Як виростити розсаду томатів

26 березня 2014

Виростити гарний урожай помідорів може кожний городник. Для цього потрібно дотриматися ряду умов, що стосуються агротехніки цієї рослини. Які ж ці умови?

Розсаду томатів звичайно висаджують у віці 50-60 днів від появи сходів. Значить, якщо ви плануєте висадити помідори у відкритий ґрунт із гарантованим невлученням під останні заморозки, то, відповідно, сіяти насіння помідорів треба на початку березня. Якщо ж у вас є парник, то строки посіву насіння можна зрушити і на більш ранні.

Насіння перед посівом барботують протягом доби у воді з температурою 20-25°С і з додаванням невеликої кількості рідкого добрива (буквально 2-3 краплі) для квітів і будь-якого стимулятора росту рослин (дозування зазвичай зазначене на упаковці стимулятора).

Після барботування насіння поміщають на вологу ганчірочку (марлю, серветку), покладену в лоток і накривають одним шаром такої ж тканини. Тканина має бути в міру вологою, але насіння не повинне плавати у воді. А до насіння має бути доступ повітря. Лоток поміщаємо в тепле місце (25-30°С).

Приблизно через добу насіння починає прокльовуватися. Поки насіння прокльовується, готуємо для нього невеликий лоток із землею для розсади. Її найпростіше купити готову, у пакетах. До речі, одночасно з початком барботування пакет із землею варто відкрити, щоб земля провітрилася. Землю насипаємо у будь-який контейнер або плаский горщик. Розмір його беремо з розрахунку, щоб на 1 насіннячко доводилося по 2-3 см2 землі. Для пророщення розсади цього достатньо, а возитися з великими контейнерами і забезпечити гарне освітлення складно. Глибина контейнера - сантиметрів 10 або більше, щоб землю можна було добре зволожити, але насіння не замокало.

Землю добре воложимо, але так, щоб вона зберігала сипкість, і злегка ущільнюємо, щоб насіння на провалилося вглиб.

Коли в лотку ви знайдете насіння томату, що проклюнулося, акуратно, щоб не обламати корінець, що з'явився, за допомогою намоченої палички (наприклад, зубочистки) перенесіть його на землю в контейнер і присипте 0,5-1 см землі. Земля під насіннячком має бути вологою, а зверху - сухою, щоб був доступ повітря до насіння томату.

Не чекайте, поки все насіння проросте, воно проростає нерівномірно, протягом 2-4 днів, виконуйте посів у кілька черг, не чекаючи, поки корінці переростуть. А то вони вростуть у тканину, і при спробі їх визволити обов'язково зламаються.

Лоток з посіяними томатами можна залишити так само в теплому приміщенні.

Приблизно через добу-дві після посіву із землі почнуть показуватися паростки томатів. Надзвичайно важливо не пропустити цей момент, і відразу забезпечити паросткам томатів гарне освітлення. Інакше вони дуже швидко витягнуться і невиправно ослабнуть. Зараз томати ще не мають коренів, вони їх тільки формують. І ростуть вони винятково за рахунок сил, накопичених їх «батьками» у насіннячку. І якщо при недоліку світла, усі сили підуть на формування довгого стебла, а не листя і коренів, користі від такої рослини буде небагато. Вона буде слабкою і маловрожайною.

Тому починати освітлення потрібно з появою перших петельок сходів. Організувати освітлення розсади простіше всього за допомогою енергозберігаючих ламп. Вони куди зручніші та ощадливіші ламп денного світла. Буде потрібно 2-4 лампи потужністю 20-25 Вт. Кожна з них буде видавати світловий потік еквівалентний 120-150 Вт ламп накалювання. На близькій відстані його цілком достатньо для вирощування якісної розсади томату.

Після того, як переважна більшість насіння томату зійшла, розпрямилася й у пазухах їхніх сім'ядольних листків з'явилися зачатки справжніх листочків, розсаду томату варто трохи загартувати. Загартовування злегка пригальмовує ріст розсади, вона починає формувати кореневу систему. Загартована розсада відрізняється згодом набагато більшим плодоносінням, ніж незагартована. А якщо ви вирощуєте томати у відкритому ґрунті, гартувати розсаду потрібно просто обов'язково.

Загартовування виконують шляхом переносу контейнера з розсадою в більш прохолодне місце. Вдень там має бути 16-20 градусів, уночі 8-15. При цьому рівень освітлення зберігається високий. А ось перезволожувати землю не треба, інакше томати можуть захворіти чорною ніжкою. У стані загартовування розсада має перебувати приблизно тиждень, та й згодом їй потрібно влаштовувати «прохолодні» дні, регулюючи за допомогою температури швидкість її росту.

З появою 2-3 справжніх листочків приступають до пікірування розсади. Мета пікірування розсади - зробити відбраковування невдалих сіянців, викинувши слабкі та хворі і залишивши сильні й перспективні. При пікіровці забезпечуються умови для нормального зростання кожного сіянця, можливість вільного формування як кореневої системи, так і надземної частини.

Розсаду пікірують у віці 2-3 тижнів. Якщо у вас є опалювальна теплиця, то пікірування часто виконують безпосередньо на місце майбутнього висаджування рослини. В умовах міської квартири томати пікірують у пластикові горщики. Досить важливо не допускати переростання розсади. Це небезпечно тим, що рослина, створивши потужну кореневу систему, буде мати дуже незначний обсяг зони живлення. Відповідно, живитися вона буде гірше, і гірше розвиватися. І навіть якщо таку розсаду пересадити в горщик великого розміру або безпосередньо на грядку, то розвиватися вона буде повільніше.

ЯК ПРАВИЛЬНО ВИКОНАТИ ПІКІРОВКУ РОЗСАДИ ТОМАТІВ

Рослину краще брати з грудочкою землі, не турбуючи її кореневу систему. Можна використовувати для цього маленьку чайну ложку. У горщику, наповненому землею, робиться поглиблення і рослина переноситься в горщик. Глибина занурення розсади томату - до сім'ядольних листків. Томати належать до пасльонових, а вони, як відомо, прекрасно утворюють придаткові корені. Але занадто заглиблювати рослини не потрібно, тому що це гальмує ріст, якийсь час піде на адаптацію і відрощування нових коренів. 

Землю навколо пікіруваного томату ущільнюють, щоб уникнути утворення порожнеч навколо кореневої системи, проливають теплою водою. Горщик встановлюють на місце, де розсада буде рости до наступного пересадження або висадження в ґрунт грядки. Така пікіровка практично не сповільнює швидкості розвитку рослин.

Приблизно через тиждень, коли стане помітним приріст розсади і стане очевидно, що розсада прижилася на новому місці, варто повторити процедуру загартовування. Далі, орієнтуючись на погодні умови і ваші плани, варто влаштовувати розсаді «прохолодні» дні. Деякі городники радуються - «Ой! У мене розсада вже починає квітувати! Урожай рано буде!». Даремно радуєтеся. Якщо розсада почала квітувати в горщиках, це означає практично загублений перший урожай - найсмачніший, найбагатший. При пересадженні рослина буде «розриватися» між необхідністю адаптації до нових умов (після пересадження) і необхідністю формувати плоди. У результаті ці плоди будуть неповноцінними та дрібними.

Ідеальна розсада - це пересадження рослини на грані формування бутонів. Тоді після пересадження їхнє формування трохи сповільниться, але не більше того. А квітувати і формувати плоди рослина буде вже в умовах нормального живлення, рясного і повноцінного. Тому необхідно ретельно регулювати швидкість росту розсади і пригальмовувати її в міру потреби зниженням температури.

Перші 2-3 дні після пікіровки освітлення розсади можна зменшити. А потім освітлення розсади має бути максимальним, щоб рослини не витягалися. З першою ж нагодою варто приступитися до сонячного загартовування розсади. Тобто  забезпечити їй доступ до прямих сонячних променів, що містять ультрафіолет. Спочатку по 30-60 хвилин на добу, потім час варто збільшувати. Незагартована розсада згодом при контакті з сонячними променями може втратити все своє листя, що надзвичайно загальмує ріст рослин.

Поливати розсаду помідорів необхідно в міру потреби. Пам'ятайте, що томати люблять щедрий, але не частий полив. Не буде нічого страшного, якщо ґрунт з томатами постоїть 1-2 дні сухий, рослини це переносять легко. У принципі, вони самі сповіщають, коли полив просто необхідний, своїм пониклим листям. Доводити до цього не варто, звичайно. А от перетворення ґрунту на болото чревате і чорною ніжкою, і фітофторою, що не тільки знесилює рослину, але й часто веде її до загибелі. Помідори - не огірки, їм потрібне сухе і тепле повітря, суха поверхня ґрунту і вологість на глибині. Підживлення томатів розчином добрив виконують раз на 2 тижні.

Отже, наша розсада томатів розпікірувана, тепер будемо ростити її та загартовувати температурою й сонцем і чекати часу висадження її в ґрунт.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 7998 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс