Народні звичаї і прикмети Різдва

5 січня 2017

Відповідно до традицій Різдво святкують три дні: 7, 8 і 9 січня. Переддень Різдва, Святвечір, прийнято відзначати скромно, здавна це було тихе сімейне торжество. Однак весь різдвяний тиждень бажано зберігати достаток на столі, тоді наступний рік буде багатим і ситним. 

У Святвечір починаються святки, що тривають дванадцять днів - між Різдвом і Водохрещенням. У святки було прийнято виряджатися в костюми казкових персонажів і ходити по будинках з колядою.

За давніх часів уважно стежили за тим, на який день тижня припадає Різдво. Якщо цей день випадає на понеділок, то літо буде теплим і багатим на лісовий урожай - гриби і ягоди. Якщо на вівторок - рік обіцяє успіх молодятам. На середу - гарний знак для мисливців і рибалок. На четвер - буде вдалим для незаміжніх дівчат. На п'ятницю - зима буде довгою, а літо коротким. На суботу - треба чекати дощового закінчення зими. А якщо Різдво випадає на неділю, то рік буде вдалим і щасливим у всьому.

Одна з найвідоміших різдвяних прикмет - заборона на шиття й рукоділля. Вважалося, що якщо у Святвечір дівчина бере в руки голку й нитки, то в родині протягом року обов'язково з кимось із домашніх трапиться якась неприємність. Також дівчатам суворо заборонялося ворожити.

Небезпека чекала й мисливців, що промишляли у Святвечір. За давнім повір'ям, з тими, хто виходив на полювання в заборонений день, відбувалося нещастя: хтось не повертався з лісу, замерзаючи там, а хтось ставав здобиччю звіра, на якого полював.

До святкового столу слід було надягати тільки новий одяг. Багато хто вірив, що якщо зустріти Різдво в ношеному костюмі, то тому загрожує невдача у справах. Така ж доля чекає й тих, хто сідає за святковий стіл у чорному.

Серед розповсюджених забобонів існував і такий: не рекомендувалося виносити сміття з хати до 14 січня (старого Нового року), а 14-го слід було спалити його у дворі. Тоді злі духи весь рік вас турбувати не будуть.

Відповідно до запозиченої католицької традиції в деяких місцевостях на двері вішають Різдвяний вінок, що є символом світла і тепла. Він охороняє праведних людей від навали злих сил. Різдвяні свічі, прикрашені яскравими стрічками, сріблистими зірочками і золотий мішурою, також захищають будинок. А різдвяні дзвіночки сповіщати про наближення злих духів. Уважалося, що Різдвяна ніч - це не тільки час чудес і здійснення бажань, але й біснування нечистої сили.

Звичайно, перераховані вище забобони не мають нічого спільного з біблійним вченням Ісуса Христа, а багато які з них, навпаки, вступають у протиріччя. Однак, на жаль, люди більш схильні довіряти "бабусиним байкам", чим Священному Писанню і здоровому глузду.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4386 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс