Поради гастроентерологів: як зустріти Новий рік не нашкодивши здоров'ю

24 грудня 2014

Більшість із нас уже перебуває у передчутті наступаючого Нового року, ретельно плануючи всілякі аспекти свята, вибираючи одяг і прикраси для будинку. На жаль, складаючи список необхідних продуктів і обмірковуючи меню на 31 грудня, дехто забуває про найголовніше - про здоров'я. Як же зустріти Новий рік, не нашкодивши власному організму?

Які гастроентерологічні небезпеки таїть у собі таке серйозне свято, як Новий рік?

Новий рік - це загальне свято, його зустрічають і діти й дорослі, і люди похилого віку, і здорові й ті, хто змушений дотримуватися постійної дієти - наприклад, при цукровому діабеті, при важкій шлунково-кишковій патології, після якихось операцій. Останнім особливо важко буває утриматися за святковим столом, а це спричиняє наслідки. 

Перша небезпека, - це, звичайно, переїдання, тим більше якщо мова йде про людей із хронічною патологією. Помічають і терапевти, і хірурги, - після Нового року часто надходять пацієнти із загостренням виразкової хвороби, із загостренням жовчокам’яної хвороби, іноді може розвинутися серйозний панкреатит, особливо у тих, хто дотримувався певної дієти, а потім різко дав серйозне навантаження на шлунково-кишковий тракт і на підшлункову залозу. 

Інша небезпека - найзвичайнісіньке отруєння - багато хто готує салати, а продукти можуть попастися не свіжі, обережними потрібно бути зі швидкопсувними салатами, які заправляються майонезом, звертати увагу на рибу. Ще більш уважними потрібно бути з покупними салатами - ми ніколи не знаємо напевно, скільки вони вже стоять у вітрині, хто їх готував, чи чистими руками.

Як підготувати себе до свята? Чи варто голодувати?

Ні, категорично не варто. Багато хто так робить, щоб схуднути перед святом, надягнути якесь особливе вбрання, але дуже небезпечно припиняти дієту в один момент - по-перше, втрачається весь її смисл, по-друге, це занадто різке та велике навантаження на організм, чревате розвитком хронічних захворювань. 

Крім того, не всі навіть знають про свої хвороби - немає клінічних проявів - а такі дії можуть послужити пусковим механізмом. 

Харчуватися краще розмірено, у новорічну ніч себе не перевантажувати. 

Напередодні можна зробити маску для обличчя - спілий банан розім'яти з вершками, додати жовток і кілька крапель будь-якої олії, навіть маслинової. З маскою бажано полежати, а після випити склянку гарячого чаю з лимоном і медом, добре виспатися.

Чи є якісь правила, за якими рекомендується сполучати їжу?

Бажано жирну, м'ясну їжу сполучати з овочами, м'ясо з картоплею - як усі ми любимо - навпаки, зовсім не корисне. Зрідка можна, але систематично - не рекомендується. Ви пообідали, з'їли суп, друге - хочеться пити. 

Запам'ятайте просте правило, однаково корисне для всіх, поза залежністю від наявності або відсутності якихось кишкових патологій: пити рекомендується – будь то чай, каву або компот - не відразу після їжі, а хвилин через сорок. Як ми часто робимо в кафе - поїли і відразу п'ємо каву, це неправильно. 

Також добре попити щось стимулююче - сік або кефір - до їжі. Це корисно для фігури і їжа краще засвоюється. Якщо ви бували в санаторіях, то звертали увагу, що в їдальні завжди стоять склянки з компотом або чаєм, щоб була можливість спочатку попити і вже після приступати до їжі. 

Не можна після гарячої їжі відразу їсти щось холодне - може відбутися спазм, нетравлення, навіть якщо немає порушень шлунково-кишкового тракту.

Чи потрібно приймати якісь препарати, ферменти?

Багато хто сідає за стіл уже о 10-11 вечора, проводжає старий рік. На столі у нас тепер чого тільки немає, і все хочеться спробувати, і все це запивається алкоголем, тому, звичайно, шлунку доводиться нелегко. 

Для гастроентерологічних препаратів дуже важливий ритуал прийому - одні потрібно пити до їжі, інші - після, тому якщо їх приймати, то приймати правильно. 

Щоб полегшити своєму шлунку прийом їжі, можна прийняти ферменти - наприкінці або після прийому їжі, перед сном.

Як харчуватися протягом свят? Чи потрібно «чистити» організм?

Звичайно, буде навантаження, але давайте намагатися не переїдати, поменше вживати жирну їжу, стежити, щоб продукти були свіжі, щоб не отруїтися. Не зловживайте мінеральною водою та іншими газованими напоями, які тільки погіршують ситуацію, збільшують площу й ступінь поглинання шкідливих речовин. 

Після свят краще дійсно провести символічне чищення організму: посидіти на дієті, на овочах, улаштувати собі розвантажувальний кефірний день. Організм звик за кілька днів отримувати їжу у великій кількості, буде вимагати ще, тому вам знадобиться певна сила волі. 

Якщо є тенденція до поганої роботи кишечнику, якщо хочеться їсти, але вже пізній вечір, дуже гарний рецепт - на ніч випити склянку кефіру з перемішаними в ньому двома чайними ложками висівок. За три-чотири дні це відмінно прочищає організм, при систематичному прийомі зменшує рівень холестерину. Зранку дуже корисно попити кип'яченої води з лимонним соком і ложкою меду. Добре і для шлунка, і для кольорів обличчя.

Алкоголь і алкогольні отруєння. Як їх уникнути? На що варто звернути увагу?

У першу чергу, звертайте увагу на якість напоїв - у новорічні свята збільшується кількість алкогольних отруєнь. Якщо в напої щось бентежить, краще його не пити. Краще вживати гарні перевірені напої, куплені у фірмовому магазині. 

За годину до застілля прийміть (будь-який з варіантів - на вибір): чашку чаю із м'ятою або з лимоном, два сирих яйця, пару варених картоплин, дві столові ложки рослинної олії, активоване вугілля, кашу - гречану, вівсяну, манну. Це знижує вплив алкоголю.

Не змішуйте, будьте обережними з коктейлями, особливо з незнайомими. Традиційно на Новий рік ми п'ємо шампанське - але якщо не лежить до нього душа, краще не пийте, пригубіть символічно, а далі виберіть собі один напій і ні з чим його не змішуйте. Шампанське здається легким, але від нього швидко п'янієш, може з'явитися головний біль, для шлунка воно не занадто корисне. 

Велика помилка запивати алкоголь мінералкою - краще запити чистою водою, тоді площа поглинання шкідливих речовин буде меншою. Звичайно, потрібно стежити і за кількістю випитого - свято є свято, але у великих дозах алкоголь токсичний для печінки. 

Пам'ятайте, що надмірності однієї новорічної ночі можуть зіпсувати вам усі новорічні канікули, і замість того, щоб гуляти містом або займатися зимовим спортом, ви будете лежати вдома або, ще гірше, опинитеся в лікарні.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6543 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс