Кефір - напій довгожителів
Кефір прийшов до нас з Кавказу, де й сьогодні залишається незмінним продуктом щоденного раціону.
Варто нагадати, що кавказці славляться довголіттям, витривалістю і зберігають ясний розум до глибокої старості. І напевно тут не обійшлося без кефіру. Адже недарма осетини й карачаєвці вважали кефірні грибки священним дарунком самого Аллаха. Закваску ніколи нікому не дарували і не продавали, а рецепти готування кефіру тримали в секреті.
Сьогодні кефір готують практично в усьому світі. Купуючи його в магазині, ми навряд чи дізнаємося якісь таємниці рецептури або технології його готування. Тому озброїмося секретами вибору цього напою.
З ДИТИНСТВА ДО СТАРОСТІ
Із цим кисломолочним напоєм ми знайомимося в ранньому дитинстві: це один з прикормів, що допомагає маляті настроїти свій шлунок на дорослу їжу, адже його основні живильні речовини (кальцій, залізо, білок, вітамін D, вітаміни групи B, бета-каротини та ін.) присутні у формі, що легко засвоюється.
Лікувальні властивості кефіру добре відомі в народній медицині й пояснюються накопиченням антибіотичних речовин, вироблюваних дріжджовими клітинами. Цінують його, насамперед, за пробіотичну дію - він придушує ріст хвороботворних мікроорганізмів у ШКТ, наводить там порядок, допомагає запобігти кишковим інфекціям і боротися з дисбактеріозом. А імунітет наш, як відомо, знаходиться... у кишечнику. Так що ті, хто регулярно п'є кефір, відрізняються відмінним здоров'ям і здатністю протистояти усіляким напастям. А коли здоровий шлунок, і колір обличчя гарний, і шкіра сяє здоров'ям, і волосся блищить, та й фігурка стає стункішою. А вже якщо ви страждаєте синдромом хронічної утоми, нервуєте або просто перевтомилися - з кефіром не розставайтеся!
Японські вчені довели, що кефір у щоденному раціоні допомагає протистояти раковим захворюванням. Дуже корисний кефір людям похилого віку: підтримуючи нормальний склад кишкової мікрофлори, він перешкоджає розвитку гнильних процесів у кишечнику і поліпшує функцію печінки.
Кефір, як і будь-який лікувальний продукт, потрібно пити правильно: напій кімнатної температури п'ють невеликими ковтками. Можна додати ложку меду, варення або свіжих ягід. А ось тим, хто страждає гастритом з підвищеною кислотністю, від кефіру краще відмовитися.
КВАСЬТЕ НА ЗДОРОВ'Я
Кефірні грибки являють свого роду «купаж» 22 різних мікроорганізмів. Перша скрипка тут належить стрептококам, у тому числі й ароматоутворюючим. Їм «приграють» молочнокислі палички, оцтові бактерії та дріжджі. Про те, що цей молочнокислий оркестр добре зігрався, свідчить специфічний кефірний смак, що не дозволить поплутати його ні з йогуртом, ні з ряжанкою.
Після влучення кефірних грибків у молоко починається не тільки молочнокисле, але й спиртове бродіння, і за певних умов у ньому утворюється спирт. Тому якщо випити склянку кефіру натще, можна навіть злегка захмеліти. Сполучення молочної кислоти, що утворюється при молочнокислому бродінні, вуглекислоти та спирту й надає напою той специфічний освіжаючий, злегка гострий смак і сметаноподібну газовану або пінисту консистенцію.
Якість кефіру багато в чому залежить від якості й жирності молока, а його смак - від кислотності. Вибирати кефір потрібно, виходячи зі своїх цілей. Якщо ви худнете або страждаєте нирковими набряками, віддайте перевагу нежирному (сечогінному) кефіру. При виразці шлунка, гастриті й панкреатиті потрібно відмовитися від міцного (триденного) кефіру. Якщо у вас «слабкий» шлунок, то міцний кефір саме для вас, а якщо страждаєте запорами, віддайте перевагу слабкому (одноденному) напою. Якщо у вас усе в порядку, пийте середній (дводенний). Тільки ось лихо: ні одноденний, ні триденний кефір у магазині не знайдеш - адже більшість сучасних кефірів масового виробництва мають строк зберігання 14 діб.
КЕФІРНІ ПРЕМУДРОСТІ
Кефір чутливо реагує на неуважне до себе відношення. Так, невиражений прісний смак може вийти при використанні неякісної закваски, тривалому скисанні молока або ж при порушенні строків зберігання готової продукції. Оцтовий присмак може з'явитися при зберіганні продукту в негерметичній упаковці. Гіркота з'являється при тривалому (більше 2 діб) зберіганні молока-сировини до початку виробництва - пастеризації й подальшої переробки. Явне відділення сироватки зі згустку говорить про перекисання продукт. Також зверніть увагу на консистенцію - вона має бути однорідною, без пластівців і грудочок. У противному випадку мова йде про прострочений або про продукт, що неправильно зберігався.
Основні критерії при виборі кефіру:
1. Вибирайте кефір виходячи з дати вироблення.
2. Вибирайте кефір зі вмістом бактерій: молочнокислі бактерії 107 КОЕ на 1 грам, дріжджі 104 КОЕ на 1 грам.
3. Вибирайте кефір зі вмістом білка не менш 3 г-2,9 г або 2,8 г, це теж оптимальний вміст білка.
4. Вибирайте кефір без добавок.
5. Можете спокійно брати кефір 1% жирності, він не поступається звичайному кефіру в користі.
6. Пийте кефір у якого молочно-білий колір і немає на поверхні напівпрозорої рідини.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5361 |
|
© Газета Домовик 2012-2023