Як боротися зі стресом

17 лютого 2016

Стрес є невід'ємною частиною життя людини і супроводжує її з пелюшок і до останнього подиху. Останнім часом ми все частіше чуємо, наскільки небезпечно жити - то свинячий грип, то вірус Зіка, то війна... Ось він - благодатний ґрунт для стресу! Однак, задаючись питанням, звідки береться стрес, далеко не багато хто здатний відповісти щось виразне. Хоча, по суті, отут усе просто, на думку фахівця у будь-якому разі. Про стрес і як з ним боротися, ми вирішили розпитати  доктора медичних наук, професора Степана Степановича Пшика.

- Як зрозуміти, що ми знаходимося в стані стресу? 

- Дуже просто. Перші ознаки цього неприємного явища наступні: безсоння, почуття тривоги, відчуття себе самотнім і незахищеним, різка і часта зміна настрою, апатія, депресивний стан, страх втрати щось.

- А що викликає стрес?

- Перш ніж почати боротьбу зі стресовим станом, необхідно визначити його джерела. Вони можуть бути як зовнішніми, так і внутрішніми. До першої групи належать події нашого життя, які ми сприймаємо негативно: тривога перед якоюсь подією, труднощі фінансового характеру, острах змін або звикання до нових умов життя, поспіх, самітність, конфлікти з близькими і так далі. До другої групи належать причини більше психологічного плану. Вони пов'язані з деструктивними думками особистості. Наприклад, ви думаєте: "Я хотів би цього домогтися, але не зможу". Відсутність віри в себе, постійні сумніви та не вдоволені потреби найчастіше можуть стати причинами сильного стресу. 

- З чого варто починати боротьбу зі стресом?

- Щоб успішно перебороти стрес, потрібно чітко визначити, чому ви його відчуваєте. Візьміть аркуш паперу й випишіть на нього у вигляді списку всі джерела свого стану. Це допоможе проаналізувати рівень стресу і контролювати його. Подумайте, які причини надумані вами, легко переборні, а над якими доведеться попрацювати.

Спроба забутися за допомогою алкоголю або інших речовин, безконтрольне прийняття заспокійливих на перевірку виявляється лише неефективним і оманним способом утекти від самого себе. Проблем це зовсім не вирішує, а лише додає нові. Щоб опанувати себе, слідуйте простим, але діючим рекомендаціям.

- Тобто варто лише захотіти побороти стрес?..

- Звичайно. Коли нерви на межі, пригадайте прості, але дуже діючі вправи. Одна з них називається "куточок". Суть його полягає в тому, щоб закрити очі й уявити себе в "спокійному куточку". Кожна людина уявляє таке місце по-різному: хтось бачить себе на березі моря, інші відправляються на прогулянку в ліс, треті летять на іншу планету. Головне, подумки опинитися в тому місці, де вам стане добре та спокійно. Побудьте кілька хвилин у гармонії із самим собою, розслабтеся та відкрийте очі.

Ще одна вправа - "посмішка". Змусьте себе розслабитися й посміхнутися. У такому стані потрібно пробути хвилин 10-15. Спочатку робити цю вправу буде досить непросто, але поступово у вас усе вийде. Смисл у тім, що мозок сприймає посмішку, як сигнал того, що ви задоволені і налаштовує весь організм на гармонію.

"Антистресове дихання" нормалізує ваш стан, а занепокоєння і тривога підуть. Отже, вдихніть повільно на рахунок 5 і на 5 секунд затримайте дихання, а потім видихніть знову на рахунок 5. Потім вдихайте на рахунок 5, паузу робіть уже 4 секунди, а видих - на рахунок 6. Далі віднімайте секунду на паузі і додавайте на видиху. Повторіть 5 разів. Потім подихайте в послідовності навпаки.

До речі, заняття йогою, аутотренінгом, особливі дихальні вправи стануть прекрасними помічниками в нелегкій справі боротьби зі стресом. Ароматерапія, прослуховування класичної музики і спа-процедури також допоможуть організму заспокоїтися і настроїтися на потрібний лад.

Займіться улюбленою справою. Може здатися нелогічним намагатися відволіктися від проблем за допомогою хобі, однак це здорово допомагає. Перемкніться на деякий час на читання улюбленої книги, перегляд гарного доброго фільму, сходіть на цікавий спектакль, відвідайте виставку. Це стане цілющим перепочинком для змученого думами і тривогами організму.

Будьте оптимістом. Шукайте позитивні моменти у всьому, частіше посміхайтеся та смійтеся. Люди, які вміють із гумором дивитися на життя, набагато легше переносять будь-які труднощі. Якщо ви не маєте сил змінити ситуацію, поміняйте своє відношення до неї! В інших випадках рекомендується просто "відпустити" ситуацію, не акцентувати свою увагу на негативних моментах.

Будь-які неприємності просто сприймайте, як життєвий досвід, що допомагає вам стати мудрішим. І перестаньте думати негативно про майбутнє, таким чином самі притягаючи його. Налаштуйтеся тільки на позитив.

І ще - частіше спілкуйтеся з рідними та близькими. Часом у важкій ситуації допомагає просто відверта розмова з рідною людиною. Мало того, що вам полегшає після того, як ви виговорилися, але й співрозмовник допоможе також побачити положення справ "з боку", підтримає і дасть цінну пораду. Не соромтеся попросити допомоги, якщо вона вам потрібна. Адже близькі люди, які вас люблять, адекватно поставляться до подібного прохання. Не замикайтеся в собі. Можливо, ви навіть вирішите звернутися до психолога, і в цьому немає нічого надприродного. Ви одержите професійні поради з боротьби з негативними емоціями.

Не потрібно придушувати і глушити в собі емоції, давайте їм вихід. Злість, роздратування, агресію, ненависть "випустіть", наприклад, у тренажерному залі. Відразу стане легше. Особливо такий спосіб допомагає чоловікам. Що стосується дам, то вони дають волю сльозам, жаліючи себе й ридаючи ридма. І це правильно, тому що невисловлені слова і не виплеснуті назовні емоції руйнують організм зсередини. А розслаблююча ванна з масажем допоможуть остаточно заспокоїтися, виспатися й почати потім думати конструктивно.

- Яка профілактика стресу?

- Не тримайте в собі негативні емоції, випустіть їх назовні. Поміняйте звичну обстановку. Наприклад, зробіть перестановку в будинку, сходіть в гості, погуляйте в мальовничому місці. Усе це відволіче від смутних і важких думок і допоможе розслабитися.

Ведіть здоровий спосіб життя. Це дуже важливий пункт, про який часто незаслужено забувають. Займайтеся спортом, гуляйте на свіжому повітрі, висинайтеся, дотримуйтеся режиму. Фізичні навантаження не тільки корисні для здоров'я, але й відмінно знімають напругу, сприяють гарному настрою. Це здавалося б банальні поради, однак слідування їм не залишає шансів стресу.

Окремо зупинимося на правильному харчуванні. Щоб підтримати організм у важкий період, включайте у свій раціон щодня продукти, багаті вітамінами та мінералами: овочі, фрукти, злаки, бобові культури, горіхи, сухофрукти. Особливо налягайте на продукти, що містять у великій кількості вітаміни С, В1, а також магній і калій.

Кожна людина має прекрасний арсенал прихованих можливостей, щоб побороти стрес. Просто потрібно навчитися їх мудро використовувати. І пам'ятайте: "Усе, що нас не вбиває, робить лише сильнішими".

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5188 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс