Цвіль на шпалерах: причина виникнення, способи рятування
Поява цвілі на шпалерах викликає не тільки візуальне роздратування, але й може стати причиною серйозних захворювань. Спори грибка досить швидко розмножуються, захоплюючи великі простори. На стінах з'являється неприваблива чорність. І це подвійно неприємно, якщо будинок або квартира тільки після ремонту.
В ідеалі було б краще поміняти місце проживання, але в реальності це важкоздійснювана дія. Тому необхідно зрозуміти причину виникнення грибка і спробувати власними силами виправити ситуацію.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ЦВІЛЬ?
Цвіль небезпечна для здоров'я в силу своєї токсичності. Мікроклімат у приміщенні вважають зараженим. Чорні плями інтенсивно розростаються, захоплюючи все більшу площу. Звичайно вогнища поразки локалізуються в кутах, переходячи на бічні стіни та стелю. Це досить неприємне видовище, а про затишок уже нема що говорити. Сіруватим нальотом покриваються меблі, одяг та інші предмети інтер'єру.
Розрізняють кілька видів цвілі, здатної з'явитися в житловому приміщенні:
- Зелена - менш небезпечний різновид. Якщо знати способи усунення, із проблемою можливо швидко впоратися без негативних наслідків.
- Насичено-зелена - трохи серйозніше, але вчасно вжиті заходи боротьби приводять до позитивного результату.
- Біла - має вигляд пуху. Візуально непомітна, тому важко розпізнавана на початковій стадії. Швидко поширюється і за короткий строк здатна заволодіти всією квартирою. Становить серйозну небезпеку для мешканців будинку, вимагає вживання негайних заходів. Видаляють гранично обережно, дотримуючись правил безпеки - респіратор на обличчі, рукавички.
- Чорна - найнебезпечніша цвіль, яку важко знищити. При ослабленому імунітеті може стати причиною серйозних захворювань, аж до онкології і смерті. Видаляють її за допомогою сильнодіючих хімікатів з наступною профілактикою.
Якщо площа поразки пліснявим грибком більше 20%, то ситуація більш ніж критична. Житло в цьому випадку непридатне для проживання людей і свійських тварин. Косметичний ремонт не зможе виправити ситуацію.
Перебування в такому приміщенні чревате наступними наслідками:
- Алергійні висипання на шкірних покривах, постійні головні болі, стоматит, ускладнене дихання, надривний кашель.
- Спори грибка проникають крізь клітини шкіри усередину організму й осідають на слизовій легенях, дихальних шляхів. Внаслідок цього, може з'явитися нежить і важкі легеневі патології.
- Ігнорування хвороботворного мікроклімату та довге знаходження в ньому послабляє імунні функції людини. У підвищену зону ризику потрапляють маленькі діти й люди похилого віку.
Найчастіше на цьому тлі розкривається ряд інших хронічних захворювань. Самопочуття різке погіршується, аж до летального результату.
ПРИЧИНИ ПОЯВИ
Причиною появи цвілі є мікроскопічні спори, які розмножуються в сприятливому для цього середовищі. Слід відзначити, що в невеликих кількостях пліснявий грибок завжди присутній у повітрі. Переноситься разом з пилом. Частіше вогнища цвілі з'являються в приміщеннях з підвищеною вологістю та поганою вентиляцією. До таких відносять насамперед ванну кімнату, зокрема: під кахельною плиткою, за водопровідними трубами, під пластиковими панелями та плінтусами.
Поява цвілі на кухні - явище рідкісне, що обумовлене наявністю плити. Постійний прогрів і віконне освітлення нейтралізують шкідливі спори.
Нерідко чорність виступає на стінах у кімнаті, якщо квартира кутова або на першому поверсі. Як з'ясувалося, основних причин усього дві: вогкість і відсутність вентиляції. Похідними від них є:
- Наявність металопластикової конструкції вікон без вбудованої системи припливу свіжого повітря.
- Проживання на першому поверсі, де джерелом вогкості стає підвал. Спочатку цвіль виникає під шпалерами, на стику стін.
- Розташування квартири на останньому поверсі. А дах, що протікає, підвищує ризик виникнення грибка. Вода, яка постійно сочиться зверху, здатна проникати крізь панельні блоки на нижні поверхи.
- Погана гідроізоляційна зовнішня обробка. Звичайно чорні крапки проявляються в осінній період, коли на вулиці стабільно холодна і дощова погода.
- Несвоєчасне проведення ремонтних робіт. Шпалери бажано клеїти в опалювальному приміщенні. Рекомендують закінчувати будь-які оздоблювальні заходи до настання осені, поки тепло.
- Численне скупчення рослинності на підвіконнях, що вимагає регулярного поливу. У результаті вологість у приміщенні постійно підвищена.
Ще однією причиною може послужити затоплення квартири сусідами зверху. Навіть при відсутності видимих патьоків вода просочує панелі. У цьому випадку виявити джерело грибкової поразки не вдається довгий час. Якщо в приватних будинках головна проблема - недостатнє опалення, то в рамках мегаполіса поява цвілі залежить від зовнішніх факторів.
СПОСОБИ РЯТУВАННЯ ВІД ГРИБКА
Перед видаленням цвілі слід діагностувати причину й усунути її. А якщо ні, то бій буде програний, а спори продовжать розмножуватися з не меншою активністю. Покрокова інструкція наступна:
- Улітку розкривають усі вікна і розсовують штори. Свіже й сухе повітря, достаток ультрафіолету допомагає нейтралізувати хвороботворну мікрофлору. У зимовий час створюють штучну притокову вентиляцію. У ванній витяжний отвір обладнують вентилятором, який втягне вогке повітря ззовні швидше.
- Усувають джерело підвищеної вологості: ремонтують крани, що підтікають, перестають сушити білизну усередині, готують їжу під закритими кришками. Можна зробити якісну гідроізоляцію підлоги. При відсутності витяжки на кухні обов'язково встановлюють.
- Прогрівають приміщення до температури вище 22-23°C. Подібний режим припиняє розмноження спор грибка. У подібній ситуації використовують спеціальну техніку: калорифери, будівельні фени, обігрівачі, побутові осушувачі.
- Місця поразки обробляють Уф-лампою або озонатором.
Варто відзначити, що очищати плісняві шпалери не так вже і просто, легше замінити на нові. Очищення поверхні забирає багато часу й фізичних сил. Шанс повністю вивести грибок при такому варіанті є вкрай малим.
Перед тим як приступитися до видалення цвілі, оцінюють глобальність проблеми. Повне розуміння прийде, якщо зірвати частину шпалер у вогнищі поразки. Якщо проникнення глибоке, то штукатурний шар здобуває пухку й вологу структуру. Тоді зривають не тільки всі шпалери, але й видаляють штукатурку. Коли поразка тільки поверхнева, видаляють чорні плями народними засобами або фунгіцидними препаратами, не знімаючи шпалер.
Мочити шпалери не можна, тому вдаються до сухого чищення. Попередньо просушують феном, потім проходять гарячою праскою. Залишки пліснявого нальоту усувають жорсткою щіткою. Під відсталими шпалерами стіну також обмітають, приклеюють смугу заново. Після підсихання клею пропрасовують ще раз праскою.
Якщо площа і глибина поразки грибком велика, ефективніше звернутися по допомогу в спеціалізовані служби. Без досвіду боротьби з подібною проблемою самотужки часом не впоратися. У ході неправильних дій спори грибка можуть поширитися і по інших кімнатах.
ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ РОБІТ
Перш ніж видаляти цвіль, підготовляють фронт роботи. Покрокова інструкція наступна:
- Слід прибрати всі меблі, і відмити їх розчином перекису водню.
- Якщо плями виступили на рідких шпалерах, то їх видаляють за допомогою шпателя. З паперовими простіше - обдирають і викидають.
- Поверхню зачищають металевою губкою або наждаковою шкуркою.
- Штукатурку, що відшарувалася, видаляють.
