Черемша: перші весняні вітаміни

30 березня 2016

Уже з'явилася в продажі черемша (дикий часник, цибуля ведмежа) - багаторічна рослина, що містить масу корисних речовин. Листя черемші нагадує листя конвалії, а корені являють собою невелику цибулину.

Росте черемша в лісі, зазвичай у затишних куточках серед боліт, у глухих заростях, під пологом листяних дерев. Ця цінна лікувальна й харчова культура занесена в Червону книгу. У листях і цибулинах міститься ряд вітамінів: ретинол (А), тіамін (В1), рибофлавін (В2), піридоксин (В6), фолієва кислота (В9), аскорбінова кислота (З), ніацин і ніациновий еквівалент (РР). У ній також міститься й велика кількість фітонцидів, що сприяє росту, розвитку та відновленню тканин організму людини, добре впливає на стан нервової системи та поліпшує функції шлунково-кишкового тракту. Крім того, у черемші багато ефірних сполук і білка. Рослина виконує протицинготну і загальзміцнювальну дію.

У народній медицині застосовується при авітамінозах, для поліпшення роботи шлунка й кишечнику, лікування дизентерії, закрепу, а також бронхіту, кашлю, захворювань щитовидної залози. Зовнішньо використовується для загоєння ран і зменшення запальних процесів. Чай зі свіжих або сушених стрілок черемші застосовують при захворюваннях сечового міхура. 

Ця рослина не тільки дикоростуча, її також культивують. Вирощують черемшу в притінках під кронами плодових дерев, а також на відкритих, підготовлених грядках. У першому випадку, завдяки своїм біологічним особливостям, черемша добре приживається в найбільш вологих, низинних місцях саду, де ростуть лише бур'яни. Догляду майже не вимагає, вистачає весняної вологи. А в другому - необхідні родючі, пухкі, заправлені мінеральними й органічними добривами ґрунти. Головне, не допускати їхнього пересихання.

Черемшу краще розмножувати цибулинами. Їх висаджують у серпні-жовтні або наступного року у квітні-травні. Вирощувати черемшу можна на одному місці до 7 років. Перший збір починають рано навесні, а останніми збирають квіткові стрілки. Вони навіть смачніші, ніж листя, і відмінно маринуються. Щоб рослина не пропала, її зрізують наприкінці квітня - початку травня, залишаючи в землі цибулини. Причому обрізати на одній ділянці її можна не частіше одного разу на 2-3 роки. Тому що суцільний збір листя черемші у недосвідчених городників є основною причиною загибелі посадок. Цибулини для заготівлі взапас викопують незадовго до відмирання надземної частини рослин. 

А щоб одержати яскраво-смарагдову зелень у січні, цибулини наприкінці жовтня пересаджують у квіткові горщики і ставлять на підвіконня. 

Завдяки зимостійкості, гарним смаковим якостям і лікарським властивостям цю рослину широко використовують і в кулінарії. Черемша - продукт, безперечно, на любителя. Однак, будучи не базовим компонентом страви, вона здатна сподобатися майже кожному, додати пікантну нотку. У їжу вживають молоді пагони і листя черемші: свіжими, солоними, квашеними. Надземну частину також сушать, а потім подрібнюють, залишаючи на зиму в герметичній тарі. Як пряність використовують надземну частину черемші, а також її цибулини. Листя і черешки вживають з весни до цвітіння в сирому вигляді, додаючи в салати, супи, начинки для пирогів, а також як пряність до м'ясних, рибних і овочевих страв.

У черемші, як у кожної рослини, теж є свої плюси й мінуси. Тому, щоб черемша не нашкодила нашому здоров'ю, багато фахівців не рекомендують її вживати у великій кількості, на день достатньо не більше 20 листків середнього розміру. А молодим мамам і зовсім не слід уживати черемшу. Вона протипоказана також і тим, хто страждає гастритом, виразкою шлунка, панкреатитом, гепатитом і приступами епілепсії.

ГОТУЄМО З ЧЕРЕМШІ

Пропонуємо кілька простих способів додати черемшу в раціон, щоб поповнити організм вітамінами. 

САЛАТ ЗІ СВІЖОЇ ЧЕРЕМШІ Й ОГІРКА

Черемша, огірок, цибуля. 

Листочки черемші наріжте уздовж довгими смужками. Очистіть шкірочку з огірка й поріжте таким же способом. Цибулю поріжте півкільцями. Змішайте, додайте сметану й сіль за смаком. Прикрасьте оливками й зеленню.

МАРИНОВАНА ЧЕРЕМША 

Рецепт № 1. Для маринаду: 1 л води; 50 г солі; 50 г цукру; 90 г 9% оцту.

Цукрово-сольовий сироп прокип'ятіть 2 хвилини й остудіть. Додайте оцет.

Помиту черемшу наріжте шматочками, обдайте окропом і остудіть холодною водою. Потім черемшу укладіть у стерилізовані банки, залийте маринадом, залишивши 2 см до горлечка. Прикрийте кришкою, простерилізуйте 5 хвилин і закупорте. 

Рецепт № 2. Для маринаду: 1 л води; 1 ст. л. цукру; 1 ст. л. солі; 125 г 9% оцту.

Для зручності маринування стебла-квітконіжки рослини поріжте шматочками, приблизно рівними висоті контейнера, у якому буде зберігатися маринована черемша. Ці шматочки на 60 секунд опустіть в окріп і відразу ж остудіть у прохолодній воді. Нарізану черемшу щільно укладіть у банки, залийте приготовленим маринадом, простерилізуйте й закупорте.

САЛАТ З ЧЕРЕМШІ З ГОРІХОВИМ СОУСОМ 

3 картоплини; 2 буряки; пучок маринованої черемші.

Для соусу: 2 ст. л. соку лимона або яблучного оцту; 150 мл води; 1 ч. л. меду (або за смаком); 1/2 склянки волоських горіхів; 2 ч. л. французької гірчиці (зернами); сіль - за смаком; пряності - за смаком. 

Соус. Дрібнорублені горіхи складіть у чашу блендера, мед розчиніть з соком лимона й водою, додайте до горіхів і збийте до соусоподібного стану. Посоліть за смаком, додайте гірчицю і перемішайте. Соус готовий! За бажанням можна додати сюди й зелень, і часник, і спеції. Із пряностей можна додати щіпку кориці. Добре з кмином або з фенхелем, із чорним перцем або із червоним. Але пряності змішувати не слід, адже смак овочів потрібно відтінити, а не завуалювати. Тому додайте на вибір кожну з них.

Картоплю й буряк відваріть, остудіть і поріжте дрібно кубиками. Черемшу - шматочками близько 1 см. Потім всі інгредієнти змішайте і заправте соусом. Прикрасьте меленими горіхами й маслинами.

НА ЗАМІТКУ

• При готуванні будь-якої страви з черемші варто уважно поставитися до її дозування, оскільки рослина має часниковий смак і при неправильному додаванні може зіпсувати страву.

• Щоб стебла черемші були м'якше, треба, дістаючи їх з киплячої води, відразу остудити під холодним струменем. Такий перепад температури розм'якшує жорсткі стрілки, але їхній смак залишається колишнім.

• Щоб черемша не втратила свої смакові якості та корисні властивості, її варто додавати в страву наприкінці варіння. 

• Маринована черемша - відмінна складова рибних і м'ясних страв. Її використовують при готуванні борщів і супів, соусів і заправлень. Черемша знайшла своє застосування навіть у випічці - пікантне доповнення до будь-якої не солодкої начинки.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4463 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс