Як зберігати заготовки на зиму
Кожен, хто займається консервацією овочів, фруктів і грибів на зиму розуміє, що зварити варення або замаринувати грузді – це всього лише половина справи. Важливо, щоб домашня консервація правильно зберігалася, адже дуже прикро, якщо банка з помідорами чи огірками вибухне, вариво заграє, а сухофрукти відволожаться і почнуть гнити.
Деякі господині цікавляться, чи можна зберігати заготовки в будинку або краще тримати їх в найбільш сприятливих умовах, наприклад в підвалі або льосі, щоб на душі було спокійніше. Однак перероблений урожай можна зберігати і в домашніх умовах, до того ж не у всіх є підвал або заміський будинок з підпілля.
Важливо визначити для кожної баночки своє місце, створити для солінь-варінь відповідний клімат, і тоді до самої весни ви зможете насолоджуватися апетитними закусками і влаштовувати сімейні чаювання з ароматним варенням. Отже, поговоримо про те, як зберігати заготовки на зиму, щоб забезпечити сім’ю вітамінами і урізноманітнити зимовий раціон.
ЯК ЗБЕРІГАТИ ВАРЕННЯ В КВАРТИРІ БЕЗ ХОЛОДИЛЬНИКА
Якщо варення зварено з дотриманням рецептури, перелито в стерильну тару і щільно закриті, можете не переживати, з ним нічого не трапиться. Але де ж краще зберігати варення, щоб воно залишалося смачним протягом тривалого часу, і чи можна залишати його при кімнатній температурі? Поставте банки в сухій і не жаркій кімнаті (в спальні під ліжком, далеко від радіаторів опалення, в коморі, на утепленій лоджії), і варення відмінно збережеться.
Пам’ятайте, що у вологих приміщеннях на його поверхні з’являються плями цвілі. Добре зимує варення і в кухонних шафах, які періодично провітрюються. При високих температурах варення зберігати небажано, але в крайніх випадках (якщо немає виходу) для герметичності змастіть зверху бляшані кришки вазеліном.
Іноді виникає питання, чи можна зберігати варення в морозилці або в пластикових пляшках.
В морозильну камеру краще помістити свіжі ягоди, протерті з цукром, якщо ви не збираєтеся закатувати їх в банки. Заморожена ягода стане в нагоді для приготування морсів, пирогів і інших десертів, а класичне варення зберігається звичайним способом, якщо тільки ви не готуєте так зване заморожене варення. У пластиковій тарі зварені з цукром ягоди не тримають довше декількох днів, оскільки токсичний пластик не призначений для тривалого використання. Бережіть здоров’я близьких людей!
ЯК ПРАВИЛЬНО ЗБЕРІГАТИ ГРИБИ
Мариновані гриби і грибну ікру закатують металевими або скляними кришками і зберігають в дуже прохолодному місці – в холодильнику, підполі, погребі чи підвалі. Солоні гриби закатують ні в якому разі не можна, оскільки в цьому випадку ви створюєте сприятливі умови для розвитку ботулізму. Солоні гриби повинні зберігатися тільки під пластмасовими кришками при температурі до 6°С. Вони добре витримують заморожування, тому деякі господині їх тримають взимку на балконі, а грибна ікра при відсутності стерилізації відмінно зберігається в морозилці.
Один із способів зберегти гриби на зиму – сушка, але оскільки сушені гриби легко вбирають вологу й сторонні запахи, їх потрібно правильно зберігати, а саме в сухих і вентильованих приміщеннях в щільно закритих скляних і металевих банках або у вологонепроникних мішках, далеко від продуктів з сильними запахами.
Волога згубна для грибів – вони починають відволожуватися і вкриваються пліснявою, тому деякі досвідчені грибники перед упаковкою сушених грибів в банки наливають в кришку трохи горілки, потім підпалюють її і тут же закручують банку. Вуглекислий газ, що утворився, витісняє кисень, в результаті чого грибам не грозить цвіль.
ЯК ЗБЕРІГАТИ ОВОЧЕВІ КОНСЕРВИ
Дотримання рецептури, ретельна стерилізація і герметичність банок дозволяє зберігати овочеву консервацію при кімнатній температурі (до 15° С). Додаткові умови для тривалого зберігання – сухе приміщення, розташування далеко від кухонної плити і джерел тепла. Якщо банки з огірками стоятимуть в теплі, вони можуть вибухнути або прокиснути, на холоді скло може лопнути, а овочі будуть занадто в’ялими і м’якими. Негерметична тара вимагає більш прохолодних умов (не більше 10°С). Лечо, кабачкову ікру, мариновані огірки, помідори та інші овочі зазвичай ставлять в холодильнику або льосі, а квашена капуста відмінно відчуває себе на балконі.
ЯК І ДЕ ЗБЕРІГАТИ СУШЕНІ ОВОЧІ ТА ФРУКТИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ
Головна проблема зберігання сушених фруктів і овочів полягає в тому, що якщо їх недосушити, то вони стають ласим шматочком для жуків і інших домашніх шкідників, здатних в найкоротші терміни знищити дбайливо зібраний урожай. З цієї причини висушені овочі і фрукти поміщають в скляні банки, які вважаються більш герметичними, до того ж ретельний огляд вмісту дозволяє вчасно виявити комах і вжити заходів.
Допускається зберігання сухофруктів в пластикових ємностях, туго зав’язаних щільних тканинних мішках, поліетиленових або паперових пакетах в сухому місці при температурі 0-10°С. Два рази на місяць сушені овочі та фрукти перебирають, уважно оглядаючи плоди.
Висушені яблучні часточки упаковують не тільки в скляні банки, а й в дерев’яні, фанерні, картонні ящики, викладені зсередини папіром. Яблука укладають максимально щільно, а зверху їх надійно вкривають кінцями паперу, щоб не залишилося щілин.
СКІЛЬКИ РОКІВ МОЖНА ЗБЕРІГАТИ ДОМАШНІ ЗАГОТОВКИ
Правильно приготовані мариновані гриби з металевими кришками в середньому зберігаються рік, зі скляними кришками – два роки, але краще з’їсти їх набагато раніше. Термін зберігання солоних грибів – не більше шести місяців, сушених – до двох років. Термін придатності овочевої консервації також не довгий – від декількох місяців до року, в залежності від типу заготовок і умов зберігання.
Як довго можна зберігати варення – все залежить від рецептури і кількості цукру: чим більш солодке варення, тим довше воно простоїть. Правильно зварене варення може прочекати свого часу три роки, не втрачая смак, аромат, вітамінний склад і «товарний» вигляд. Скільки можна зберігати малинове варення, варення зі смородини і ягід з кісточками? Термін зберігання не пов’язаний з ягідними сортами, проте в кісточках міститься синильна кислота, яка при тривалому зберіганні виділяє отруйні речовини. Тому вишневе або сливове варення потрібно з’їсти максимум за півтора роки.
Скільки можна зберігати домашні сушені фрукти в правильних умовах? На жаль, термін життя домашніх сухофруктів не перевищує року, тому їх з’їдають якомога швидше – варять компоти, використовують у випічці, в приготуванні салатів і десертів.
ЧОТИРИ ПОРАДИ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ ЗАГОТОВОК
1. Перед тим як поміщати заготовки на зиму, перевірте банки на герметичність – переверніть їх догори дном і трохи почекайте. Якщо з банки почне капати, краще закатати її заново, інакше овочам загрожує великий вибух.
2. Зберігайте банки з домашніми заготовками далеко від прямих сонячних променів, в іншому випадку вони почнуть швидко псуватися, а їх смак погіршиться.
3. Якщо в процесі зберігання розсіл став каламутним, з’явилася піна, бульбашки, цвіль, підозрілі плями – викидайте банку і не ризикуйте здоров’ям!
4. Варення, що зацукрувалося, можна врятувати і переварити, і в кулінарних книгах на цю тему є відповідні рекомендації.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3075 |
|
© Газета Домовик 2012-2023