- Очищають звільнені стіни від пилу.
- За можливістю знезаражують навколишній простір ультрафіолетом.
- На стіни наносять за допомогою валика дезінфікуючий розчин. Гарним засобом вважають мідний купорос.
- Після повного просихання проходяться щіткою. Це допомагає зняти продукти розпаду патогенної мікрофлори. Бажано додатково змити теплою водою.
У завершенні процесу наносять неодноразово ґрунтовку. Обов'язково домішують до складу бактерицидні засоби. Перед наклеюванням шпалер покривають поверхню свіжою шпаклівкою. При дотриманні технології проблема з грибком зникає на довгі роки.
НАРОДНІ МЕТОДИ
Позбутися цвілі можна за допомогою підручних засобів у домашніх умовах. Правда, доведеться проводити кількаразову обробку. До таких належать:
- Харчова сода - недорогий і ефективний засіб, абсолютно нешкідливий для здоров'я. Щоб видалити чорний наліт на паперових шпалерах, готують содовий розчин: на склянку теплої води розводять столову ложку порошку. Змоченою м'якою губкою протирають вогнища поразки. Чистою водою промивати після обробки не треба. Содовий вплив триває досить довго.
- Столовий оцет - наливають у пульверизатор і обприскують. Через годину протирають теплою водою і провітрюють приміщення.
- Перекис водню - перевірений антисептичний засіб без запаху. Це актуально для алергиків і домашніх вихованців. Перекису властиво відбілювати, так що не всі види шпалер можна ним обробляти.
- Нашатирний спирт - підходить для гладких поверхонь (плитки, скла, дерева). Попередньо розбавляють водою у співвідношенні 1:1.
- Хлорна побутова хімія - Доместос, Білизна, Сантекс. Білизну розводять у розрахунках - 1 частина на 10 частин води. Нею припустимо обробляти флізелінові шпалери та шпалери що миються.
Народні рецепти допомагають у випадку нечисленної патогенної колонії. При масовому зараженні будуть потрібні більш сильні засоби. Проводячи всі роботи з цвіллю, дітей і тварин видаляють з приміщення. У силу підвищеної токсичності грибка неприпустимий прямий тактильний контакт. На обличчя надягають захисну маску, на руки - пластикові рукавички.
ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ
Хто вже зіштовхувався з подібною проблемою, намагається надалі не допускати елементарних помилок ведення домашнього господарства. Основні правила, які допомагають уникнути виникнення цвілі:
- Щодня провітрюють житлове приміщення. Виправляють штучну вентиляцію, якщо в цьому є необхідність.
- У процесі готування їжі на кухні включають витяжне обладнання. Пара, конденсуючись на шпалерах та меблях, підвищує ризик розвитку пліснявої колонії.
- Додатково обладнують пластикові вікна системою припливної вентиляції. Це допомагає не допустити скупчення конденсату на конструкції.
- Віконні скоси покривають водовідштовхувальною фарбою.
- Меблі відсувають від стін приблизно на 2-3 см.
- Будь-які затоплення усувають відразу, не чекаючи негативних наслідків.
- Частіше розсовують штори, щоб було більше сонячного світла.
- Після прийняття водних процедур ванну добре провітрюють.
- Лагодять несправну сантехніку, пральну машину. Після кожного прання лоток під пральний порошок промивають і висушують.
Проводячи ремонтні роботи, здійснюють профілактику грибкових мікроорганізмів. Сучасна промисловість пропонує великий асортимент подібних хімзасобів.
Дотримання простих рекомендацій допоможе впоратися з будь-якими труднощами й уникнути повторення в майбутньому. Якщо ж цвіль з'являється знову, незважаючи на всі зусилля, краще змінити місце проживання. Головне пам'ятати, що здоров'я завжди в пріоритеті. Не варто заощаджувати кошти, якщо лихо прийшло в будинок. Оцінивши ситуацію і зіставивши свої можливості, краще не гаяти час і запросити на виручку епідеміологічну службу.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6848 |
|
© Газета Домовик 2012-2023