Як вибрати гарну каву і не помилитися

1 вересня 2014

Смак приготовленої кави залежить від багатьох складових, але в першу чергу на нього впливає якість кавових зерен. Існує три основних сорти кави: арабіка, робуста і ліберика, вони істотно відрізняються за хімічним складом, формою, кольором і смаком.

Найбільш популярний сорт кави — арабіка, вона має м'який смак, насичений аромат і невисокий вміст кофеїну. Саме на арабіку доводиться близько 90% споживаної у світі кави.

Робуста більш міцна, гірка та менш ароматна, її практично не використовують у чистому вигляді, хіба що для виготовлення сублімованої кави. Найчастіше робусту додають до арабіки для додання міцності напою. Робуста обов'язково міститься в сумішах для еспресо.

Ліберика в чистому вигляді практично не використовується, оскільки має різкий гіркий смак, її так само, як і робусту додають у суміші, підсилюючи насиченість смаку й аромату кави.

Також на смак кави впливає і місце її зростання, залежно від цього каву ділять на: Colombian Milds - арабіка, вирощена на плантаціях Кенії, Колумбії, Танзанії. Найбільш дорога кава.

Other Milds - арабіка з плантацій Мексики, Центральної Америки та деяких регіонів Азії. Кава високої якості, але дешевше Colombian Milds.

Brazil - арабіка з плантацій Бразилії та деяких інших країн цього регіону. Найдешевші сорти арабіки, хоча зустрічаються й елітні;

Якщо купувати каву в зернах, визначити її якість нескладно. Чим вищий вміст арабіки в каві, тим вона якісніша. Візуально відрізнити арабіку від робусти досить просто. Зерна арабіки довгасті, довжиною 9-15 мм, зерна робусти набагато дрібніші та мають округлу форму. Мелену каву набагато важче перевірити на якість. Насамперед, варто подивитися, чи немає сторонніх домішок, що відрізняються за кольором. Найпростіший спосіб перевірити якість купленої меленої кави - насипати її в ємкість з холодною водою, кава залишиться вгорі, а домішки через деякий час осядуть на дно.

Купуючи мелену каву, не варто купувати великі упаковки, тому що при зберіганні навіть у щільно закритій скляній банці кава втрачає свій аромат. Перевагу варто віддавати каві у вакуумних брикетах або в бляшаних банках. Тільки в такому випадку можна зберегти її смак.

На упаковці меленої кави має бути зазначена дата обжарювання кави, її склад і строк придатності.

Гарна натуральна кава не може коштувати дешево. Хоча ціна й не є визначальним чинником, оскільки на неї впливає не тільки якість кави, але й урожайність цього сорту, місця розташування плантації та інші фактори.  Елітні сорти кави, що мають незвичайний смак, можуть коштувати досить дорого.

Кава крупного помелу або зроблена більш дешевим і швидким методом має на вакуумній упаковці клапан: під прозорим "пелюстком" розміром з ніготь видно малюсінький отвір. Він дозволяє виходити назовні газам, інакше упаковка б здулася. Гарну каву не пакують у пластикову банку, а тільки в скло або жерсть. 

Стару каву можна розпізнати за ароматом. Стисніть вакуумну упаковку, присунувши випускний клапан до носа. Сильний аромат і відсутність прогірклого запаху говорять про свіжість кави. 

Усі перераховані поради з вибору стосуються як меленої, так і кави в зернах.

Про підробки. Найпоширеніший метод підроблення кави - заміна дорогих сортів арабіки на більш дешеву і низькоякісну робусту. Крім цього, у меленій каві можуть міститися домішки, що тільки зовні, за виглядом і кольором, нагадують каву. Це може бути крохмаль, ячмінь, глина, і навіть пластик і кераміка. Розпізнати цей тип підробки можна в домашніх умовах. Уважно придивіться до зовнішнього вигляду зерен або порошку. Чи не володіють вони дивним запахом, чи немає колірних вкраплень іншого кольору. У розламі кавового зерна мають бути ясно видними оболонка і ядро.

Але найчастіше підробляють мелену каву. Це класичний спосіб підробки кави - ще на початку ХХ століття під виглядом меленої кави продавали здрібнену смажену печінку биків і коней. У сучасному світі використовують більш простий і дешевий матеріал - цикорій, котрий, крім того, офіційно вживається в якості напоїв-кавозамінювачів. Крім цикорію до складу підробки кави можуть входити перемелені зерна й кісточки фініків і апельсинів, каштани, жолуді, боби, буряк, морква і так далі. Перевіряється наявність цих домішок наступним чином. На аркуші паперу розсипається мелена кава і ретельно вивчається її колір і склад - порошок має бути одного кольору і з однорідних тканин. Незвичний запах кави також повинен насторожувати. Крім того, можна насипати каву в склянку з холодною водою. Домішки більш важкі, і вони зазвичай осідають на дно, а кава спливає на поверхню води. Кава не офарблює воду, на відміну від жита і ячменя. 

Найпростіший спосіб застрахуватися від підробок - купувати каву в спеціалізованих магазинах, не женучись за найменшою ціною.

На що звернути увагу, вибираючи мелену каву?

Звичайно ж, на ступінь помелу, вона повинна відповідати способу готування. Розрізняють 4 основні ступені помелу.

Великий - для готування кави у френчі-пресі й у деяких видах кавомашин.

Середній - найбільш універсальний помел, використовуваний більшістю побутових кавоварок.

Дрібний - для ріжкових, краплинних, гейзерних кавоварок.

Ультратонкий - використовується при готуванні кави на піску (кава по-турецьки, кава по-східному).

Ароматизована кава в останні роки придбала чималу популярність. Кавові зерна ароматизують за допомогою штучних та ідентичних натуральним, ароматизаторів. Найбільш популярна ароматизована кава з шоколадом, ванільно-горіховими відтінками. 

Але істинні гурмани ніколи не купують таку каву, вважаючи, що натуральний багатий букет улюбленого напою не має потреби в додатковій ароматизації.

Причини, що здійснюють вплив на зниження якості кави. Оскільки кава містить до 0,1% летучих речовин, обсмажена кава є одним з найбільш ароматичних продуктів. Кава дуже ніжний продукт - як у зерновому варіанті, так і у вигляді меленого порошку.

 Кава завжди має бути захищена від контакту з киснем, головним ворогом кавового аромату. З цієї причини завжди зберігайте вашу каву в сухому, темному і прохолодному місці в щільно закритому контейнері. Мелена кава, що лише один раз піддалася впливу повітря, зберігає свою свіжість не більше двох тижнів. Після закінчення цього часу смак кави швидко погіршується, і кава стає несмачною і вивітрілою. Жири й олії, що містяться в каві, можуть до того ж швидко прогіркнути. З цієї причини кава має бути використана досить швидко.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 15925 Подобається: 5 | Не подобається: 1  

Схожі статті

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс