Готуємо грунт для розсади

4 вересня 2013

Збираючись навесні вирощувати розсаду овочевих культур самостійно, всі органічні та неорганічні матеріали для складання ґрунтів необхідно підготувати восени.

Підійти до цього потрібно дуже серйозно, тому що від того, як заготовити ґрунт для вирощування розсади, буде залежати якість розсади.

Землю для розсади найкраще взяти зі своєї ділянки, щоб рослини адаптувалися до певних умов, і після пересадження на постійне місце швидше росли.

Але, просто взяти ґрунт з ділянки неприпустимо. Адже більшість городніх ґрунтів бідні гумусом, часто з невідповідною для росту рослин структурою, тому при поливі вода погано проникає у глиб горщика, застоюється.

Якщо ґрунт у городі важкий, то на його поверхні після підсихання утворюється кірка, що ускладнює доступ повітря до коренів. Крім того, у городньому ґрунті можуть перебувати збудники хвороб і личинки шкідників.

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ЗАГОТІВЛІ ҐРУНТУ

Для вирощування розсади ідеально підходить пухкий, з невисокою кислотністю ґрунт, що легко пропускає воду.

Ґрунт для розсади готується з 2 частин обробленої городньої землі, 1 частини перегною, 1 частини торфу і 1 частини тирси (або великого зернистого піску).

Ґрунтову суміш для вирощування розсади краще використовувати помірно родючу, а під час росту підживлювати розсаду, використовуючи воду з розчиненими в ній мінеральними добривами.

Перед застосуванням, заготовлений ґрунт обов'язково знезаражують, щоб знищити збудників хвороб.

Для профілактики землю потрібно обробити добре розмішаним (без кристалів) розчином марганцю (3 грами на 10 літрів води), а потім ретельно обробити протигрибковими препаратами ("Триходермін", "Фотоспорин-М", "Гаупсин").

Застосування вермикуліту або перліту забезпечує насичення ґрунту повітрям і підтримує гарну проникність води. Придбати їх можна в магазинах і садових центрах.

Додавання в ґрунт попелу і комплексного добрива, що не містить хлор, забезпечує мінеральне живлення розсади.

Застосування перегною підвищить поживність ґрунтової суміші, пісок або тирса послужать природними розпушувачами, попіл знизить кислотність. Усі компоненти заготовленого ґрунту необхідно просіяти і змішати.

Якщо ви не встигли заготовити всіх зазначених компонентів для вирощування розсади, то можна обмежитися двома з них. Важливо, щоб один служив розпушувачем ґрунту, а інший постачальником живильних речовин.

ОДИН ЗІ СПОСОБІВ ПІДГОТОВКИ ҐРУНТУ

Наприкінці сезону вибирають найбільш родючу грядку, ретельно звільняють її від рослинних залишків, знімають верхній 5-ти сантиметровий шар (у ньому зосереджена більша частина збудників хвороб), потім зрізують шар ґрунту товщиною 10-15 см і складають його в мішки або ящики. До настання морозів тримають їх у сараї.

Коли ґрунт промерзне, заносять його в тепле приміщення, дають розмерзнутися, розсипають тонким шаром (не більше 8 см) і, щоб розбудити шкідників, насіння бур'янів, воложать водою.

У теплі ящики з ґрунтом тримають близько тижня, потім знову виносять на мороз (при температурі не нижче мінус 15°С добре знищуються бур'яни і шкідники).

Чергують заморожування-відтавання увесь час, поки на вулиці тримаються холоди. Ґрунт поступово оздоровлюється, адже більша частина патогенів гине, але він не перетворюється при цьому на безжиттєвий субстрат.

Оскільки проморожування ліквідує не всю інфекцію, наприклад не гинуть спори кили і фітофторозу, приступають до теплової дезінфекції: пропарювання ґрунту.

На дно бака поміщають дві цеглини (на ребро) і наливають воду, так щоб вони виступали з води на 5 см. На цеглини ставлять велике відро, у дні якого зроблено кілька великих отворів. Дно відра вистилають мішковиною, доверху насипають ґрунт. Бак закривають кришкою, ставлять на вогонь і прогрівають ґрунт протягом 4 годин з моменту закипання води. У міру її випаровування в бак доливають окріп. За один раз у відрі пропарюють не більше 7 л ґрунту.

Оскільки при пропарюванні гинуть всі мікроорганізми, перед посівом насіння в оброблений ґрунт додають біогумус або гнойовий перегній (1/10 або навіть 1/20 обсягу), які містять необхідну мікрофлору.

Субстрат повинен мати гарну структуру. Тому заготовлюють і інші компоненти для розсадної суміші.

1. Використовують тирсу дерев всіх порід. Важливо тільки, щоб у ній було якнайменше стружок.

Тирса хвойних дерев, всупереч поширеній думці, не вимагає попередньої обробки: ні кип'ятіння для видалення смолистих речовин, ні просочення азотними добривами.

Більше того, на ґрунтах, що містять тирсу хвойних дерев, цвіль з'являється рідше, ніж з тирсою листяних порід.

Однак не варто використовувати тирсу, просочену соляркою (нею іноді змазують пилки) або креозотом, яким обробляють деревину для захисту від гниття.

Сумнівну партію можна перевірити так: у відро поміщають 3-5 л тирси, заливають окропом, перемішують і дають постояти. Якщо сама тирса світла, а вода стала коричневою, значить, у ній є шкідливі домішки.

2. Чистий річковий пісок достатньо звільнити від каменів. Але важливо, щоб у ньому не було залишків нафтопродуктів. А ось пісок з кар'єрів відразу використовувати для готування ґрунту не можна. І чим яскравіше він забарвлений, тим більше в ньому сполук заліза і марганцю (надлишок цих елементів шкодить рослинам).

Щоб очистити пісок від домішок, поміщають його в діряву 200-літрову бочку, ставлять її під водостік і витримують кілька дощових тижнів. Або проливають із колодязя п'ятьома об'ємами води. Пісок висушують і розфасовують у пакети.

Навесні ж залишається лише змішати компоненти у потрібному співвідношенні.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Одна з важливих умов гарного росту розсади - нейтральна кислотність ґрунту. Для зменшення кислотності застосовують вапно або доломітове борошно з розрахунку на 1 кг землі:

- для розсади огірків і гарбузових культур - 25-30 г;

- для розсади перцю, томатів і баклажанів - 15-17 г.

Склад грунтосуміші залежить від культури. Для більшості культур (капуста, помідор, перець, баклажан, огірок, кавун, цибуля) підійде наступний склад: земля - 25-30%, торф або перегній  - 30-50%, пісок  - 25-30%.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 10573 Подобається: 0 | Не подобається: 1  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс