Сорок Сороків

17 березня 2016

22 березня православні християни відзначають одне з найбільших свят - Сороки.

Свято одержало свою назву на честь сорока Севастійських мучеників - воїнів-християн, що прийняли мученицьку смерть. Усі вони були родом з Каппадокії і служили в римському війську. Воєначальник зажадав, щоб християни разом з іншими солдатами принесли жертву язичеським богам. Після відмови їх піддали катуванням, а потім роздягнули й змусили стояти в покритому льодом озері протягом ночі. До ранку один з воїнів не витримав - і побіг до теплої лазні. Однак, його місце серед мучеників зайняв римлянин Аглаій, якого вразила стійкість духу християн. 

У народі цей день вважався днем другої зустрічі весни (перша була на Стрітення, третю чекали на Благовіщення), одним з найбільших свят у році. Селяни говорили, що "на Сороки день із ніччю міряється, зима кінчається, весна починається". А провісниками весни були жайворонки (хоча на Сороки, за повір'ям, через море прилітали 40 різних птахів). 

Господарки заздалегідь випікали з тіста печиво у вигляді птахів, як правило, 40 штук - за кількістю загиблих мучеників. Для цього використовували пружне, добре вимішане тісто. 

Печиво давали дітворі, примовляючи: "Жайворонки прилетіли, на голівку дітям сіли". Дітвора залазила на дахи, прив'язувала "жайворонків" до тичин і зазивала птахів скоріше прилітати й приносити весну. Потім випічку кришили й розкидали по сторонах.

Втім, весна могла бути й оманною - ранкові морози ще бували сильні. Щоб захиститися від "заморозків", господарки пекли з житнього або вівсяного борошна 40 кульок - "сороки святі, колобани золоті". Їх покладалося по одному викидати з вікна протягом 40 днів. 

Спостерігали в цей день за погодою: якщо на Сороки тепло, то так само буде ще протягом 40 днів. Теплий вітер обіцяв дощове літо. Перший грім, що пролунав над голим лісом, передвіщав голодний рік, а мороз на Сорок сороків, навпроти, обіцяв урожай - особливо проса.

ЖАЙВОРОНКИ

500 г борошна, 1 пакетик сухих дріжджів, 300 мл води, щіпка солі, 8-10 ст. л. цукру,  1/4 скл. міцного солодкого чорного чаю.

Дріжджі розмішати з 5 ст. л. цукру, додати теплу воду, 3 ст. л. борошна, перемішати й поставити в тепле місце на півгодини. Борошно, що залишилося, просіяти в миску, поступово додаючи закваску, вимісити. Присипати зверху борошном, щоб тісто не підсохло. Поставити в тепле місце на 2 години. Обім'яти 1 раз. 

Тісто нарізати на 40 джгутиків і кожний зав'язати у вузлик. Витягнути пальцями дзьобик, надрізати ножем хвостики, з ізюму зробити вічка, змазати солодким чаєм. Випікати при 200°С близько 15 хвилин.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3102 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс