Як уникнути проблем від святкового застілля?
Ось і наступила черга новорічних свят, а це, насамперед, застілля з величезною кількістю всіляких страв, які ми неодмінно намагаємося вжити за кілька днів, улаштовуючи серйозне випробування для нашого шлунка, печінки та нирок. А чи можна зробити так, щоб новорічне застілля стало не тільки смачним, але ще й корисним для нашого здоров'я. З таким питанням ми звернулися до лікаря-дієтолога Галини Завалової.
- Для початку - визначимося з цілями. Чого ми хочемо? З'їсти потроху різних смачних страв і отримати від цього процесу задоволення або просто набити шлунок величезною кількістю їжі? Якщо нас з вами цікавить все-таки розмаїтість і приємні смакові відчуття, давайте дотримуватися певних правил: як добре поїсти і при цьому не нашкодити своєму організму.
- Так у чому ж вони, правила, полягають?
- Головне правило святкового новорічного столу - дієта за новорічним столом не потрібна. А ось розумну дієту до цього цілком можна собі дозволити. Наприклад, їжа, вжита до 15.00, іде не у відкладання жиру, а в енергію, необхідну в передноворічній суєті. Тому не варто голодувати цілий день 31 грудня доти, поки не сядете за новорічний стіл. Просто враховуйте, що основний прийом їжі у вас буде ввечері. Велика перерва між прийомами їжі приведе до сильного переїдання за святковим столом. Тому перекушуйте та їжте звичайним способом.
Постарайтеся, щоб не було різких переходів від обмежень у їжі до активного поглинання вишуканих страв за новорічним столом.
- Чи варто зосередитися на певній категорії страв?
- Ніяким чином не треба себе обмежувати тільки фруктовим салатом, як ми часто бачимо в гламурних фільмах і телевізійних гала-проектах. Можна дозволити собі спробувати всі страви на свій розсуд. Секрет оптимального святкування полягає в кількості. Нехай на вашій тарілці буде вся розмаїтість новорічних страв, але в малих дозах. До кінця застілля ви за достоїнством оціните мудрість цієї поради. З вами будуть відчуття бадьорості, легкості, а до всього - ще й незрівнянне гастрономічне задоволення від частування.
- А як потрібно поводитися за святковим столом: коли я їм, я глухий і німий, або віддавати перевагу застільним байкам і балаканині з сусідами?
- Ведіть активну бесіду за святковим столом, власне збираємося ми заради спілкування, тому що це і є найвищою розкішшю. До того ж це приводить до перерв у прийомі їжі. А за час розмови вуглеводи встигають засвоїтися, збільшується рівень цукру в крові та зменшується апетит.
- Яким стравам у святковому меню варто віддавати перевагу, готуючись до святкування?
- У новорічне меню потрібно включити багато овочевих салатів. А замість майонезу варто використовувати спеціальні некалорійні підливи-приправи - це значно смачніше та корисніше. Хвилин за 30 перед тим як сісти за святковий стіл, треба з'їсти щось солодке. Наприклад, карамельку, або ж випити солодкий чай. Це забезпечить швидкий підйом рівня цукру в крові та істотно знизить апетит. Також бажано з'їсти яблуко або кілька ложок салату зі свіжої капусти і випити склянку води. Клітковина з яблук і капусти разом з водою створить певний об'єм у шлунку, клітковина зв'язує жири.
- А як ви ставитеся до рекламних гасел типу "мезим для шлунка необхідний"? Чи варто для розвантаження прийняти якусь таблетку перед застіллям?
- Перед тим як сісти за стіл - приблизно за півгодини - не перешкодить прийняти які-небудь препарати, що поліпшують травлення, наприклад, фестал або ж згаданий вами мезим чи панзинорм.
При здутті живота прийміть активоване вугілля - 4-6 таблеток. Зважаючи на те, що свято майже триває до ранку, не наїдайтеся відразу, їжте потроху протягом усього застілля.
Новий рік - випробування і для тих, хто страждає алергією. Тому пам'ятайте, що горіхи, ікра, шоколад і апельсини - це харчові алергени. До речі, алергію можуть викликати й мідії, устриці та креветки. І взагалі, не варто вживати продукти, з якими ви рідко зіштовхуєтеся в повсякденному житті, - усілякі авокадо і дурмани, адже наслідки можуть виявитися непередбаченими.
- А як "розвантажитися" після свята з його надмірним уживанням смачного?
- Якщо ж, незважаючи на всі спроби не переїсти за святковим столом, ви це зробили, то наступний день треба зробити розвантажувальним.
- Тобто зовсім відмовитися від їжі, провести очисні процедури?
- Радикалізм тут не потрібний, звичайно, і морити себе голодом наступного дня після свята не потрібно. Адже змушене голодування створює додаткове навантаження на організм і може привести до порушення обміну речовин. Тому, якщо з'являється почуття голоду, краще з'їсти трохи запечених або відварених на парі овочів чи фруктів, але не розігріті з холодильника порібнини.
Дуже добре насичує та виводить шлаки з організму і домашній бульйон з курки.
Після переїдання в організмі спостерігається також ефект утримання вологи. Це погано з двох причин: через це збільшується вага, а також не виводяться шлаки і токсини. Відповідно, щоб вивести надлишок рідини, необхідно наситити організм новою вологою. Тоді включається принцип: "Навіщо втримувати те, що надходить у достатній кількості?" Таким чином, протягом двох-трьох днів після переїдання необхідно випивати у два рази більше рідини, чим до цього. Краще, якщо це буде проста вода, однак підійдуть і свіжі соки, і мінеральна вода.
Варто уникати напоїв, що містять кофеїн, а також не пересолювати страви, оскільки сіль сприяє втриманню вологи в організмі.
- А якщо не вдалося уникнути алкогольних надмірностей...
- Тоді раціон наступного дня має бути збагаченим продуктами з високим вмістом вітаміну С і мінеральною водою, яку потрібно пити невеликими ковтками протягом дня. Також можна використовувати і препарати з підвищеним вмістом вітаміну С та сорбенти (алькоціль, алкостоп, медіхронал тощо).
Алкоголь збезводнює ор-ганізм, дарує зайві калорії, і в цілому створює додаткове навантаження на всі системи організму. Тому, щоб повернутися в норму після святкування, рекомендується не вживати алкоголь, принаймні, протягом двох наступних днів.
У результаті, щоб правильно "вийти зі свят", у наступні дні потрібно помірно зменшити кількість їжі: рівно настільки, щоб не було важкості в шлунку, але й було відчуття ситості. А також - увести в раціон більше білкових продуктів, адже білок сприяє прискоренню обміну речовин.
Якщо ж неприємні симптоми переїдання - печія, гіркота в роті, здуття або біль у животі - не проходять навіть при правильному харчуванні протягом наступних двох-трьох днів, тоді краще не займатися самолікуванням, а звернутися до лікаря.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 9155 |
|
© Газета Домовик 2012-2023