Посадка озимого часнику

10 вересня 2013

Часник вживають у їжу всі народи світу. Він входить до складу багатьох пряних сумішей. У кулінарії часник додають у салати, супи, соуси, м'ясні, круп'яні, овочеві, грибні, рибні, борошняні, яєчні страви, у страви із субпродуктів, птаха, дичини, морепродуктів.

Приємний аромат надає часник солінням, квашенинам, маринадам, охороняючи при цьому продукти від псування. У США, Англії та деяких інших країнах у салати кладуть листя часнику. Воно значно багатше цибулин вітамінами.

Але часник не тільки смачний, часник підвищує опірність організму до застудних та інших інфекційних захворювань, викликає апетит, поліпшує травлення і роботу серця, розширює кровоносні судини, знижує рівень цукру в крові, підтримує функцію клітин мозку, володіє сечогінною, легкою потогінною, протицинготною, антисептичною і болезаспокійливою властивостями.

А ще часник містить фітонциди і бактерицидні речовини. Часник багатий вітаміном С (у цибулині 8-10 мг, у листях - до 55 мг). У цибулинах є вуглеводи, поліцукриди, інулін, фітостерини, вітаміни А, В, D, РР, мінеральні речовини (йод, кальцій, фосфор, магній), мікроелементи, органічні кислоти.

Вражає? Якщо так, то терміново саджаємо часник під зиму!

Часник буває озимий і яровий. Озимий часник висаджують під зиму так, щоб зубки вкоренилися, але не встигли сформувати листя. Восени ми будемо висаджувати озимий часник, а з яровим розберемося навесні.

Під часник відводять родючі нейтральні ґрунти. Кращі попередники для часнику - огірки, гарбуз, кабачки, капуста, бобові і зелені культури. Не можна вирощувати часник на ґрунтах, де росли цибуля та часник, раніше чим через 3-4 роки, а також не можна саджати часник після картоплі, томатів, тому що це сприяє поразці часнику фузаріозом і нематодою.

Часник висаджують з 20 вересня по 10 жовтня. Рано висаджений часник проростає, а пізно висаджений - підмерзає. Озимий часник висаджують, зазвичай, за 25-35 днів до похолодання. Протягом цих днів висаджені зубки повинні вкоренитися й утворити гарну кореневу систему, але при цьому із зубків не повинно прорости листя.

На осінню посадку використовують озимий часник свіжозібраного врожаю. Для посадки відбирають здорові, добре просушені цибулини. Їх розділяють на зубки, не допускаючи механічних ушкоджень. Зубки калібрують за розміром на великі й середні. Дрібні зубки краще залишити для їжі.

Потім найкраще замочити зубки на 5-6 хвилин у розчині «Фітоспорину», а використаним розчином пролити всі грядки, на яких будете саджати часник, бульбочки або дрібний сівок. Після цього зубки, не промиваючи водою, саджають на гряди.

Якщо «Фітоспорину» під рукою немає, то можна промити й у розчині повареної солі (3 ст. л. на 5 л води) протягом 1 хвилини, а потім опустити на 1 хвилину в розчин мідного купоросу (1 ч. л. на 10 л води). 

Є й інший варіант - перед посадкою замочують цілком всю голівку часнику в сольовому розчині (3 ст. л. повареної солі на 10 л води). У такому розчині витримують часник 10 хвилин, після чого промивають у проточній воді і тільки потім розділяють на зубки. А землю на грядках можна обробити розчином мідного купоросу.

Грядку для часнику роблять на сонячному, сухому місці. Ширина - 100-110 см. У глинисті ґрунти до того ж додають відро торфу на 1 м2. На 1 м2 суглинного ґрунту вносять по 3 кг гнойового перегною і компосту, по 1 ст. л. суперфосфату і сульфату калію, а також 1 скл. доломітового борошна, або крейди, або свіжомеленого вапна. У торф'яні ґрунти вносять по 1 відру суглинного ґрунту, у піщані - 2 відра глинистого ґрунту й 1 відро торфу і все те, що рекомендовано для суглинного ґрунту.

Дуже часто в озимого часнику спостерігається пожовтіння листя. Причин у цього декілька: рослини можуть підмерзнути ще взимку, а ще причиною пожовтіння листя часнику часто є кислий ґрунт. 

Для нормального росту й розвитку часнику потрібен нейтральний грунт. Розкислення ґрунту виконується шляхом внесення крейди, доломітового борошна або кальцієвої селітри. У часнику, посадженого під зиму, часто причиною пожовтіння листя є й недолік азоту. Цей елемент живлення при осінньому його внесенні в ґрунт у нітратній формі за осінньо-зимово-весняний період вимивається із ґрунту. Краще все-таки азотні добрива під озимий часник вносити рано навесні.

Землю під часник перекопують на глибину 18-20 см, потім грядку розрівнюють і злегка ущільнюють. І вже після всього обробляють розчином мідного купоросу (1 ст. л. на 10 л води) з розрахунку 1 л на 1 м2 грядки. Потім грядку закривають плівкою до посадки часнику. Ось так потрібно діяти за наукою.

Часник саджають п’ятирядковими стрічками з відстанню між рядками 20 см, між рослинами (залежно від ґрунту і розміру посадкового матеріалу) - 6-8 см. Глибина закладення дорівнює 6-8 см, що також залежить від ґрунту і розміру зубків. Глибока посадка великих зубків і однозубок восени сприяє швидкому вкоріненню рослин і збереженню їх від вимерзання. Перед самими морозами грядку з часником накривають торфом, перегноєм або тирсою шаром 3-4 см, а коли випаде сніг, накидають і його.

А що буде навесні? Якщо зима пройшла добре, і з'явилися сходи часнику, то перше підживлення роблять при утворенні 3-4 листків. Потрібно виконати підживлення органічними і мінеральними азотними добривами: сечовиною, аміачною селітрою - з розрахунку 2 ст. л. препарату на 10 л води. 

Друге підживлення виконують на початку формування цибулин, приблизно в другій декаді червня. У 10 л води розводять 2 ст. л. нітрофоски, витрачають по 3-4 л розчину на 1 м2. Після поливу і підживлення ґрунт у міжряддях рихлять. 

Добре раз на 10 днів підживлювати курячим послідом (1 л посліду на 10 л води) або коров’яком (1 л коров’яку на 8 л води). Відро розчину витрачають на 5 м2, виливаючи його під корінь. При відсутності органічних добрив використовують мінеральні (75 г городньої суміші на 10 л води на ту ж площу посадок).

Часник вологолюбний. На відміну від інших овочів, його можна поливати холодною водою, але він буде краще рости, якщо поливати водою, зігрітою на сонці. Якщо рік видався з посушливою весною, всі посадки часнику корисно після першого поливу замульчувати перегноєм або торфом шаром 1-1,5 см. За 20 днів до збирання врожаю полив припиняють.

Дуже важливо не упустити час збирання озимого часнику. У випадку запізнення у цибулин лопаються луски (обгортки), і згодом голівки розпадаються на зубки, що скорочує строки його зберігання. Збирають часник у третій декаді липня. До збору врожаю приступають тоді, коли крайнє листя пожовкне повністю, а середнє - на одну третину або чверть зверху. 

Часник обережно викопують вилами і сушать при розсіяному сонячному світлі або в тіні приміщення, що вентилюється, кілька днів, краще в підвішеному стані у зв'язках по 18-20 штук. Корінці підрізають, залишаючи 2 см. При вибранні часнику не треба обтрушувати землю з голівок за допомогою ударів. Видаляйте землю акуратно, щоб не подряпати, не порушити перші луски, від яких залежить строк зберігання.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 16900 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс