Як поліпшити природну вентиляцію в будинку
Сучасна людина стала відгороджуватися від навколишнього середовища. Нові будівельні та ізоляційні матеріали, що відрізняються недосяжними в більш ранній період властивостями, і інноваційні технології зведення будинків не дають ні єдиного шансу атмосферним опадам, зимовій холоднечі або літній спеці порушити комфорт домовласника. Однак ціна, яку доводиться за все це платити, досить висока.
Усередині будов збирається й накопичується цілий букет найшкідливіших для організму хімічних сполук і речовин, які виділяють предмети побуту, будівельні матеріали, використовувана в побуті хімія і сама людина. До цього приєднуються не менш шкідливі пил, грибки і цвіль. У результаті звичайне домашнє повітря виявляється в кілька разів бруднішим і небезпечнішим зовнішнього. Урятувати людину від важких наслідків, неминучих при вдиханні такого "коктейлю", може тільки вентиляція, яка оперативно видалить "відпрацьовану" суміш і замінить її достатньою порцією свіжого повітря.
Помилкою було б думати, що ефективно працює тільки примусова вентиляція. Грамотно спроектовані природні системи, що експлуатуються за всіма правилами, чудово справляються зі своїми завданнями і забезпечують приміщення чистим повітрям. Природна вентиляція, на відміну від примусової, не вимагає установки спеціального устаткування, оскільки заміна повітря усередині будинку виробляється під впливом гравітаційного тиску.
Принцип дії такої системи гранично простий. Повітря усередині будови найчастіше тепліше, ніж те, що перебуває зовні. Відповідно, воно стає більш розрідженим і легким, внаслідок чого піднімається догори і через вентиляційні канали виводиться назовні. На його місце з вулиці проникають більш щільні шари повітря, які прагнуть униз і активно витісняють висхідні потоки "відпрацьованої" повітряної суміші. Так працює гравітаційний тиск, головна рушійна сила природної вентиляції. Їй на допомогу приходить вітровий вплив, що посилює циркуляцію повітряних потоків. Чим вища швидкість вітру і чим значніша різниця температур зовні й усередині будинку, тим ефективніше працює система.
Грамотно спроектована природна вентиляція припускає відсутність вентиляторів. Повітрообмін здійснюється через кватирки або віконні стулки, двері, віддушини в підвалі, вентиляційні канали й різні щілини. Має значення й матеріал, з якого зведена будівля. Приміром, дерев'яний брус може "дихати", підтримуючи тим самим циркуляцію повітря, тоді як цегла або камінь повністю позбавлені цієї можливості. Існує два різновиди природної вентиляції. Мимовільна система не вимагає ніякого втручання людини. Вона працює винятково за рахунок зміни швидкості вітру й перепадів тиску і температури.
Більш складною вважається організована природна вентиляція. Вона припускає наявність повітроводів різного діаметра, поміщених на різну висоту. У трубах таких витяжок можуть бути змонтовані спеціальні заслінки, за допомогою яких можна буде регулювати виведені назовні й вхідні ззовні повітряні потоки. Висота установки й площа розтину вентканалів прораховуються індивідуально для кожної будови. Також в індивідуальному порядку вирішується й питання з вибором підвиду системи, що може бути аераційною, ярусною або гравітаційною.
Якщо природна вентиляція була спроектована неправильно або в результаті установки енергозберігаючих віконних систем і утеплення стін був порушений процес інфільтрації, варто обов'язково налагодити повітрообмін у приміщенні. Зробити це можна за допомогою монтажу припливних клапанів. Найчастіше їх ставлять на профільну віконну систему. Вони можуть монтуватися поверх стулки вікна або на раму, або встановлюватися у вигляді рукоятки-клапана. Пристрої можуть ставитися на раніше змонтовані віконні системи або інтегруватися в нові профілі.
Ще один варіант - установка припливного клапана стінового типу. Така система являє собою патрубок, що проходить через стіну. Обидва кінці пристрою закриваються захисними решітками. Удосконалене встаткування може мати шумопоглинальний лабіринт і камеру з фільтрами, що очищають повітря, яке подається. Внутрішню решітку пристрою можна відкривати й закривати. Деякі моделі обладнуються спеціальними датчиками вологості й температури, автоматично регулюючими ступінь закриття/відкриття решітки. Поза залежністю від типу припливні клапани ефективно поліпшують природну циркуляцію повітря.
Природна вентиляція в сучасному будівництві використовується досить рідко. Причиною цьому стала залежність потужності системи від природних факторів, невисокі показники повітрообміну і відсутність стабільності. Однак вона цілком може існувати. Адже природна вентиляція на порядок економічніша своїх примусових аналогів. Вона не вимагає наявності спеціального устаткування, витрат на його обслуговування й на електроенергію. Крім того, оснащені такою системою приміщення комфортніші через невисоку швидкість просування повітряного потоку й відсутність шуму. При грамотному проектуванні й монтажі природна вентиляція буде працювати ефективно і довго.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3153 |
|
© Газета Домовик 2012-2023