Маковій або Медовий Спас: традиції свята

8 серпня 2018

14 серпня українці святкують Медовий Спас, або як його ще називають Маковія.

З Медовим Спасом пов'язаний початок двотижневого Успінського посту - Спасівки. Вважається, що Успінський піст за строгістю поступається лише Великому (не можна вживати в їжу рибу, м'ясо, а випічку можна тільки пісну), однак через достаток їжі та дозрілих плодів, вважається легким. Успінський піст також нагадує про те, що літо підійшло до кінця, адже в другій половині серпня ночі стають довшими і прохолоднішими.

У перший день посту, 14 серпня, жінки пекли із пшеничного тіста пісне печиво, поливаючи його зверху густим медом, змішаним з товченим маком. Також з меду й маку готували знамениті маковики - смачні коржики.

На Медовий Спас солодкі ласощі освячують у церкві, а потім їдять за святковим столом, дарують, пригощають друзів, близьких, родичів.

Традиційними стравами на Медовий Спас можуть бути млинчики з медом, медяні коржики, а пити в цей день за звичаєм потрібно медовуху.

Друга назва Спаса – Маковій. За народними прикметами до цього дня дозріває мак, його також освячують у церкві, а потім використовують для готування святкових страв.

Щоб уберегти будинок від пристріту, існують різні звичаї на Маковій

Так, освячені в церкві макові зернятка розкладають по кутах кімнати та біля порога.

Можна повісити в будинку букет-оберіг. Його називають маковійчиком і складається він з декількох видів трав і квітів: макові голівки, калина, соняшник, нагідки, материнка, м'ята, буркун, колоски вівса, ласковець і полинь. Освячений у церкві букет на Маковія стане не тільки оберегом вашого будинку але й оригінальною прикрасою.

На свято існує кілька важливих прикмет і ритуалів. Зокрема, щоб бути здоровим і щасливим цілий рік, згідно з народною прикметою потрібно з'їсти ложку освяченого меду нового врожаю і запити трьома ковтками води з колодязя, адже саме на Перший Спас мед і вода наділені особливою енергетикою.

Крім цього, з водою пов'язані ще кілька цікавих прикмет: після 14 серпня вода стає холодною і починає цвісти, тому останній раз купаються у відкритих водоймах на Медовий Спас.

На Маковія відцвітають троянди і падають холодні роси.

Освяченою на Медовий Спас водою наступного дня після свята роблять генеральне прибирання в будинку, щоб змити негативну енергію.

Також з'їдаючи 14 серпня першу ложку освяченого меду потрібно загадати бажання, і воно має здійснитися.

Вважалося, що на Маковія жінці прощаються всі гріхи, якщо вона попросить про це свого ангела-хоронителя.

Після Медового Спаса іде Яблучний Спас, який відзначається 19 серпня, і Горіховий спас 29 серпня. Три спаси – це данина дяки природі за врожай і можливість поласувати тим, що поспіло на городах, у садах і лісах. Вважається, що в дні свят, у продуктах зосереджена особлива енергія та сила землі, яка допомагає людині зміцнити здоров'я й поповнити запаси енергії. 

МЕДОВІ КОРЖИКИ

250 г пшеничного борошна, 100 г цукру, 100 г меду, 100 г тертого мигдалю або інших горіхів, по 1/2 ст. л. мелених кориці та гвоздики, 5 г харчової соди, щіпка солі.

Цукор і мед змішати з водою і прокип'ятити, отриманий сироп остудити й додати в нього корицю, гвоздику, соду й сіль. Все добре перемішати й усипати борошно, щоб вийшло некруте тісто.

Ретельно вимішане тісто розкотати шаром товщиною 1 см, укласти на змазаний олією або посипаний борошном лист, покрити шаром тертого мигдалю й випікати при 180°С 15 хвилин. Остудити, нарізати ромбами. Готові коржики можна покрити глазур'ю або склеїти ромбики за допомогою варення або повидла.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3263 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс