Чим небезпечні комарі і як їх позбуватися?
Чого бояться комарі? Учені стверджують, що їм не до смаку музика з ламаним ритмом, запах евкаліпта, герані й часнику. Чому цих кровососів треба побоюватися і як захищатися від них.
За даними ентомологів, як тільки середньодобова температура досягає 4-8 градусів тепла, комарі починають просипатися від зимової сплячки. Цього року тепла погода встановилася швидко. Тому всі дачники, та й жителі міст, уже повною мірою випробують на собі атаки цих настирливих кровососів.
Усі знають, що комарі в тропічних країнах можуть переносити малярію. Але виявляється, навіть наші рідні кровопивці не невинні. Чим вони можуть заразити? Та чи допоможуть народні та інші незвичайні засоби тим, хто не бажає користуватися антикомариною «хімією»?
ЧИМ ЗАРАЖАЮТЬ КОМАРІ?
Комарі переносять гігантську кількість інфекцій. Це різні вірусні лихоманки й навіть малярія. Комарі можуть нагородити свою жертву не тільки вірусами, але й гельмінтом, тобто паразитом. Останніх випадків стає більше з кожним роком.
Насправді гельмінт цей собачий. А зараження відбувається так. Комар п’є кров інфікованого собаки, одержує гельмінта. Потім кусає людину й передає їй цього паразита. Але оскільки людина не собака, то гельмінт поводиться в людському тілі незвичайно. Він починає плазувати під шкірою. Найчастіше гельмінт, потрапивши в організм людини, спрямовується до області очей, плазує під шкірою вічність, біля брів, може вилізти із внутрішнього кута ока. Але здатний також легко проникати в полові й внутрішні органи, у жінок може рухатися під шкірою молочної залози. Тому паразит називається «мігруюча личинка внутрішніх органів» або по-науковому — дирофілярія. У більшості випадків великої шкоди для здоров’я від нього немає. Але були випадки, коли паразит проникав у легені й викликав плеврит, попадав в око, а це вже може привести до погіршення й навіть втраті зору.
Найбільше випадків зараження там, де багато комарів. Це вологі низинні місцевості з теплим кліматом.
Чому з кожним роком усе більше заражень, ученим невідомо. Можливо, причина — потепління клімату, погіршення екології або збільшення кількості собак. Звичайно, стати жертвою заразного комара можна й у місті. Але якщо ви відправляєтеся в комарині місця, потрібно подбати про захист.
ЯК ЗАПОБІГТИ УКУСАМ КОМАРІВ
Найефективніші — це репеленти на основі перметринів, хімічних речовин, що вбивають комах. Є аерозолі з відлякуючими засобами, які наносяться на шкіру.
Що робити, якщо користуватися «хімією» не хочеться? Можна спробувати народні засоби. Серед них є чимало незвичайних. Шкоди від них не буде, тому кожен може випробувати на собі й застосовувати і надалі той, що сподобається.
Ароматичні олії. Вважається, що комарів відлякують ефірні олії кедра, гвоздики, базиліка, евкаліпта, анісу, розмарину, календули, шавлії. Можна змазати олією шкіру, капнути в багаття, камін або змочити шматочок ватки й покласти на підвіконня.
Ванільна вода. Маленький пакетик ваніліну рекомендується насипати в пляшечку з-під води ємністю 0,3 літра, налити до половини теплу воду, добре розмішати й через 15 хвилин нанести розчин на шкіру. Такий спосіб добре застосовувати для дітей. Через 2-3 дня радять готувати свіжу ванільну воду. В інших рецептах рекомендують робити більш концентрований розчин — два пакетика на чверть склянки води.
Цибуля і часник. Комарі вибирають людину в жертви, ідентифікуючи її по випромінюваному теплу, а також по запахові. Учені з’ясували, що комахи вловлюють шлейф вуглекислого газу, який виділяє людина під час дихання, на відстані до 50 метрів і направляються точно убік його джерела. Крім того, унюхати жертву комарі можуть по молочній кислоті, яка міститься в потові. Тому чим більше людина потіє, наприклад, під час фізичного навантаження, тим більше кровососів до себе притягне. Відомо, що запах поту змінюється, якщо людина їсть цибулю і часник. Так що можна спробувати віджахнути комарів і таким нестандартним способом.
Шишки і яловець. Щоб віджахнути комарів на природі, можна кинути в багаття ялинові або соснові шишки, гілки ялівця. Стверджують, що дим від них комарам противний.
Квіти. Є дані, що комарів відлякують деякі рослини, наприклад, герань, базилік, м’ята, лимонна трава (лимонне сорго). Так що можна розвести на підвіконні міні-город. І користь, і від комарів захист. Ще говорять, що комарі не люблять запах бузку, черемшини, чорнобривців. Так що можна поставити букетики у вазу. Або навіть повісити сушені гілочки цих рослин.
Музика. Американські вчені стверджують, що комарі не переносять електронну музику в стилі дабстеп. Цікаво, яким образом, якщо у комарів немає ні вух, ні слуху? Дослідники пояснюють це тим, що низькочастотні коливання сприяють процесу спарювання комах. А от безладний шум, навпаки, утрудняє розпізнавання кровососами сигналів від своїх родичів, а також тварин і людей, з яких вони п’ють кров. Дослідники вибрали композицію групи Skrillex за назвою Scary Monsters And Nice Sprites, де в дуже швидкому темпі й ламаному ритмі сполучаються дуже низькі й дуже високі частоти. Наловили малярійних комарів і дали одній частині з них прослухати. Що комарі, яких примушували до мистецтва летіли пити кров рідше й спаровувалися рідше, чим ті, хто сидів у тиші. Перевірити це відкриття на собі не складно. Можна відправитися в ліс або на дачу, включити музику й довідатися, чи так уже не люблять її ці паразити.
ДО РЕЧІ
Кров п’ють тільки самки комара, а самці потрібні для інших цілей — виробництва потомства. Самці харчуються нектаром квітів.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2408 |
|
Також у розділі «Здоров'я» |
© Газета Домовик 2012-2023