Різдво в усьому світі
Різдво Христове - головне свято християн в усьому світі. Мабуть, жодне інше свято не сполучає в собі таке різноманіття гарних вікових традицій. Православні будуть відзначати Різдво в ніч на 7 січня. Католицький і протестантський світ - 25 грудня. Ця різниця в тринадцять днів виникла у зв'язку з тим, що з двадцятих років минулого століття дві основні церкви "живуть" за двома різними календарями.
Святкування того самого свята у православних і католиків взагалі дуже сильно відрізняється зовні: якщо православні в основному відчувають духовну радість і внутрішнє умиротворення, то католицьке Різдво відзначається з великою помпезністю і бравурністю.
ЗАХІДНА ЄВРОПА
Тут - свої давні шановані традиції: матінка Європа знаходиться саме посередині між пафосними США і скромним Сходом. Католики в Англії, Франції, Німеччині святкують цю подію приблизно однаково. У ніч перед Різдвом малята ставлять на підвіконня (або прив'язують до каміна) свій черевичок. Вони впевнені, що добрий гном, проходячи мимо, обов'язково загляне до них у будинок, щоб залишити подарунки; а щоб гном не пройшов мимо, діти розмальовують вікна, скло й ґаночки акварельними фарбами. Ялинкові іграшки обов'язково роблять своїми руками - зі шматочків, блискіток, дощику, картону й кольорового паперу.
У Великобританії на Різдво всі вікна сільських будинків ос-вітлені свічками, і тому ніч перед Різдвом серед місцевих жителів називається "Ніч свіч". Ще із середньовічних часів британці зберегли обряд ряження, щоб отримати більш живі враження про біблійні історії. Але найбільш, мабуть, гарна традиція дотепер існує в Ірландії - увечері, напередодні Різдва двері кожного будинку відкриваються, і кожний, хто зайде в них, стає бажаним гостем. Його обов'язково посадять на почесне місце, запропонують склянку доброго вина і скажуть: "За мир у цьому будинку та в усьому світі!" Шотландці відкривають двері своїх будинків, коли стрілки годинників наближаються до дванадцяти і тримають їх відкритими, поки не пролунає останній удар - таким чином, вони проводжають старий і зустрічають новий рік. А гостеві покладається принести із собою маленьке вугіллячко, щоб кинути його в сімейний камін і побажати, щоб вогонь у ньому горів ще довго.
У Голландії у Святвечір Святий Ніколас приходить до тих дітей, які поводилися добре, з подарунками. Усі голландські діти знають це і перед святами поводяться добре. Увечері двері в будинок наглухо защіпаються, стіл накривається білою скатертиною, на яку кладуть дитячі черевички. А, прокинувшись вранці, люди виявляють, що Святий Ніколас побував у них у будинку - стіл виявляється повний солодкостей і подарунків, а будинок - радості і святкових веселощів!
СКАНДИНАВІЯ
У Скандинавських країнах прийнято починати Різдво з домашніх пряників - з безлічі маленьких і одного великого, щоб з'їсти його усім разом. На святкову вечерю готується спеціальна каша. Той, хто знайде в цій каші горіх, неодмінно одружиться або вийде заміж у наступаючому році. Усі подарунки складають в один великий мішок. Хтось один з дітей наряджається гномом і роздає ці подарунки усім тим, хто зібрався навколо великої ялинки, прикрашеної палаючими свічками. Після цього всі - від мала до велика - починають співати й танцювати до найпізнішої ночі.
США
Для американців Різдво - найулюбленіше та найдовгоочікуваніше свято. До нього починають готуватися ще з листопада: міста прикрашаються різнобарвними гірляндами, фонтанами сяючих вогників, святковими декораціями. Усюди на вулицях бродять усмішливі Санта-Клауси. Таким чином, американці заздалегідь самі створюють собі святковий настрій.
Особливе місце в їхніх звичаях займають і безліч різдвяних подарунків у барвистих упаковках, які обов'язково дарують усі члени родини один одному. Відзначають американці Різдво винятково в колі родини. У цей день для них не існує приятелів і товаришів по службі - у цьому вони непохитні. Після сімейної вечері й обміну подарунками люди виходять на вулиці, де на площах починаються всілякі святкові шоу з танцями та піснями.
Зовсім іншими виглядають звичаї та традиції, які також свято зберігають і жителі Східної Європи.
СХІДНА ЄВРОПА
У Болгарії головний звичай на Різдво складається в колядуванні, у якому беруть участь тільки чоловіки, які в різдвяну ніч збираються в дружини і виходять на вулиці, з піснями та танцями вітаючи один одного. Під Різдво болгари часто ворожать на продуктах: срібна монета в шматку хліба означає щастя, повний горіх - здоров'я, а порожній - хвороба. Перший шматок хліба дівчата не з'їдають, а кладуть під подушку, щоб наснився наречений.
У Румунії вечір перед Різдвом також багатий різними колядками. Ледь спускається сонце, у кожному будинку запалюють свічу із чистого воску перед іконою Христа, котра має горіти всю ніч, "щоб щастя могло зайти в будинок".
УКРАЇНА
В Україні Різдво починають святкувати у Святвечір - 6 січня, тоді ж і закінчується Різдвяний піст. Після Різдва наступають коляда або святки - 12 днів, протягом яких відзначається свято.
Сучасним господаркам не слід плутати вечерю, приготовлену на Святий вечір, і сімейну вечерю на Різдво Христове. Вечірня трапеза на Святий вечір, 6 січня, супроводжується багатьма традиціями й обрядами. Напередодні Різдва церква пропонувала суворий піст - увесь передріздвяний день віруючим не можна було їсти й пити. Вечеря на Святий вечір була для них першою трапезою в цей день - нею і закінчувався 40-денний передріздвяний піст. За стіл можна було сідати з появою на небі першої зірки, на згадку про Віфлеємську зірку, що провістила пастухам про народження Христа.
Головними стравами на український Святий вечір є кутя й узвар. Усього на столі у Святий вечір має бути 12 пісних страв, серед яких за старих часів готували пісний борщ із грибами, горох, капусняк, рибні страви, вареники, кашу гречану, голубці з рисом, пісні млинці, гриби, пироги.
Після вечері, яка зазвичай тривала 3-4 години, кутю та деякі інші страви зі столу не прибирали, а залишали для духів померлих предків, які, за віруваннями українців, також приходили на різдвяну кутю.
А от на саме Різдво Христове (7 січня) готують велику сімейну вечерю. Піст закінчився, тому на столі можуть бути присутніми різноманітні м'ясні страви: домашня ковбаса, смажене порося, порося, фаршироване гречаною кашею, гусак або качка з антонівськими яблуками, качка з капустою, холодець, окіст, буженина, баранячий бік з кашею, а також млинці, заливна риба, пироги та пряники.
Але як би не відзначали Різдво в усьому світі, які б традиції не цінували представники різних національностей, у Різдво всіх поєднує одне - практично в кожному будинку панує спокій, затишок і радість. Люди забувають про всі негоди і перебувають в атмосфері свята!
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4657 |
|
© Газета Домовик 2012-2023