Перевірені способи використання тирси на дачі

15 червня 2016

Про користь і шкоду тирси на дачній ділянці садівники сперечаються вже давно. Хтось виступає категорично проти її використання, а хтось регулярно насипає в городі товстим шаром і стверджує, що це поліпшує структуру ґрунту й удобрює його.

Якими ж є сфери застосування тирси на дачній ділянці?

ТИРСА - МУЛЬЧУЮЧИЙ МАТЕРІАЛ

Завдання будь-якого мульчуючого матеріалу:

- утримати воду в ґрунті;

- зменшити кількість бур'янів;

- запобігти ерозії, розмиванню ґрунту;

- запобігти перегріву ґрунту влітку і його промерзанню взимку;

- зберегти ґрунт пухким;

- запобігти утворенню кірки на поверхні ґрунту;

- захистити рослини від збудників хвороб, наявних у ґрунті і потрапляючих на листя під час поливу;

- стимулювати утворення придаткових коренів.

Щоб тирса стала гарною мульчою, потрібно її підготувати.

Ось один зі способів: розкладіть на землі поліетиленову плівку й висипте на неї відро тирси. Розрівняйте її. Посипте 200 г сечовини. Полийте 10 л води. Зверху накрийте поліетиленом, придавіть каменями й залишіть на 2 тижні.

Після того, як тирса "дозріє", посипайте нею землю шаром 3-5 см, перемішуючи з попелом. А можна змішати з лугом ще на першому етапі. Відзначимо відразу, що перепрілу тирсу так готувати необов'язково, а от свіжу в будь-якому разі потрібно "помаринувати".

Особливо люблять таку мульчу садівники, які вирощують суницю - ягоди завжди чисті і не підгнивають, стикаючись із ґрунтом. Наприкінці сезону тирсу перекопуються разом із землею.

ТИРСА + ГНІЙ = ГАРНЕ ДОБРИВО

Гній - недешеве задоволення. Щоб рясно удобрити всю ділянку, змішайте гній з тирсою і дайте їм добре перепріти. Хробаки зроблять свою справу, і тирса швидше стане безпечною для вашого городу.

Співвідношення наступне: на 1 кубометр тирси потрібно 100 кг гною (краще - коров'ячого) і 10 кг пташиного посліду. Ця суміш має пролежати цілий рік. Періодично компостну купу потрібно проливати водою, "присмачувати" сіном, травою, листям і відходами з кухні. Зверху купу краще вкривати, щоб дощі не вимивали корисні елементи. Замість гною можна використовувати одну сечовину, коров'як або розчин пташиного посліду.

Перед закладкою компостної купи не забудьте рясно змочити тирсу водою. Підійде також гнойова рідота або рідкі відходи з кухні. Крім того, незайвою в компостній купі буде звичайна земля, з розрахунку 2-3 відра на кубометр тирси - це потрібно, щоб хробаки швидше узялися за діло.

ТИРСА ДЛЯ ДОРІЖОК

По-перше, це красиво й акуратно виглядає. По таких доріжках можна навіть пізно восени ходити, не ризикуючи забруднити взуття брудом.

По-друге, на таких стежках росте менше трави. Тирса спресовується й запобігає росту бур'янів.

І, по-третє, тирса, насипана на міжряддя, захищає краї грядок від пересихання. Не забувайте, що свіжу тирсу в будь-якому разі потрібно підготувати.

ТИРСА ДЛЯ ГРЯДОК

Якщо ваша ділянка розташована в низині, за допомогою тирси можна підняти рівень грядок. Для цього викопайте траншею глибиною 25 см, устеліть її соломою або сіном і засипте її тирсою (звісно ж, із сечовиною й лугом). Викопаний ґрунт - найродючіший верхній шар - кладемо зверху, тим самим піднімаючи рівень грядок. Відразу ж покладіть тирсу між грядками. Коли вона перегниє, нею можна буде вдобрювати посадки.

ТИРСА В ГОСПОДАРСТВІ

Що ще можна зробити з тирсою на дачі? Ось кілька можливих областей її застосування.

• Утеплення стелі

Звичайно, зараз є більш сучасні та безпечні матеріали - наприклад, ековата, - але можна по старинці використовувати тирсу. А якщо її змішати з глиною й нанести на підлогу горища, то ви не тільки утеплите стелю, але й подбаєте про пожежебезпеку.

• Обігрів приміщення

Існують навіть опалювальні котли, які працюють саме на спресованій тирсі.

• Штукатурка для стін

Раніше тільки цим і штукатурили: змішають глину з тирсою - ось тобі і штукатурка. Замість глини можна використовувати цемент. Спосіб підійде, приміром, для штукатурення садового будиночка або альтанки.

• Зберігання овочів у льосі

Як відомо, тирса добре поглинає воду. Тому сміливо використовуйте її, якщо в льосі занадто вогко: надлишок вологи поглине тирса, а фрукти й овочі не будуть гнити.

• Саше

З ялівцевої тирси можна зробити ароматизатор для шафи. Покладіть її у тканинний мішечок і підвісьте в шафі.

• Підстилка для тварин

У цьому випадку тирса грає 2 ролі: утеплювача для підлоги й засобу гігієни (усмоктує рідоту, відходи). Однак не будь-яку варто використовувати. Звичайно, найкраща тирса фруктових дерев - у ній менше смол. Соснову - можна, але бажано її спочатку добре висушити. А от від горіхової тирси у коней навіть може трапитися запалення копит.

• Тирса при копченні

Вона жевріє повільно, дає багато диму, а це те, що потрібно при копченні.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4518 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс