Як підготувати дитину до сезону ГРВІ
Чим і як лікувати дитину, яка хворіє? У цій статті приводяться поради досвідчених педіатрів, які допоможуть зберегти здоров'я вашому чаду в підступну пору застудних захворювань.
ЗВІДКИ ЩО БЕРЕТЬСЯ?
Так звані «застудні захворювання» викликаються вірусними інфекціями. До ГРВІ належать і віруси грипу, і риновіруси, аденовірусна інфекція - різновидів багато. Перебування на протязі, переохолодження - не причини хвороби, як прийнято вважати, а лише фактори, які сприяють ослабленню організму.
Послабити організм можуть і сильні емоційні перевантаження. Приміром, школярі, яких надмірно навантажують заняттями, додатковими гуртками, перебувають у постійному стресовому стані і через це можуть хворіти на застуди 10-12 разів на рік.
Уважно читайте інструкцію до препаратів і точно дотримуйтеся дозувань. Стежте за тимчасовими інтервалами між прийомом ліків. Передозування може привести до отруєння організму або до небезпечного зниження температури тіла до 35-34 градусів.
Дітям до 12 років не можна збивати температуру препаратами з аспірином, які гнітять функції печінки та нервової системи.
Деякі батьки намагаються зміцнити здоров'я дитини за допомогою імуномодуляторів, які часто виявляються зовсім марними, а іноді навіть небезпечними.
Та й до того ж застуди - настільки крихітний збій в імунній системі, що втручатися в організм і намагатися «полагодити» цю неполадку - не варто.
Зрозуміло, бувають серйозні вроджені імунодефіцити, але вони зустрічаються вкрай рідко й проявляються не застудами, а багаторазовими важкими бактеріальними інфекціями, і дитина буквально не виходить із лікарні.
При частих застудах вихід треба шукати не в імуномоделюючих засобах, а в дотриманні режиму, у правильному харчуванні, загартовуванні, повноцінному сні, грамотному розподілі фізичних та інтелектуальних навантажень.
ЗОЛОТА СЕРЕДИНА
Віддаючи маля в сад або школу, батькам варто приготуватися до того, що дитина буде хворіти. Зрозуміло, що батьки, які працюють, не можуть дозволити собі при будь-якому «чиху» залишати маля вдома. Для самої дитини іноді не страшно піти на заняття, «хлюпаючи носом».
Але потрібно розуміти, що навіть легка нежить - це вогнище інфекції і така дитина - розповсюджувач захворювання.
Хворій дитині потрібно більше пити чаю з м'ятою, мелісою, лепехою - вони містять антиоксиданти, і зелений чай, багатий вітаміном С.
Рясне питво не тільки запобіжить зневоднюванню організму на фоні високої температури, але й прискорить виділення мокротиння із бронхів при кашлі.
ГРВІ передаються як на етапі закінчення хвороби, коли в дитини спостерігаються залишкові явища (невелика нежить або рідкий кашель), так і на стадії, коли у маляти ще немає ніяких симптомів (вони можуть виявитися тільки на 2-3-й день перебігу хвороби).
Вгадати, звідки й коли прийде інфекція, неможливо і тримати дитину вдома, коли вона почуває себе здоровою, але трохи посапує або покахикує, - нерозумно.
Коли ж у дитини спостерігається не тільки нежить, але й млявість, слабкість, важкість в тілі - необхідно відлежатися кілька днів. Інакше можна викликати погіршення стану, знизити опірність захисних сил організму, що у свою чергу спровокує ускладнення.
Так тривалий нежить може привести до отиту. Тому варто уважно ставитися до самопочуття дитини, радитися з лікарем, не вимагати виписки завчасно, але й не залежуватися.
ПОСТАВИТИ НА НОГИ
Поки ще не розроблено ліків, що впливають безпосередньо на вірус грипу або ГРВІ.
Є засоби, які впливають на бактерії, - це антибіотики. Їхнє відкриття дозволило боротися з масою захворювань, але не з застудами. Правда, іноді лікарі призначають ці сильнодіючі препарати при грипі та ГРВІ, коли до вірусної інфекції приєднується бактеріальна, виникає ризик ускладнень, загострення хронічного захворювання...
А при звичайному, неускладненому перебігу застуди варто використати симптоматичні засоби: при почервонінні горла корисні інгаляції, полоскання, при нежиті допомагають судинозвужувальні краплі, фізіологічний розчин. Але треба розуміти, що імунна система впорається із хворобою і без нашого втручання.
Симптоматичні засоби просто полегшують стан хворого. Наприклад, у маляти закладений ніс, батьки закапали судинозвужувальний розчин - і дитині полегшало дихати. Або розболілася голова, дали знеболююче, і біль пішов. Однак видужання наступить і без симптоматичних засобів.
Те ж саме стосується різних методів «народного лікування»: меду з молоком, чаю з малиною, протизастудних зборів трав, інгаляцій з ефірними оліями...
Всі ці засоби цілком припустимі, вони полегшують стан, але не є панацеєю.
До речі, при помірному підвищенні температури зовсім не потрібно її збивати. Жар - природна реакція організму, що сприяє боротьбі з вірусами, коли підсилюється фагоцитоз і виробляються клітини-захисники від інфекцій. І тільки коли стовпчик термометра піднімається вище 39,5°С, температуру треба знижувати - така лихоманка важко переноситься організмом.
Втім, якщо дитина й при температурі 38°С почуває себе погано, «горить», можна дати жарознижуюче. Але в кожному разі важливо проконсультуватися з лікарем, а не займатися самолікуванням, навіть якщо хвороба здається батькам незначною, несерйозною.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 7992 |
|
© Газета Домовик 2012-2023