Ловимо креветок ... у магазині
Свіжі креветки - нечастий гість на наших прилавках. Зате варіантів покупки морожених креветок більш, ніж досить. Великі й маленькі, сирі й варені, в упаковці і на вагу... Як вибрати найкращі креветки?
ЯКІ БУВАЮТЬ
Креветки підрозділяються на два основних види: тепловодних і холодноводних. Розрізнити їх просто.
Тепловодні креветки великі, до 35-37 сантиметрів довжиною, з міцним панциром і солодкуватим смаком. Їхня батьківщина - моря й океани теплих Південно-Східних країн.
Найчастіше в магазинах можна зустріти королівських креветок Aristaeomorpha foliacea, тигрових і чорних Penaeus Monodon і білих креветок Penaeus vannamei.
Холодноводні ж побратими набагато дрібніші, 5-12 см довжиною, з м'яким панциром і ніжним делікатним смаком. Вони водяться, в основному, у Тихому й Атлантичному океанах. Поставляються на ринок такими країнами як Данія, США, Канада, Норвегія, Гренландія і Японія. В асортименті магазинів присутні червоні креветки Pandalus borealis, Pandalus goniurus - північний чилім і Pandalus hypsinotus - гребінчата червона креветка.
Крім того, креветки бувають «дикими», виловленими в морі, і вирощеними в спеціальних ставках. Усі холодноводні креветки - виловлені.
Більшість тепловодних - вирощені. Але є чорні тигрові креветки морського вилову, так звані SeaTiger. Усі салатні тепловодні креветки також виловлюються в морі.
Виробники вирощених креветок жорстко регламентують процес росту рачків і знаходяться під контролем ветеринарних і сільськогосподарських державних відомств. Так, при вирощуванні креветок категорично заборонено використовувати антибіотики й пеніцилін. І все-таки, експерти стверджують, що у порівнянні з вирощеними, «дикі» креветки часто менші розмірами, але мають більш різкий і яскравий смак і запах.
ЩО НА ПРИЛАВКАХ?
На прилавках супермаркетів покупець зіштовхується з досить широким вибором морожених креветок не тільки по видах, але й за ступенем підготовки й розфасовки.
Насамперед, виробники пропонують вибирати просто заморожений продукт і варено-морожений. Розрізнити їх легко: перші креветки мають зеленувато-сірий колір (зі смужками у тигрових), а другі - ніжний рожевий.
Далі креветки пропонуються в панцирі й очищені. Як правило, очищеними продаються холодноводні рачки, у той час, як гіганти - тепловодні залишаються в панцирі.
Очищені бувають наступних варіацій: без голови в панцирі, очищені із хвостиком і без, без харчового тракту і з харчовим трактом, і нечищені (з головою в панцирі). Зустрічаються й рідкісні специфікації, наприклад, Нобаші Ебі - сирі витягнуті очищені креветки із хвостиком.
Креветки в паніруванні та клярі - це вже напівфабрикат, і ми розглядати його тут не станемо.
Крім того, можна вибрати креветок розфасованих і розсипом, на вагу.
ВАЖЛИВО ЗНАТИ
Креветки при заморозці покривають захисною крижаною оболонкою, глазур'ю. Це нормально: якщо її не буде, креветка втратить природну внутрішню вологу і стане сухою. Крім того, крижаний панцир захищає креветку від контакту з киснем і не допускає окислювання м'яса, що провокує «металевий» смак.
Крижане глазурування, у свою чергу, буває індивідуальним шоковим і блоковим. Різниця в тому, що в першому випадку крижаною скоринкою покривається кожна креветка окремо, а в другому - креветки укладаються в спеціальний алюмінієвий лоток (як правило рядами), потім заливаються водою і заморожуються в морозильнику, потім упаковуються в картонні коробки.
Увага! На упаковці креветки має бути зазначена вага креветки з глазуруванням і без. У даний момент припустимий відсоток глазуру становить 7%.
ВИБИРАЄМО
Купуючи креветок, скористайтеся цими правилами, щоб не купити свідомо неякісний продукт.
Колір.
Білі плями на панцирі креветок говорять про те, що їх переморозили. Хвіст якісної креветки загнутий у вигляді гачка, якщо хвіст прямий, значить, виробник заморозив несвіжі креветки.
Червоно-коричнева голова видає вагітну креветку, що володіє найсмачнішим м'ясом.
Темна майже чорна голова креветки - явна ознака зіпсованого продукту, що пролежав у розмороженому вигляді довгий час.
Зеленуватий колір голови говорить про те, що креветка більше харчувалася планктонами, але на корисні властивості це не впливає.
Не піддавайтеся на виверти продавців, і не купуйте яскраво-рожеві або навіть жовтогарячі креветки. Морожені, хоч і злегка проварені креветки, мають сірий колір з ледве видним рожевим відтінком.
Заморозка.
З варено-мороженої продукції вибирайте заморожені блоком і не занадто дрібні, у таких креветках більше корисних речовин. Поштучні креветки втрачають свої корисні якості під час заморозки.
Якщо ви купуєте фасовані креветки, ураховуйте: ознакою того, що продукт неодноразово заморожувався, буде наявність у пакеті снігу.
Розфасовка.
Експерти радять купувати креветки в упакованому вигляді, там є маркування: виробник, дата та інформація про продукт. Хоча креветки, що продаються на вагу, мають свої переваги, вони дешевші і є вибір.
Упаковка.
Часто виробники приховують переморожену продукцію в пакетах з поліетилену червоного або іншого кольору, що погано проглядається. Уникайте покупки товару, котрий ви не можете розглянути.
А підрахувати, скільки саме креветок у пакеті можна наступним чином:
- для очищених креветок (включаючи креветки без голови, але в панцирі) рахунок іде на кількість штук у фунті (1 фунт = 454 г). Наприклад, розмір креветок варено-морожених очищених із хвостиком - 26/30. Це означає, що в 454 грамах має бути від 26 до 30.
- для неочищених креветок, тобто з головою й у панцирі, рахунок іде на кількість штук у кілограмі. Наприклад, розмір креветок варено-морожених з головою в панцирі 70/90. Це означає, що в 1000 грамах має бути від 70 до 90 штук креветок.
Чим менша цифра розміру, тим більша креветка.
КАЛОРІЙНІСТЬ КРЕВЕТОК (НА 100 Г СТРАВИ)
Калорійність сирих креветок = 73 ккал.
Калорійність варених креветок = 95 ккал.
Калорійність смажених креветок =120 ккал.
Калорійність салату із креветок = 161 ккал.
Калорійність смажених креветок із часником = 137 ккал.
СКІЛЬКИ М'ЯСА В КРЕВЕТЦІ?
Частка м'яса умовно (залежить від розміру та виду креветки) становить приблизно 50%: 35% доводиться на голову, 15% — панцир (у тому числі 3% — хвіст).
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5150 |
|
© Газета Домовик 2012-2023