Правильна дата Різдва. У який же день варто відзначати Різдво Спасителя?

5 січня 2017

Свято Різдва Христового православні й католики відзначають у різні дати. Багатьох цікавить питання, а коли ж у дійсності народився Христос - 25 грудня або 7 січня?

У дійсності, дата народження Спасителя світу вірогідно невідома. Даремно шукати відповідь на це питання у Священному Писанні - там ви не знайдете ні дня, ні навіть точного року, коли відбулася ця знаменна подія. Існує думка, що Христос взагалі народився не взимку, а восени - на свято Суккот - саме тоді, вважають багато істориків, був проведений перепис населення в Іудеї, описаний в Євангелії. А незнання точної дати народження Ісуса Христа пов'язане з тим, що в тодішній іудейській традиції їй не надавали особливого значення. Також не було прийнято щорічно галасливо відзначати дні народження, як це робиться сьогодні. Не існувало такої традиції серед віруючих і в перші століття християнства, коли послідовниками Месії були переважно представники єврейської діаспори, що проживають на просторах Римської імперії. Саме через них християнство поширилося в країнах Європи. 

Лише після того, як громади віруючих поповнилися язичниками (особливо в період правління імператора Костянтина) - греками та іншими елліністичними народами, під впливом їхніх звичаїв було затверджене святкування Різдва Христового. Офіційне ж рішення про святкування події 25 грудня було прийнято тільки на Третьому Всесвітньому Ефеському церковному соборі в 431 році.

Чому православні в Україні святкують Різдво 7 січня, а не 25 грудня? Це відбулося через зміну календаря. В 1582 році папою римським Григорієм XIII був уведений новий, григоріанський календар, що одержав визначення "новий стиль". Старий, юліанський календар, стали називати старим стилем. Розходження між новим і старим стилем кожні сто років збільшується на 1 день і сьогодні складає 13 діб. 

У той час як у Європі з'явився новий григоріанський календар, у Російській імперії, до складу якої входила й Україна, продовжували користуватися юліанським. Коли в 1918 році влада ввела григоріанський календар у Радянському Союзі, православна церква такого рішення не схвалила. 

Таким чином, більшість церков світу живуть за григоріанським календарем і відзначають свято Різдва Христового в ніч на 25 грудня. У ніч із 6 на 7 січня Різдво святкують Українська, Грузинська, Російська, Ієрусалимська і Сербська Православні Церкви, афонські монастирі, що живуть за старим, юліанськім календарем, а також Українська Греко-Католицька Церква і частина протестантів східнослов'янських народів. Всі інші Помісні Православні Церкви світу святкують Різдво Христове, як і католики, у ніч із 24 на 25 грудня. 

Недавно на сайті Верховної Ради з'явився законопроект, яким пропонується визнати 25 грудня вихідним днем в Україні. Авторами цього документа є 24 депутати від різних фракцій.

Зокрема, законопроектом пропонується внести в Кодекс законів про працю відносно святкових і неробочих днів наступний пункт: "25 грудня і 7 січня - Різдво Христове".

У пояснювальній записці до проекту закону сказано, що в Україні налічується "близько 11 000 релігійних католицьких і протестантських громад, що складає близько 30% від усіх релігійних організацій України, які святкують Різдво Христове за григоріанським календарем, тобто 25 грудня".

Важливо також відзначити, що святкування Різдва за юліанським календарем викликає в українських православних певну незручність - улюблене багатьма свято Нового року припадає саме на період різдвяного посту, коли віруючим слід обмежувати себе в їжі, алкоголі й веселощах. 

На даний момент законопроект переданий на розгляд комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

Однак у реалії, не чекаючи прийняття закону, жителі України вже давно звикли відзначати Різдво Христове і з католиками, і з православними. Адже головне не дата, а подія. І тільки українці мають таку унікальну можливість - відзначати свято двічі. А якщо для цього буде уведений ще й додатковий вихідний, то хто ж відмовиться?

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4425 Подобається: 3 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс