Готуємо правильний сніданок

15 вересня 2016

Сніданок - самий час настроїтися на гарний, удалий день, упорядкувати думки й почуття. І одержати від їжі насолоду та користь. Добре ж, коли ранок починається із задоволення, а після сніданку почуваєш підйом енергії, а не важкість у шлунку й нудоту.

Омлет «Пуляр»
Омлет «Пуляр»

Багато хто про це чув, але зранку їсть те, що знайшлося в холодильнику. Або взагалі не їсть. Тим часом, до першого прийому їжі потрібно ставитися відповідально. Її енергоцінність, за словами дієтологів, повинна складати 15-25% денного раціону. Так що потрібно враховувати, складаючи меню сніданку? 

Дієтологи радять, що потрібно враховувати все! Вік, вагу, рід діяльності та навіть плани на день. Якщо людина поснідала й лягла далі спати - це одне. Якщо попереду напружений день, коли й на хвилину відволіктися буде ніколи, - зовсім інше. Знову ж, дивлячись де і як доведеться напружуватися: тягати цеглу або виступати перед аудиторією.  Усе це потрібно враховувати, плюс свої гастрономічні пристрасті (якщо насильно заливати в себе кефір - користі від цього буде мало) і стан здоров'я. Справа ця індивідуальна, але спробуємо за допомогою дієтолога трохи узагальнити.

Для тих, хто працює в основному головою, сніданок має бути легким - після рясної трапези захочеться спати, а зосередитися на чомусь буде дуже складно. Але в раціоні може бути щось солодке. Краще не цукор, а натуральні продукти - сухофрукти, мюслі, мед. Але й цукерка, якщо дуже хочеться - не гріх. Мюслі краще заливати молоком - якщо немає нестерпності молочних продуктів. 

Добре зранку вживати салати - фруктові й овочеві. Сир із сухофруктами, медом. Чай, кава - це допоможе прокинутися. Після щільного сніданку, навпаки, "наповзає" сонливість. Особливо якщо відразу ж сісти за комп'ютер.

Якщо попереду чекає не нарада і не сортування пошти, а, скажімо, кладка цегли, рекомендується зовсім інший сніданок. Людям фізичної праці зранку потрібно їсти м'ясо, рибу, птаха - продукти, багаті білком.

Традиційний бутерброд теж годиться.  Адже бутерброди ніхто не забороняв. Але вони теж мають бути "правильними". Замість ковбаси на хліб краще покласти шматочок вареного м'яса, лист салату, часточку помідора. Дуже гарний на сніданок бутерброд з чорного хліба і червоної риби. Гарячі бутерброди готувати найкраще в мікрохвильовці, а не смажити на олії, додаючи сніданку жирності та шкідливості.

Крім професії, при складанні меню потрібно враховувати також вік. Молоді люди витрачають більше енергії, і їм потрібні більш енергетичні сніданки. Добре підходять мюслі. Але вони теж бувають різні. Краще вибирати ті, які не містять карамелі й шоколаду. Людям старшого віку добре вживати на сніданок сир, хліб грубого помелу, овочі, рибу.

Найкраще готувати й сніданки, і обіди з натуральних продуктів. Чим більшій обробці піддається продукт (а щоб домогтися миттєвого розчинення при додаванні гарячої води, "швидкі" продукти, звичайно ж, спеціальним способом обробляють), тим менше в ньому залишається корисних речовин. Найзвичайнісінькі каші, приміром, краще не варити, а запарити крупу й залишити так до ранку - буде корисний і живильний сніданок. І швидкий - за ніч каша "приготується". Зробити фруктовий салат або нарізати помідори теж не займе багато часу. Ще одне важливе правило - сніданки не повинні бути одноманітними. Навіть найкорисніший продукт, але повторюваний щоранку, рано або пізно набридне до смерті. Потрібно враховувати пору року і включати все, що доспіло-дозріло, а коли холодно, можна приготувати щось більш ситне.

ЯЙЦЯ В ХЛІБІ ПО-ПАРИЗЬКИ

Яйця - 4 шт., пшеничний хліб - 200 г, шинка - 80 г, вершкове масло - 2 ст. л., ріпчаста цибуля - 1 шт., гірчиця - 1 ч. л., сіль - за смаком, зелень для прикраси.

З хліба виріжте стаканчики або коробочки, обсмажте їх на частині масла. Дрібно нарізані шинку й цибулю обсмажте на маслі, що залишилося, додайте гірчицю і прогрійте. Хлібні стаканчики поставте на лист, випустіть в кожний по 1 яйцю, посоліть, поперчіть й запечіть так, щоб жовток залишився рідким. 

При подачі викладіть на стаканчики обсмажені цибулю з шинкою, посипте дрібно нарізаною петрушкою.

ЯЙЦА-ПАШОТ

Кавову чашку викласти харчовою плівкою. Розбити яйце.  Зібрати плівку в мішечок і зав'язати нитками. Перевірити міцність і цілісність плівки! 

Опустити мішечок з яйцем у гарячу воду й варити на повільному вогні близько 2-5 хвилин, залежно від бажаної консистенції жовтка, білок при цьому має бути щільним!

При бажанні усередину яйця можна додати дрібно нарізані овочі, зелень або шинку.

ОМЛЕТ "ПУЛЯР"

Яйця - 3 шт., вершки - 1 ст. л., масло вершкове - 50 г, сіль (перець, зелень - за смаком).

Збити окремо жовтки, білки й вершки, присолити. 

Hа гарячу сковороду з вершковим маслом виливаємо жовтки, поперчили, як тільки схопиться, зменшили вогонь, виливаємо вершки, зверху білки.

Дали протушкуватися пару хвилин. Згорнули краї жовтка, присипали зеленню. Подати гарячим! 

СНІДАНОК "СЕНЬЙОР ПОМІДОР"

Помідор (великий) - 1 шт., сир - 30 г, жовток яєчний - 1 шт., шинка - 30 г, зелень - 10 г, сіль, спеції.

На 1 порцію беремо великий помідор і зрізуємо капелюшок, виймаємо серединку, солимо й додаємо спеції, дрібно рубану зелень (петрушка), потім нарізану кубиками шинку, трохи сиру тертого, зверху жовток і знову сир. Усе це під гриль у мікрохвильовку, можна й у духовку. Запікати, поки жовток не схопиться, а сир не підрум'яниться. 

ЛЕДАЧІ ВАРЕНИКИ   

Приблизно на 2 порції: 500 г сиру, 5 ст. ложки борошна, 1 яйце, 3 ст. ложки цукру, щіпка солі.

Замісити тісто (воно не повинне приставати до рук).

Отримане тісто розділити на кілька частин, кожну розкотати тоненькими і довгими ковбасками. Потім нарізати ковбаски поперек і кинути отримані шматочки в киплячий підсолений окріп. Варяться вони 1-2 хвилини без кришки. Важливо не переварити, інакше моментально розваляться.

ЗАПІКАНКА З ЦВІТНОЇ КАПУСТИ   

Цвітна капуста - 1 шт., сир - 300 г, яйця - 3 шт., сметана - 300 г, сир - 50 г.

Цвітну капусту розібрати на суцвіття і дуже добре промити. Відварити в підсоленій воді - 5 хвилин. Відкинути на друшляк. 

Яйця збити зі сметаною, сир натерти на великій тертці, і сир добре розім'яти виделкою. 

1/2 частину відвареної капусти викласти у форму для запікання, зверху - сир, потім другу частину капусти.  

Залити яєчно-сметанною сумішшю й посипати сиром. Поставити в духовку на 20-25 хвилин.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4573 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кулінарія»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс