Мій дім - моя фортеця: про що потрібно пам'ятати покупцеві будинку
Якщо ви вирішили придбати заміське житло, краще цим зайнятися з настанням весни. У цю пору більш очевидним є стан доріг і самого селища. Сніг, що тане, і ґрунтові води відразу покажуть, чи не затоплений у будинку підвал і чи достатньою є гідроізоляція фундаменту. Особливу увагу зверніть на тріщини у фундаменті та робочий стан всіх комунікацій. Якщо комунікації відсутні, то необхідно перевірити слова продавця про їхню вартість і строки підведення.
З'ясуйте історію будинку: як проводилися й оформлялися всі попередні угоди з цією нерухомістю. Саме на цьому етапі можуть спливти такі факти, як продаж будинку особами, що не мають на те необхідних повноважень. Якщо у будинку (ділянки) змінилося кілька власників, необхідно уточнити правильність оформлення попередніх договорів купівлі-продажу: всі вони мають пройти державну реєстрацію. У противному випадку угода вважається недійсною і всі наступні за нею - теж.
Переконайтеся у відсутності межових суперечок із сусідами. Для цього потрібно, по-перше, виміряти відстані від будинку до встановлених меж і звіритися з наявним планом території. По-друге, чіткі межі земельних наділів зазначені в документах, що зберігаються в Управлінні державного земельного кадастру. У будь-якому разі, такого роду папери на вашу вимогу повинен надати продавець, оскільки інформація про приватну власність є закритою й отримати її від державних органів може тільки він.
Упевніться у відсутності обтяжень на житло, - таких як арешт котеджу, застава або обіг стягнення на будинок. Подібна інформація перевіряється безпосередньо нотаріусом за нотаріальним регістром і має бути чітко зафіксована при укладанні угоди.
При покупці будинку в крапковій забудові також потрібно дізнатися про настрої, що панують у селищі, і відношення місцевих мешканців до приїжджого. Вам напевно не завадить для складання попередньої картини розпитати сусідів, заглянути до голови квартального комітету або в селищну раду.
Припустимо, що побачене й почуте вас улаштувало. Виходить, настав час вивчити документи, на підставі яких продавцеві належать земля й будівля. У нашому випадку - це свідоцтво про державну реєстрацію права власності на землю, свідоцтво про державну реєстрацію права власності на будову, дозвіл на будівництво й акт про введення будинку в експлуатацію. Свідоцтва про право власності на землю й будову видає Державна реєстраційна служба «Укрдержрегістр». Недобудований будинок теж підлягає реєстрації як об'єкт незавершеного будівництва. Якщо є окремо розташовані будівлі - лазня, госпблок, туалет, гараж – вони повинні або мати самостійні документи, або бути зазначені під літерним позначенням у свідоцтві на основне будівництво. Не виключена ситуація, що через незнання продавця папери оформлені невірно, не пройшли реєстрацію в належних органах, на частину об'єктів - взагалі відсутні. Значно гірше, якщо довелося зіткнутися з ретельно замаскованим шахрайством. Тому варто добре зважити всі ризики майбутнього придбання.
Перевірте, чи відповідає державний акт на землю тій ділянці, що вам показують, перевірте правильність його реєстрації за конкретною адресою. Таку інформацію можуть підтвердити в Управлінні землевпорядження й охорони земель. Зверніть увагу, чи відповідає площа ділянки, оформленої у власність за документами, розміру наділу, пропонованого покупцеві, і перевірте, чи не намагаються продати землю, що є, по суті, самозахопленням. Якщо площа за документами не відповідає дійсній, - краще відмовтеся від сумнівної угоди.
Якщо ви все-таки зважилися на покупку, бажано провести з продавцем переговори, спрямовані на зниження ціни будинку. Продавець не завжди йде на торг, пояснюючи це великими витратами. Наприклад, на те, щоб пробурити на ділянці артезіанську свердловину глибиною 50 метрів і т.д. Однак покупцеві потрібно знати, що свердловина, споруджена без відповідного дозволу, не може бути чинником, що поліпшує якість продаваного об'єкта. Навпаки, якщо наглядовим органам стане відомо про наявність на ділянці неузаконеної артезіанської свердловини, вони застосують до власника штрафні санкції. Так що краще поторгуватися й домовитися про ціну, що влаштовувала б обидві сторони.
Вимагайте одночасного оформлення двох окремих договорів купівлі-продажу. Адже ви купуєте й будинок, і землю, на якій він перебуває. На ринку зараз почастішали випадки шахрайства, коли після підписання документів на будинок продавець уникає оформлення земельної ділянки. А це, у свою чергу, тягне певні проблеми для покупця в майбутньому. Приміром, може виявитися, що ділянка раніше була перепродана іншій особі. У такому випадку, ви ризикуєте втратити куплений і вже обладнаний будинок, оскільки ваша угода може бути визнана недійсною.
Простудіюйте техпаспорт БТІ, щоб переконатися у відсутності незаконних перепланувань, переустаткування систем тощо. Вимагайте проектну документацію на будинок і на інженерні системи. Начебто нескладно, але в масі випадків забудовник не може її надати.
Вимагати треба всі документи - договори з компаніями, що встановили інженерні системи, а також сертифікати, інструкції з користування та гарантійні талони, квитанції про оплату послуг водо-, енерго- і газопостачання.
Необхідно отримати і всі схеми розведення комунікацій - електрики, води, тепла, газу. Як не дивно, навіть забудовник може не знати, де в нього проходять кабелі й труби. Незнання цього може сильно ускладнити ліквідацію можливої поломки в майбутньому: у пошуках потрібного проведення легко розламати півбудинку. Крім цього, важливо отримати технічні умови на підключення комунікацій. Якщо таких документів немає, то через деякий час може виявитися, що підключення до магістральної мережі було незаконним, після чого вас можуть від неї відключити.
Купити житло - півсправи, узаконити покупку - справжня мука. Терпіння вам та удачі!
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5641 |
|
© Газета Домовик 2012-2023