Як перевірити - чи не обдурили вас із дровами. Розраховуємо кубометри
Ох уже ці дрова, про них можна сказати так само, як Вінні-Пух говорив про мед, у тому розумінні, що дрова - це дуже дивний предмет: тільки що були - і ось уже немає! Начебто зовсім недавно закупив майже не гору, і де вона? Взяла та й вилетіла в трубу!
Начебто і піч у будинку не занадто ненажерлива, і баню три рази на тиждень не топив, а однаково розійшлися. І знову потрібно йти вивчати оголошення на парканах: з'ясовувати, де пропонують ціною поменше, а кількість - побільше.
КУБОМЕТРИ - НЕ ЛІТРИ
Що в дровах головне? Головна, ясна річ, якість: найкраще - суха береза, гірше за все - мокра осика. Але адже й кількість має значення, та ще яке! А як її визначиш? Адже кубометри - не літри. Замовляєш п'ять кубів крупно колотих дров, привозять, машина вивалює їх купою, і відразу підтягуються сусіди.
- Ну що, Вась, скажи, як гадаєш, є отут п'ять кубів, або обшахрували?
Вася чухає п'ятірнею потилицю, морщить чоло, піднімає очі до неба і, витримавши паузу, твердо говорить:
-Та які п'ять, тут і чотирьох не буде!
Але отут підходить Коля, теж жмуриться на купу й вирікає:
- А я говорю є, у мене око-ватерпас, точно як в аптеці, п'ять кубів, а може, і більше.
На чому збори, не внесши ясності в питання, зазвичай і закінчуються. Скажіть, поклавши руку на серце, якому дачнику не знайома така картина гадання на дров'яній купі?
Але ж насправді є й інші, куди більш надійні способи перевірити, надули вас при покупці дров чи ні.
ОБСЯГ ПОРОЖНЕЧІ
На чому найчастіше возять дрова? Правильно, на старих вантажівках російського виробництва. А про них нам дещо відомо. Обсяг кузова у "53-го" "газону" - 4,8 куб. м. Є й "колгоспна" модифікація з високими бортами, тоді обсяг збільшується майже у 2 рази. Обсяг дров у кузові залежить і від того, як вони покладені. Але скажіть, хоч кому-небудь коли-небудь, привозили акуратно покладені дрова?
У кузові вони майже завжди лежать навалом. Ну, відповідно, і порожнього місця між полінами теж навалом. Однак нічого непереборного для науки в цій потворній купі немає, тому що є спеціальний коефіцієнт і для перерахування обсягу навалу в об'єм складових кубометрів. А залежить він від довжини поліна.
Наприклад, для поліна в 1/4 м поправочний коефіцієнт дорівнює 0,8. А для поліна в 3/4 м - уже 0,73. Що ж ця премудрість означає для тих, хто не занадто сильний у математиці? А те, що 4 кубометри дров середньої довжини 25 см, привезених навалом, після укладання перетворяться на 3,2 куби.
СКІЛЬКИ ДРОВ ВХОДИТЬ У ВАНТАЖНУ МАШИНУ
А можна вмістити в ГАЗ-53 6 куб. м дров?
Якщо борта високі або якщо завантажувати звичайний кузов з максимальною гіркою, то можна. Коли ж дрова в кузові не накидані, а покладені (хоча це, звичайно, мрії), ті 6 кубів увійдуть у нього без зусиль.
Загалом, щоб правильно оцінити обсяг привезених вам дров, потрібно знати 2 речі: об'єм кузова і спосіб їхнього укладання. Можна прорахувати й обсяг при навантаженні "з гіркою", розділивши для цього дрова на 2 умовні геометричні фігури: окремо - паралелепіпед кузова по обріз бортів; окремо - гірка, все що вище бортів.
Щоб одержати зразковий обсяг дров, потрібно скласти об'єм обох фігур, який можна одержати шляхом перемножування довжини, висоти й ширини.
КОЛОТІ ДРОВА
Зрозуміти скільки колотих дров у кубі досить просто: перемножуємо ширину, довжину, висоту. Отриманий таким чином об'єм називають "складовим" (або складометр дров). Для одержання цифр, максимально наближених до реальних, використовують коефіцієнти, що залежать від типу деревини, розміру дров і т.п. Більшістю продавців у роботі прийнято використовувати середній показник - 0,7.
КУБ ЧУРБАКІВ - ЦЕ СКІЛЬКИ?
Ситуація аналогічна описаної вище з виправленням на коефіцієнт, тут він буде 0,6, тому що щільність укладання чурбаків нижча.
НАСИПНИЙ КУБОМЕТР
Одиниці об'єму непокладених дров, є насипний кубометр. Перше, що потрібно зробити для розрахунку навалених дров, перевести "насипні" куби в "складометри". Скористайтеся наступною таблицею:
Довжина поліна 0,25 м; 0,33 м; 0,50 м; 0,75 м
Коефіцієнт 0,8; 0,78; 0,75; 0,73
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 11347 |
|
© Газета Домовик 2012-2023