Свято Водохрещення
Хрещення - одне з головних християнських свят. Святом Водохрещення закінчуються Різдвяні святки, що тривають із 7 по 19 січня. Свято починається ввечері 18 січня, коли всі православні відзначають Водохресний Святвечір.
Як це часто буває, язичеські традиції тісно переплелися із православними обрядами. З Водохресним Святвечором пов'язано багато народних прикмет і повір'їв. За старих часів, наприклад, на стіл ставили чашу з водою, щоб побачити Водохрещення Господнє. При цьому говорили: «уночі вода сама колихнеться», - це й було знаком. Якщо опівночі вода в чаші дійсно колихнулася, бігли дивитися «розкриті небеса» - про що відкритому небу помолишься, те збудеться.
У селах під Водохрещення бабусі і дівчата збирали сніг зі стогів. Бабусі - для того, щоб відбілювати полотно, вважалося, що тільки цей сніг може зробити його білосніжним. А дівчата - для того, щоб відбілювати шкіру і ставати гарнішими. Вірили, що, умившись цим снігом, дівчина стає дуже привабливою. Крім того, водохресний сніг за повір'ям міг навіть у посушливих колодязях зберегти воду на весь рік. Сніг, зібраний у водохресний вечір, вважали цілющим, ним лікували різні недуги.
Водохресний святвечір - це суворий піст. У цей день постилися і їли пісну кашу, овочеві млинці, медяні оладки, пекли пироги з ягодами. З рису, меду та ізюму готувалася кутя. А взагалі в їжу придатне все овочеве, каші, чай, компот, хліб. Але все дуже скромно.
Водохресний Святвечір - це вечір-готування перед великим православним святом, яке називається Богоявлення Господнє Водохрещення. Це свято православної церкви, належить до числа двонадесятих. Святкується 6 січня ст. ст. (19 січня нов. ст.). У цей день згадується хрещення Ісуса Христа Іоанном Передтечею (Хрестителем) у річці Йордан. (Грецьке слово, перекладене на слов'янську і потім російську мови словом «хрещення», більш точно слід перекладати словом «занурення». Іоаннове Водохрещення було власне очисним омовінням. Християнське ж хрещення розуміється як узяття на себе хреста).
Хрещення Іоанна Хрестителя мало сенс дії, що духовно очищає. Тому, коли Ісус Христос прийшов хреститися, Іоанн став утримувати Його, говорячи: «Мені потрібно хреститися від Тебе».
Свято Водохрещення також називається святом Богоявлення - тому що в цей день Бог явив Себе виразно світу в трьох постатях Свого Божества: Бог Син - Ісус Христос приймав хрещення в Йордані, Дух Святий зійшов на Нього у вигляді голуба, Бог Батько засвідчив Ісуса Христа голосом з неба.
У день свята й у день Водохресного святвечора відбувається Велике водоосвячення. У дворах храмів тягнуться довгі черги за святою водою. Якщо людина з яких-небудь серйозних причин не може піти на службу або живе дуже далеко від найближчої церкви, вона може вдатися до цілющої сили простої води, узятої зі звичайної водойми у водохресну ніч, хоча власне святою таку воду вважати не можна. На свято Водохрещення Господнього вода в храмах освячується за особливим чином - великим Йорданським освяченням і називається водохресною. Є таке грецьке слово - «агіасма», перекладається воно як святиня. І відношення до неї, до великої святині, має бути особливим.
Вжвається агіасма натще, по ложечці, по трохи. Прокинулася людина, перехрестилася, попрохала благословення у Господа на день, що почався, умилася, помолилася і прийняла святу воду. Якщо запропонований прийом ліків натще, то спочатку приймають святу воду, а за нею й ліки. А вже потім сніданок та інші справи. Подвижники християнського благочестя називають освячену воду кращими ліками від усіх духовних і тілесних недуг. Часто духівники «прописують» своїм чадам, що приболіли, водохресну водичку - щогодини по ложечці, з вірою, звичайно, а без віри хоч півканістри випий. Нею й умивати хворого можна, і постіль кропити. Правда, жінкам у критичні дні приймати водохресну воду не благословляється. Але це якщо жінка в іншому здорова. А якщо вона хвора, то навіть ця обставина ролі не відіграє. Водохресна вода та буде їй у допомогу!
Вважається, що свята вода не псується, тому ставити в холодильник її не треба. Православні зберігають її в Червоному куті, поруч з іконами. Крім того, крапля святині море освячує. Можна взяти звичайну, неосвячену воду й додати туди крапельку водохресної, вона вся й освятиться.
Категорично забороняється, забираючи святу воду або приймаючи її, сваритися лаятися, допускати неблагочестиві вчинки або думки. Через це свята вода втрачає святість, а найчастіше попросту розливається.
ДО РЕЧІ
За народним повір'ям до Водохрещення потрібно прибрати ялинку - у знак завершення святочного періоду. У переддень Водохрещення, 18 січня, за старих часів з будинку видалялися всі символи різдвяних свят, прикраси й символи родючості, такі як солома, обрядовий хліб. З будинку виносили сіно, що пролежало на столі всі святки, розв'язували і виносили різдвяний сніп.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2657 |
|
© Газета Домовик 2012-2023