Домовик 2012-2023