Знайомі усім гливи

5 лютого 2014

Гливи похвастатися вражаючими кілокалоріями не можуть. У природі вони ростуть на корі дерев, живлячись соком, а в штучних умовах взагалі задовольняються тирсою.

Нижче представлена калорійність гриба в грамах на 100 г продукту:

свіжа глива = 38 Ккал

варена = 23 Ккал

смажена = 50-95 Ккал

тушкована = 75 Ккал.

Історія гливи.

Батьківщиною культивації цих грибів стала Німеччина. Історія промислового вирощування гливи бере свій початок ще в часи першої світової війни. Спочатку їх розводили на пнях, деревах, що впали. Швидкі та великі врожаї були безцінною підмогою у військові голодні роки. Далі історія гливи продовжилася в Китаї в 30-х роках 20 століття, потім на початку 60-х - в Угорщині, де вже організувалося перше велике промислове підприємство з вирощування гливи.

Користь гливи.

Цей делікатесний гриб містить у своїй м'якоті ряд корисних речовин: вітаміни, мікроелементи, амінокислоти та ін. 

Повний набір цінних живильних речовин майже повністю задовольняє всі потреби людини та є близьким до молока або м'яса. Тому користь гливи очевидна як з кулінарної, так і з дієтичної точки зору. 

Її невелика кількість здатна "якісно" угамувати голод, надовго заповнивши шлунок і забезпечивши почуття ситості. За вмістом амінокислот і білка цей гриб близький до овочів і перевершує їх за вуглеводами і жирами. А за наявністю вітамінів C, E, D2 і групи B його м'якоть схожа з м'ясом. За концентрацією вітаміну PP глива є лідером серед усіх грибів. Мінеральні речовини (йод, калій, залізо, кальцій тощо) складають 7-8% її м'якоті. Також гриб має м'який смак і приємний аромат.

Крім своїх живильних властивостей, глива корисна і цінними лікарськими якостями для профілактики атеросклерозу, гіпертонії, злоякісних пухлин. До складу її плодового тіла входить антибіотик plurotin, що володіє сильними антибактеріальними і протипухлевими властивостями, здатними виводити з організму солі важких металів і радіоактивні елементи. Глива має високі адсорбуючі властивості та низьку токсичність, підвищує імунітет.

Завдяки поліцукридам, що є основною "зброєю" гливи і позитивно впливають на ослаблену імунну систему, цей гриб знайшов широке застосування (при захворюваннях шкіри, жовчно-кам'яний хворобі та ін.).

Також вживання гливи в їжу приводить до зниження холестерину в крові, затримуючи старіння організму, а сік здатний придушувати кишкову паличку.

Більша частина вуглеводів гриба входять у клітковину, що сприяє нормалізації діяльності мікрофлори кишечнику й запобіганню появи виразки шлунка.

Шкода гливи.

Незважаючи на свою користь, глива може заподіяти і шкоду, тому що є важкою їжею. Її не рекомендують вживати людям із загостреними захворюваннями нирок, із серцево-судинною патологією. Також хітин, що входить до складу гриба практично не засвоюється організмом. Тому дітям до 12 років не радять його вживати.

Як вибрати гливи?

Уважно вивчіть етикетку на вакуумній упаковці: строк їхнього вироблення не повинен бути більше 5 діб. Присутність неприємного, різкого запаху підтверджує псування грибів. Також наявність невеликих тріщин на капелюшках або жовтуватих плямах сигналізує про їхню несвіжість. При виборі глив необхідно звертати увагу на довжину ніжок. У якісних плодів ніжки короткі або повністю зрізані, тому що містять мало корисних речовин і тверді на смак. 

Найбільш корисними є молоді гриби. Їхні шапочки мають соковиту, м'яку білу м'якоть і максимальну кількість живильних речовин. Свіжі гриби не повинні кришитися, а якщо відламати шматочок гриба, то він має бути соковитим і рівного білого кольору.

Як зберігати гливи?

Гриби є швидкопсувним продуктом. Без погіршення якості гливи можна зберігати:

- при кімнатній температурі: не більше доби;

– при діапазоні від 0 до +7°С: до тижня;

– при температурі: -2 – -4°С: два місяці.

Як готувати гливи?

Глива є найбільш невибагливим та універсальним у готуванні грибом. Її можна тушкувати, варити, солити, смажити, маринувати, квасити, бланширувати, сушити тощо. З гливи виходить чудовий суп, вона відмінно доповнює салати, виступає як смачна начинка в пельменях, піцах і пирогах. Втрати при тепловій обробці гливи складають усього 5-15%, а в інших грибів 50-75%. Термічна обробка такого делікатесу не повинна перевищувати 10-15 хв.

Найкраще, на думку фахівців, смак цього гриба сполучається зі смаком м'яса і дичини.  

Як і будь-який гриб, гливу краще не сполучати з рибними продуктами.

Використовувати варіння у двох водах не рекомендується, тому що це приводить до втрати корисних властивостей гливи. Якщо ви відчуваєте сумніви, то краще спочатку опустити гриби в киплячу воду, довести до кипіння і, відразу переклавши гриби в підсолену воду, проварити 15 хв. Потім відкинути гливи в друшляк, і можна нарізати їх та використовувати далі.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 8761 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс