День пророка Іллі
За церковною традицією 2 серпня православні відзначають день пам'яті старозавітного пророка Ілії, святого, який користувався особливою повагою і шануванням серед народу. Цей день для сільського жителя був поворотним моментом у господарських справах.
Відповідно до церковних переказів, святий Ілля народився за 900 років до народження Ісуса в місті Фесві в Палестині. З юних років він оселився в пустелі та жив у суворому пості і молитві. Він мав пророчий дар і не побоявся викрити ізраїльського царя Ахава, що призивав поклонятися язичеським ідолам. Ілля пророчив Ахаві, що якщо він і його народ не звернуться до істинного Бога, то його царство зазнає голод.
«За твоє нечестя в ці роки не буде ні дощу, ні роси, хіба тільки за молитвою моєю», - оголосив пророк Ілія царю Ахаву. Після цих слів почалися посуха й голод, які тривали три з половиною роки.
Пророк оселився біля струмка, куди, за переказами, ворони приносили йому хліб і м'ясо. Через рік, коли струмок висох, Ілія перебрався в місто Сарепту, де зупинився в однієї вдови. Коли у жінки помер син, Ілія тричі помолився, і хлопчик ожив. Так святий пророк першим здійснив чудо воскресіння, випереджаючи прийдешнє Воскресіння Христа.
Коли Ілля повернувся в Ізраїльське царство, він сказав всьому народу, що всі нещастя ізраїльтян відбуваються тому, що вони забули істинного Бога і стали поклонятися ідолові Ваалу. Щоб довести оману ізраїльтян, Ілія запропонував зробити два жертовники - один Ваалу (сонцю), а інший - Богу, і сказав: «Принесемо жертви, і якщо вогонь з неба зійде на жертовник Ваала, значить, він істинний Бог, а якщо ні, то ідол». Жерці цілий день просили вогню на свій жертовник, але, відповіді не було. Коли помолився Ілля - з неба зійшов вогонь! Тоді люди вигукнули: «Господь є істинний Бог, і немає іншого Бога, крім Нього!» Після цього пророк Ілія зійшов на вершину гори, і за його молитвами пішов сильний дощ.
Як учить церква, за своє святе життя та служіння Богу за Іллею прибула вогненна колісниця, і він був узятий живим на небеса.
Пророк Ілія знову з'являється в Новому Завіті: під час Преображення Господнього, він разом із пророком Мойсеєм з'явився на горі Фавор, щоб розмовляти з Ісусом Христом.
За переказом Святої Церкви, пророк Ілія з'явиться на Землі знову. Він буде передтечею другого пришестя Христа на землю і під час проповіді прийме тілесну смерть.
Православна Церква завжди особливо шанувала пророка Ілію - перші храми, які ставилися, були на честь саме цього святого.
У народі пророк Ілля персоніфікується як небесний заступник і захисник землеробства, що відає силами природи - дощами, грозами, від яких залежить урожай хлібів і городніх культур. Вважалося, що з приходом свята Ільїн день наставав час починати жнива хлібів і закінчувати косовицю. На Ільїн день селяни пекли з нового борошна хліб.
З Ільїна дня встановлюється помірне тепло. Світловий день іде на спад, а ніч - на додаток. «Ілля пророк дві години світлого часу увірвав», «З Ільїна дня ніч довга, а вода холодна». Після Ільїна дня перестають купатися: «Ілля воду остудив».
Це свято за старих часів вважалося останнім літнім торжеством.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3573 |
|
© Газета Домовик 2012-2023