Чому важливе освітлення розсади і що потрібно врахувати при виборі ламп
Освітлення розсади - це найважливіша умова ефективного вирощування молодих рослин. У цій справі важливо вибрати правильні лампи для підсвічування рослин, що цілком реально з огляду на досить таки різноманітні асортименти.
Імовірно, ви знаєте, що більшість овочевих і квіткових культур - рослини теплолюбні і їхній ріст і розвиток прямо залежать від довжини світлового дня. При низької освітленості фотосинтез у рослин протікає в'яло, біомаса наростає повільно, сіянці починають хворіти. Тому для одержання якісної розсади необхідно організувати досвічування.
ЯКИЙ СПЕКТР СВІТЛА ДЛЯ РОСЛИН НЕОБХІДНИЙ?
Сонячне світло являє собою повний спектр. Він складається із хвиль різного кольору та різної довжини. Відомо, що для фотосинтезу рослинам потрібний повний спектр.
Однак всі частини спектра впливають на рослини.
Червоне світло впливає на проростання насіння, поліпшує вегетацію й стимулює цвітіння.
Синє і фіолетове - регулюють ріст клітин, сприяють появі коротких і міцних паростків.
Зелене і жовте - практично не поглинаються рослинами, вони відбиваються від поверхні листяної пластинки.
ВИМОГИ ДО ОСВІТЛЕНОСТІ
Для росту рослин велике значення має тривалість і інтенсивність освітлення.
Інтенсивність залежить від потужності лампи й відстані до джерела світла. Для визначення відстані існує просте правило. Щоб правильно розмістити лампи, помістіть руку туди, куди падає світло. Якщо ви почуваєте тепло, значить лампа знаходиться занадто близько.
Оптимальним є рівень освітленості 8000 люкс. За допомогою ламп для підсвічування рослин цілком реально домогтися освітленості 6000 люкс. Для цього необхідно досвічувати розсаду не тільки ранком і ввечері, але й удень, особливо в похмуру погоду.
Для того, щоб визначити необхідність підсвічування увімкніть лампу. У тому випадку якщо ви бачите, що освітленість збільшилася, то підсвічування розсади потрібне. Якщо різниці практично немає, значить підсвічування не потрібне.
ЛАМПИ ДЛЯ ПІДСВІЧУВАННЯ РОЗСАДИ
Лампи для вирощування розсади дуже різноманітні. В основному застосовують люмінесцентні, світлодіодні, галогенні та натрієві. У чому їхнє розходження?
Люмінісцентні лампи. Більша частина садівників застосовує для вирощування розсади лампи даного типу. По-перше, вони відрізняються повним спектром кольорів, необхідних для повноцінного росту, по-друге, майже не випромінюють тепло, по-третє, споживають мізерну кількість електроенергії. Даний вид ламп має трубчасту форму, розміщається на висоті до 15 см над розсадою й дає рівномірне розсіяне світло над всією поверхнею касет або розсадного ящика. Ці лампи часто продаються вже убудованими в освітлювальний прилад і для їхнього підключення необхідно лише правильно встановити світильник над рослинами й потім увімкнути в розетку. Своє основне застосування люмінесцентні лампи знайшли при освітленні великих площ: оранжерей, теплиць. Особливо поширені вони у квітницьких господарствах.
Переваги: дають холодне світло.
Недоліки: малопотужні, тому їх монтують по кілька штук. Головний недолік - низька частка червоного світла в спектрі випромінювання.
Світлодіодні лампи. Це найоптимальніший варіант лампи для підсвічування розсади. Головний їхній плюс - довговічність і найнижче споживання електроенергії (у порівнянні з іншими фітосвітильниками). Такий прилад може світити в синьому і червоному спектрах випромінювання, а саме ці кольори сприяють швидкому розвитку рослин. Також завдяки тому, що лампа не виробляє невикористовуваний розсадою "зайвий" спектр, значно активізується процес фотосинтезу.
Переваги фітоламп: економічні, ефективні, компактні, довговічні, екологічні та безпечні.
Недоліки: фітолампи випромінюють бузково-рожеве світіння, що є неприродним і небезпечним для очей людини, а також викликає головні болі. Тому не рекомендується застосовувати їх без зовнішнього дзеркального відбивача в житлових приміщеннях.
Галогенні лампи. Цей тип світильників використовують набагато рідше, хоча він і набагато дешевше попередніх двох. Згодом у галогенних ламп знижується рівень світловіддачі, тому застосування їх є бажаним лише при необхідності.
Переваги: ефективні, тому що працюють у теплій частині спектра, економічні та прості в застосуванні.
Недоліки: мають невеликий дефіцит синього спектра.
Натрієві лампи. Ці лампи для розсади також характеризуються істотною економією електроенергії та присутністю спектра, найбільше затребуваного розсадою. Основний замовник даних пристроїв - тепличні господарства. Однак натрієві лампи використовуються й для вирощування невеликих обсягів розсади. Вибираючи натрієву лампу, звертайте увагу на те, щоб її потужність не перевищувала 100 Вт. Якщо у вашому будинку підвіконня шириною в межах півтора метра, то вам цілком достатньо придбати одну таку лампу.
Переваги: висока ефективність випромінювання, сприятлива для фотосинтезу, стабільний світловий потік, тривалий строк експлуатації. Крім того, натрієві лампи випромінюють оранжево-жовте світіння. Воно не викликає подразнення очей. Тому лампи даного типу можна застосовувати в житлових приміщеннях.
Недоліки: досить висока вартість, необхідність установки регулюючого пристрою.
При виборі фітосвітильників рекомендуємо звертати особливу увагу на ті, які найбільше підходять особисто вам за зручністю монтажу (настінний, стельовий тощо), потужності й ціні. Компактні фітолампи, що дають спрямоване світло, радимо вибирати для досвічування рослин розташованих окремо одна від одної.
Застосування звичайних ламп накалювання з вольфрамовою ниткою є неефективним і навіть даремним. По-перше, тільки 5% енергії вони перетворюють на світло. Інші 95% складає теплове випромінювання. По-друге, спектр їхнього випромінювання не відповідає потребам рослин, сприяє витягуванню розсади, викликає висихання й опіки.
А от сучасні лампи значно полегшують вирощування розсади й гарантують, що рослини одержать ту частину спектра, інтенсивність і тривалість освітлення, які їм необхідні.
Ну що ж, освітлення розсади тепер ви зможете організувати. Як говориться, було б бажання, а можливе рішення з освітлення розсади завжди можна знайти, адже, як бачите, вибрати є з чого.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4076 |
|
© Газета Домовик 2012-2023