Крашанки до Великодня: стародавні способи фарбування яєць природними засобами

27 квітня 2016

Незабаром Великдень, а це значить, прийшов час пекти паски і, звичайно ж, фарбувати яйця. У магазинах продається безліч харчових барвників, але ми пропонуємо вам спробувати по-справжньому натуральне фарбування - за допомогою ягід, овочів і фруктів.

Принаймні, один натуральний барвник знає багато хто і зветься він цибульною лушпайкою. Яйця при фарбуванні виходять від червоно-коричневого до коричневого відтінку. Однак це не єдиний колір, який можна одержати за допомогою дарунків природи! Перш ніж перейти безпосередньо до рецептів, запам'ятайте основні правила:

• Яйця краще купувати білі, щоб одержати "правильний" відтінок.

• Яйця мають бути зварені вкруту і не мати тріщин, щоб більш-менш рівномірно офарбитися.

• На кожні 100 мл барвного розчину додавайте 2 ч. л. харчового оцту.

• Не забудьте процідити барвний розчин перед тим, як опустити в нього яйця.

• Колір, що вийде в результаті фарбування, буде світлішим, ніж барвний розчин. Тому щоб одержати насичений відтінок залишіть яйця в розчині на всю ніч - прибравши каструльку в холодильник.

• Після фарбування яйця потрібно протерти паперовою серветкою, але в жодному разі не терти, щоб не ушкодити фарбу.

• "Наведіть лиск" - протріть пофарбовані яйця рослинною олією.

Щоб приготувати барвний розчин, потрібно прокип'ятити з водою обрані фрукти/овочі/спеції, дати відвару настоятися, після чого покласти в нього яйця мінімум на півгодини. У деяких рецептах рекомендують яйця в розчині кип'ятити на повільному вогні не менше 15 хвилин. У цьому випадку варто використовувати сирі яйця.

ЧЕРВОНИЙ АБО МАЛИНОВИЙ КОЛІР - БУРЯК, ВІДВАР КОРИ ВИШЕНЬ, ГРАНАТОВИЙ СІК

Щоб одержати малиновий відтінок достатньо покласти яйця у свіжовижатий буряковий сік. За аналогією з буряковим, можна використовувати для фарбування в червоний колір свіжовижатий гранатовий сік.

Відвар кори або гілочок вишні: відварити кору або гілочки вишні, дати настоятися кілька годин (краще проварити й залишити на ніч). Якщо відвар кори вишні зробити слабким, яйця офарбляться в рожевий відтінок.

ЖОВТИЙ КОЛІР - МОРКВА, КУРКУМА, ШКІРКА АПЕЛЬСИНА

Насичений жовтий: протягом 15 хвилин варіть на повільному вогні 100 г морквяного бадилля заливши його 1-1/2 скл. води, не забудьте процідити. Додайте 2 ч. л. столового оцту.

Гірчично-жовтий: розвести 2 ст. л. куркуми в 1 скл. води, поварити 15 хвилин, додати 2 ч. л. оцту.

Ясно-жовтий: залийте шкурки від 6 апельсинів 1-1/2 скл. води. Кип'ятіть протягом 20 хвилин на повільному вогні. Наприкінці додайте 2 ч. л. оцту.

ПОМАРАНЧЕВИЙ КОЛІР- КУРКУМА, МОРКВА, ПАПРИКА

Найпростіше - це змішати свіжовижатий морквяний сік з куркумою. Пропорції вільні - залежно від того який відтінок (яскравіший - блідіший) ви хочете одержати.

Залити 4 ст. л. паприки 1 скл. води, варити 30 хвилин, наприкінці, додати 2 ч. л. оцту.

СИНІЙ КОЛІР І ЙОГО ВІДТІНКИ - ЧЕРВОНОКАЧАННА КАПУСТА, ЧОРНИЦЯ, СІК ТЕМНОГО ВИНОГРАДУ

Синій відтінок: 2 головки порізаної шматками червонокачанної капусти (відвар буде червоним, але яйця офарбляться в синій колір) залити 4 скл. окропу, додавши 2 ст.л. оцту. Остудити, процідити, покласти в розчин яйця.

Сіро-блакитний відтінок: 1 скл. чорниці залити 1 скл. окропу, поварити 15 хв., додати 2 ч. л. оцту.

Блідо-лавандовий: 1 скл. виноградного соку змішати з 1 ст. л. оцту.

ЗЕЛЕНИЙ КОЛІР - ШПИНАТ, КРОПИВА

3 ст. л. сухої кропиви залити літром води, поварити 15 хвилин, додати 2 ч. л. оцту.

Дрібно порізати шпинат (можна заморожений), залити водою так, щоб покрило всю зелень, варити протягом півгодини, додати оцет.

ЧЕРВОНО-КОРИЧНЕВИЙ КОЛІР - ЛУШПАЙКА

4 скл. цибульної лушпайки залити 3 літрами води, варити протягом години. Чим більше лушпайки і довше варіння - тим насиченішим вийде колір. Готовий відвар процідити й відварити в ньому яйця.

ЯК НАНЕСТИ НА ЯЙЦЯ МАЛЮНОК

Для цього знадобляться нитки, квіти, листочки, трави (підійде петрушка, кріп та ін.), старі капронові колготки.

Відрізаємо від колготок шматочок більше розміру яйця. На яйце акуратно накладаємо листик, травинку, квітку. Туго зав'язуємо кінець сіточки, щоб наш гербарій щільно прилягав до шкаралупи. Потім опускаємо яйце в барвний розчин, чекаємо, знімаємо сіточку, і вуаля! 

З нитками усе простіше - намотуємо їх у довільному порядку на яйце й кладемо його в розчин.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4356 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс