Як самостійно знайти воду на ділянці

27 червня 2017

Правильне визначення місця для будівництва колодязя — завдання першорядне. Особливо це важливо, якщо ділянка ще не забудована, адже набагато раціональніше спочатку вибрати максимально сприятливе місце для колодязя й уже з урахуванням цього освоювати іншу територію.

ЧОМУ ВИБІР МІСЦЯ ТАКИЙ ВАЖЛИВИЙ

Грамотно побудований колодязь забезпечить водою для поливу, побутових потреб, а також для питва. Головне, щоб вода в ньому була придатна для цього. Тому робота й починається з пошуку правильного місця. Насамперед, потрібно поговорити із сусідами і, при наявності в них колодязя, довідатися в них глибину залягання водоносного шару, а також якість води в ньому. Знаючи цю інформацію, ви будете мати уявлення про приблизну глибину вашого колодязя. Не обов'язково, якщо у ваших сусідів глибина дзеркала в колодязі 5 метрів, у вашому колодязі вода буде на тій же глибині. Справа в тому, що водоносний шар так само має свій рельєф, як і земна поверхня.

При доборі місця для риття колодязя слід уникати місць, розташованих поблизу джерел забруднення: туалет, аераційне поле септика, місця поховань і т.д. Якість води повністю залежить від розташування колодязя, тому до вибору місця слід поставитися відповідально.

РОЗТАШУВАННЯ ВОДОНОСНИХ ШАРІВ

У землі залягають шари різної товщини й різнорідні за складом. Деякі з них пропускають воду, інші абсолютно непроникні. Вода в ґрунті втримується за рахунок водотривких шарів. Вони не пропускають її на поверхню й углиб. В основному ці шари складаються із глини й каменів. Між цими шарами знаходяться піщані шари. Вони втримують воду. Це і є той прошарок, до якого потрібно добратися в процесі копання. Складність полягає в тому, що в деяких місцях піщані шари можуть бути тонкими. Найбільші обсяги води бувають у шарах, які розташовані не строго горизонтально, а з вигинами - у місцях зламів. Такі місця називаються підземними озерами. Найчастіше вони перебувають під декількома глиняними шарами й вода в них добре відфільтрована.

МЕТОДИ ПОШУКУ ВОДИ

Існує багато методів пошуку води. Для більш точного результату краще використовувати кілька способів відразу.

• Методи спостереження

Цими способами люди користувалися споконвіків. Для цього просто спостерігайте за природою і тваринами. Наприклад, за туманом. Улітку або пізньою весною рано вранці огляньте ділянку. У місцях, де близько розташовуються ґрунтові води, буде туман. Чим густіше туман - тим ближче вода. Також можна простежити за тваринами: польові миші не будують свої гнізда в місцях, де вода близько, коні або собаки в сильну спеку копають ямки в землі, де рівень вологості найвищий. Курка не буде нестися там, де вода близько, однак гуси люблять вологу. Мошкара в літню пору збивається в купки саме над вологими місцями. Рослини також можуть допомогти в пошуку. Мати-і-мачуха, кропива й щавель ростуть у місцях, де ґрунт добре зволожений. Вишні і яблуні, посаджені в сухому ґрунті, ніколи не будуть добре рости. Найчастіше такі дерева хворіють, а їхні плоди гниють.

• Практичні методи

Розставте по всій території ділянки скляні банки одного обсягу (нагору дном). Це потрібно робити рано вранці. Рівно через добу перевірте конденсат на стінках банки. Чим більше конденсату, тим ближче розташовується вода. Також можна використовувати сіль або силікагель. Візьміть суху, прогріту в духовці сіль, засипте її в глиняний неглазурований горщик, зважте, замотайте марлею і закопайте в землю на глибину півметра. Через добу дістаньте горщик і зважте заново. Чим більше різниця, тим ближче вода. Для цього способу можна використовувати й цеглу, для чого її потрібно підготувати - розбити на дрібні частини й добре просушити.

• Професійні методи

Давно відомий метод - лозопошук або лозохідство. Цей метод вважається найбільш ефективним, чим вище описані способи. Щоб правильно його використовувати, потрібно бути уважним. Знайдіть дві гілки лози, які виходять з одного стовбура й розташовані одна до одної під кутом. Зріжте їх із частиною стовбура й ретельно висушіть. Далі ці гілки принесіть на ділянку й розведіть їхній кут на 150°. Важливо, щоб стовбур дивився нагору. Повільно обійдіть усю ділянку. У місцях з водоносним шаром стовбур нахилиться до землі. Це потрібно робити рано вранці або ввечері.

Багато хто користується електродами. Потрібно взяти два стрижні з електродів і зігнути їх під прямим кутом (літерою Г). Далі несіть пристосування так, щоб вільна частина знаходилася в горизонтальному положенні. Там, де є вода, електроди будуть звиватися й перехрещуватися. Мінусом такого методу є те, що електроди будуть реагувати не тільки на водоносні шари, але й на підземні комунікації. Перш ніж досліджувати ґрунт цим методом, вивчіть розташування труб під землею.

• Буравлення

Найбільш точним методом вважають буравлення. Для того щоб розвідати обстановку з водою - просвердліть шпару в землі звичайним садовим буром з подовжувачами. Шпару потрібно зробити на глибину 6 і більше метрів. Наткнувшись на воду, обов'язково здайте її на аналіз, щоб довідатися про її якість.

ЗАЛЕЖНІСТЬ ЯКОСТІ ВОДИ ВІД ГЛИБИНИ КОЛОДЯЗЯ

Вода перебуває на декількох рівнях у товщі землі. На малій глибині (до 5 м) перебувають верхівкові води. Ці води утворюються за рахунок дощової води, яка просочилася вглиб. Цей шар найбільш легкодоступний, але вода в ньому не встигає очиститися, тому що не зазнає природньої фільтрації. Така вода зовсім не годиться для питва. Крім того, у такому неглибокому колодязі залежно від сезону й кількості опадів можна спостерігати недостатню кількість води. У посушливу погоду колодязь може просто пересохнути.

Для гарного колодязя потрібна вода із глибини не менше 15 метрів. Саме там пролягають шари піску, які служать чудовим фільтром від домішок, забруднень, а також накопичують у собі велику кількість води.

Найчистіша вода розташована ще глибше. Щоб дійти до неї, потрібно пройти кілька водотривких шарів землі, і для цього необхідно бурити шпари.

ДЕ НЕ МОЖНА КОПАТИ КОЛОДЯЗЬ

По-перше, у жодному разі не варто копати колодязь у низинах. Звичайно, імовірність швидкого досягнення рівня водоносного шару вище, однак будувати колодязь тут не можна. Опади будуть накопичуватися в цьому місці, тим самим заболочуючи і забруднюючи його. Вода з такого колодязя буде придатна тільки для поливу. Найбільш удала місцевість - рівнина.

По-друге, не потрібно будувати колодязь, якщо поблизу є будинки або спорудження. Є ймовірність того, що копаючи, ви можете потрапити на пливун. Це чревате зсувом ґрунту. Рухи ґрунту поруч із будовою можуть змістити фундамент, а це вплине на цілісність і міцність як фундаменту, так і стін. До руйнування це не доведе, але поява тріщин на стінах є цілком імовірною.

Також не можна будувати колодязі поруч із компостними ямами й септиками. Отруйні речовини неодмінно потраплять у ваш колодязь через ґрунт. Постарайтеся розмістити колодязь і компостну яму на максимально можливому видаленні один від одного.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3803 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс