Як зробити піч на тирсі своїми руками для дачі і будинку
Тирса - недороге і доступне паливо, але використовувати його у звичайних топках неможливо - для цього потрібне вогнище особливої конструкції. Щоб побудувати піч на тирсі своїми руками, не доведеться освоювати цегельну кладку - корпус таких приладів завжди виготовляють з металу. Економічні печі підходять для опалення теплиць, гаражів, дачних і заміських будинків. Усе залежить від того, наскільки серйозно поставитися до роботи і скільки грошей виділити на матеріали.
ПРИНЦИП РОБОТИ ПЕЧЕЙ НА ТИРСІ
Пічка, що використовує як паливо деревні відходи, працює за принципом тривалого горіння. Паливо в таких пристроях не горить, а жевріє, поступово виділяючи невелику, але достатню кількість теплової енергії. Повільне горіння дозволяє істотно заощадити на паливі і скоротити кількість завантажень. При такому способі дороге тепло не летить у трубу, а максимально витрачається на опалення будинку.
Щоб виключити інтенсивне полум'я й домогтися повільного та тривалого тління, необхідно обмежити доступ кисню в паливну камеру. Завдання вирішується герметичністю конструкції і пресуванням палива.
ЯК ЗРОБИТИ ПІЧ ТРИВАЛОГО ГОРІННЯ
Щоб змайструвати своїми руками пічку на тирсі, можна використовувати готову металеву ємкість: діжку, бідон, порожній газовий балон або трубу підходящого діаметра. Для роботи будуть потрібні зварювальний апарат, болгарка і навички роботи з ними.
Якщо в розпорядженні опинилася металева діжка, то в першу чергу потрібно зрізати з неї верхівку. Робити це треба акуратно, тому що надалі деталь буде використана за призначенням, але як знімна кришка.
Далі з металевого аркуша товщиною не менше 3 мм вирізують коло діаметром трохи менше параметрів діжки. У центрі кола роблять отвір під трубу діаметром 10 см і акуратно приварюють отриману заготівлю до внутрішніх стінок, відступивши від днища 15-20 см.
Трохи нижче привареного аркуша вирізують невелике віконце - піддувало, для надходження в топку необхідного для горіння кисню. У верхній частині циліндра вирізують отвір для димоходу - до нього приварюють трубу, що відводить з топки вигарний газ.
Димохід вимагає окремої уваги - занадто потужна тяга буде сприяти швидкому відходу газів і зниженню теплоефективності пристрою. При слабкій тязі може виникнути інша проблема - у приміщення почнуть надходити небезпечні для життя продукти горіння.
Досвідчені майстри рекомендують штучно подовжити димовивідну трубу, пустивши її по периметру приміщення, або пристосувати димохід для готування гарячої води, включивши в конструкцію бойлер. Усе це допоможе утримати тепло в будинку й отримати з нього максимум користі.
Кришку роблять з відрізаної верхівки, приваривши до неї бортики, або з металевого аркуша. Важливо забезпечити герметичність конструкції, інакше замість тління вийде горіння. Для максимально щільного примикання використовують спеціальні жаростійкі ущільнювачі для печей. Для зручності обов'язково приварюють ручку.
ПРАВИЛА ЕКСПЛУАТАЦІЇ САМОРОБНОЇ ПЕЧІ
При всій своїй ефективності працює саморобний пристрій просто:
В отвір у металевому аркуші встановлюють трубу конусоподібної форми - таку легше витягнути в потрібний момент.
Ємкість наповнюють тирсою до рівня димоходу невеликими порціями, ретельно трамбуючи кожний шар.
Трубу акуратно витягають, залишаючи в центрі отвір для надходження до палива кисню й виходу відпрацьованих газів.
Піч закривають кришкою і підпалюють паливо з боку піддувала. Щоб спростити розпалювання, можна налити трохи горючої рідини на металеву перегородку до завантаження тирси.
Процес тління в діжці обсягом близько 200 літрів триває не менше 8 годин - у цей час кришку печі не можна відкривати й додавати тирсу. Нове завантаження можна робити тільки після повного згоряння попередньої партії палива.
ЯК УДОСКОНАЛИТИ БЮДЖЕТНУ МОДЕЛЬ
Найпростіша буржуйка з діжки підійде для дачного будинку, гаража або теплиці. Для житлової будови рекомендується модернізувати конструкцію, збільшивши площу нагрівання спорудженням додаткового димового контуру.
Контур можна зробити зовнішнім або внутрішнім. У першому випадку буде потрібно аналогічна форма більшого діаметра, а в другому потрібно знайти діжку трохи меншого розміру або зварити підходящу ємкість з металу.
Зовнішній контур привабливий збільшенням площі тепловіддачі та збереженням обсягу топкової камери, а внутрішній більш простий у роботі. В обох варіантах димохід варто перенести вниз.
Кришку краще виготовити з товстого сталевого аркуша товщиною не менше 5 мм і підсилити по краях, інакше вона швидко деформується від високої температури.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5446 |
|
© Газета Домовик 2012-2023