Про що говорять бур’яни? Визначаємо особливості ґрунту по рослинах
Бур’яни, які ростуть на вашій ділянці, не тільки шкідливі рослини, які потрібно безжалісно викорінювати. Це перші помічники городника – справжній індикатор складу й кислотності ґрунту. Придивіться до них уважно, перш ніж вирвати.
Бур’янисті рослини – неминуча проблема кожного садівника. Повністю позбутися зелених агресорів практично неможливо, та й не потрібно. Вчасно виполоті бур’яни поповнять компостну купу, послужать мульчею і навіть ліками.
Бур’яни, що заполонили всю ділянку, розрослися в такій кількості невипадково. Так само, як і культурні рослини, кожен з бур’янистих віддає перевагу ґрунту певного типу. По тому, скільки і яких бур’янів на ділянці більше, можна обчислити вид ґрунту, а при необхідності внести корективи в агротехніку.
ЩИРИЦЯ (АМАРАНТ ЗАГНУТИЙ)
Однолітня рослина, агресивний бур’ян. Віддає перевагу пухким, добре аерацією, періодично просихаючим, суглинним, родючим, багатим азотом ґрунтам. Амарант у саду – гарний показник, ваша земля містить достатньо гумусних речовин.
Що робити. Позбудьтеся бур’яну до цвітіння, не дайте йому утворювати насіння, адже їх кількість доходить до 500 тис., а схожість зберігається кілька десятиліть.
Користь. Рослина багата білком, вітамінами, його молоді листи – відмінний корм для свійських тварина (кроликів, свиней). Близькі родички – кіноа й овочеві сорти амаранту - вважаються коштовними харчовими культурами.
ГАЛІНСОГА ДРІБНОКВІТКОВА
Однолітня рослина, що активно заселяє сади й городи. Росте на рясно зволожених, пухких, родючих ґрунтах. Наявність галінсоги на грядках і у квітниках говорить про те, що вам практично немає про що опікуватися – з вашим ґрунтом усе в порядку.
Що робити. Вчасно висапуйте бур’ян, не даючи йому цвісти й утворювати насіння, рослина дуже плідна, дає від 5 до 30 тис. сім’янок, які зберігають схожість до 5 років.
Користь. На батьківщині, у Центральній і Південній Америці, рослину використовують у їжу, суху траву додають як ароматизатор у різні страви.
ЗІРОЧНИК СЕРЕДНІЙ, АБО МОКРЕЦЬ
Однолітня рослина, віддає перевагу зниженим, добре зволоженим місцям. Грядки, заповнені зірочником, свідчать про родючий ґрунт, але з недостатньою проникністю й сильним ущільненням ґрунту, поганим дренажем.
Що робити. Рихліть ґрунт, повністю видаляйте рослини з коренем. Цей бур’ян важко викорінити, адже він здатний укорінюватися від обрізків стебла, за літо дає кілька поколінь, утворюючи до 15 тис. насінин.
Користь. Зірочник – їстівна, вітамінна рослина, її цілком можна використовувати для готування салатів і супів. Корм із додаванням трави з великим задоволенням поїдає домашня птиця та свині.
ЖОВТЕЦЬ ЇДКИЙ
Багатолітник з мичкуватим коренем, що добре росте на вологих, з поганою аерацією, щільних, кислих ґрунтах. Масова поява жовтцю в саду – сигнал про необхідність скорегувати кислотність, вологість і механічний склад ґрунту.
Що робити. Внесіть доломітове борошно, крейду або вапно. Усуньте застій води, додайте матеріали, що розпушують (торф, ошурки, що перепріли), щоб підвищити проникність землі. Ці заходи, на додаток до звичайної прополки з підрізанням розетки, не тільки поліпшать стан ґрунту, але й позбавлять від бур’яну.
Користь. Махрова форма використовується як декоративна рослина. Застосовується в народній медицині. Рослина отрутна!
КУЛЬБАБА ЛІКАРСЬКА
Найпоширеніший, досить настирливий бур’ян, любить кислі, ущільнені ґрунти, може сильно засмічувати газон. Уважається показником надлишку калію в ґрунті, також може свідчити про дефіцит кальцію.
Що робити. Намагайтеся вчасно, до початку цвітіння, просапувати кульбабу, видаляючи стрижневий корінь. Перевірте щільність ґрунту на газоні, застромивши в неї тонкий кілочок. Якщо він входить у землю на превелику силу, слід провести аерацію спеціальним обладнанням або вилами. Зробіть аналіз кислотності ґрунту, при необхідності внесіть матеріали, що розкислюють.
Користь. Корінь і траву кульбаби використовують у медицині, молоді листи й квітки їстівні, з них готують салати, роблять варення.
ОСОТ ПОЛЬОВИЙ
Багаторічний бур’ян, що дуже активно розмножується кореневою поросллю. Вологолюбна й світлолюбна рослина демонструє, що на вашій ділянці гарна аерація, родючий ґрунт із реакцією ґрунтового розчину від слабо кислого до нейтральної.
Що робити. Коріння осоту гірше приживається в сухому ґрунті, рослина помітна гнітиться при затіненні. Для придушення осоту висівайте сидерати з густим стоянням стебел – жито, овес. При прополці ретельно видаляйте відрізки коріння, вони дуже життєздатні, відрізки довжиною 3-5 см приживаються на 90-100%.
Користь. Осот – гарний медонос, використовується в народній медицині.
ПОДОРОЖНИК ВЕЛИКИЙ
Стійкий до несприятливих умов бур’ян з мичкуватим корінням, завдяки тугій розетці листів нечутливий до витоптування. Указує на ущільнений, з поганою аерацією ґрунт із підвищеною кислотністю.
Що робити. Внесіть матеріали, що розкислюють й поліпшують структуру ґрунту, рихліть землю на грядках і обробляйте газон аератором або методично протикайте його звичайними вилами. Ефективно підрізати розетку листів, після цього бур’ян не відростає.
Користь. Подорожник – лікарська рослина, визнана науковою медициною, вона досить популярна у народних лікарів.
ФІАЛКА ПОЛЬОВА
Багаторічне або однолітня рослина з жовтими або жовто-фіолетовими квітками. Смітить у садах і городах, у посівах розвивається дуже швидко й заглушає основну культуру, любить вологі ґрунти. Легко розмножується насінням й укоріненням пагонів. Наявність фіалки – гарна ознака. Вона належить до культур, чуйних на високий вміст певних елементів живлення, і говорить про родючий ґрунт, багатий фосфором.
Що робити. Нескладно усунути фіалку ручною прополкою. Проконтролюйте стан ґрунту, здайте її на агрохімічний аналіз. Надлишок фосфору не страшний, звичайно він нейтралізується за рахунок утвору нерозчинних з’єднань із кальцієм або залізом. Виключіть фосфорні добрива, восени вносьте калійні, а навесні – азотну підгодівлю.
Користь. Фіалка – популярна лікарська рослина.
ХВОЩ ПОЛЬОВИЙ
Багаторічна кореневищна рослина. Розсіюється спорами, але частіше розмножується горизонтальними й вертикальними кореневищами. Поява хвоща – тривожний сигнал, бур’ян росте на кислих й сильно зволожених ґрунтах.
Що робити. Обов’язково вапнуйте ґрунт, густо висівайте сидерати, які будуть затінювати й пригнічувати ріст хвоща. Забезпечте помірне зволоження без застою води, внесіть у ґрунт матеріали, що розпушують, улаштуйте дренажні канави, саджайте найбільш чутливі рослини на піднесених місцях, спеціальних пагорбах або клумбах.
Користь. Хвощ – відома лікарська рослина.
ЯРУТКА ПОЛЬОВА
Однолітня або зимуюча рослина, смітить на городах, у вологих місцях з пухкими ґрунтами, позитивно реагує на високий вміст у ґрунті калію. Поява на ділянці ярутки (талабану) свідчить про достатню кількість цього важливого елемента в ґрунті.
Що робити. Вчасно висапуйте бур’ян, не допускайте цвітіння й визрівання насіння, одна рослина дає 1,5-3 тис. насінин. Якщо ви помітили на рослинах у саду ознаки надлишку калію (укорочені міжвузля, побуріння країв листів, скручування нижніх листів, міжжилковий хлороз та витончення молодих листів), зробіть агрохімічний аналіз ґрунту. Надлишок калію можна усунути інтенсивним поливом.
Користь. Використовується в народній медицині. Рослина має гострий гірчичний аромат, насіння при необхідності можуть служити приправою.
У природі все розумно збалансовано, і бур’яни – це не помилка еволюції. Звичайно, їм не можна давати «волі», навіть якщо виглядають вони зовсім безневинно й привабливо. Все-таки їхню кількість на грядках краще скоротити до мінімуму. І тоді вашим культурним рослинам ніщо не перешкодить правильно розвиватися й дарувати вам гарний урожай.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3498 |
|
© Газета Домовик 2012-2023