Перший Спас Медовий

7 серпня 2013

14 серпня - день, багатий святами, і тому має безліч назв у народі: Перший Спас, Медовий Спас, Спас на воді, Спасівка, Маковій, Ласун, Медове свято, Бджолине свято. Найважливіше православне свято - Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього. 

У цей день із церкви, за традицією, виносили Хрест Господній (хрещений хід), щоб освятити місцевість і тим самим запобігти поширенню епідемій, які за старих часів були звичайними для цієї пори року. 

Також 14 серпня починається Успінський піст, присвячений Успінню Святої Богородиці, що триває два тижні. Цей піст порівняний за строгістю тільки з Великим (без м'ясних, рибних і молочних продуктів), але, незважаючи на це, його називають «смачним», тому що достаток овочів, фруктів і ягід у цю пору робить піст різноманітним і тому легким. 

14 серпня називають також «мокрим» Спасом, або Спасом на воді. Це свого роду нагадування про хрещення Русі, що, за переказом, мало місце 1 серпня 988 року (за старим стилем), тому в цей день прийнято освячувати воду, нові колодязі та навіть цілі озера.

14 серпня йменується в народі також Маковієм, це день поминання іудейських мучеників, які вмерли за християнську віру. У цей же день відзначається свято Всемилостивого Спасу Христа Бога та Пресвятої Богородиці, установлене на честь перемоги князя Андрія Боголюбського в поході проти волзьких булгар і перемоги грецького імператора Михаїла проти навали сарацинів в 1156 році.

14 серпня в народі відоме як Медовий Спас. Відкачується мед, і останні стільники виламуються з вуликів, адже з цього дня бджоли меду більше не роблять і починають самі поїдати свої запаси. Серпневий мед називають зрілим, такий мед містить менше води, чим червневий, тому може зберігатися всю зиму не псуючись (рідкий мед може закиснути). У цей день на Русі пекли пироги з пшоняною кашею і медом та готували всілякі солодкості. За традицією, тільки починаючи з цього дня можна було пробувати мед нового врожаю, на торішні запаси це правило не поширювалося. У народі говорили, що навіть жебрак покуштує медку в цей день. 

14 серпня було прийнято допомагати знедоленим і сиротам, а жінкам прощалися всі вчинені та незамолені гріхи. У цей день збирають також макові зерна, які покликані захищати від відьом. За народним прикметам, дощ на Маковія запобігає пожежам. У цей день селяни проводжали літо й починали готуватися до зими. У середині серпня перші птахи летять у теплі країни, починаються вже «холодні роси» і можливі навіть перші заморозки. Чотирнадцятого серпня останній раз купають свійських тварин і починають висівати озимі.

Незважаючи на достаток церковних і народних свят 14 серпня, найбільш улюбленим залишається Медовий Спас, який відзначають не тільки бджолярі. А хто не любить поласувати солоденьким? Слідом за Медовим Спасом йдуть Яблучний і Горіховий, звідси і з'явилася назва «Перший» Спас. 

Кілька стародавніх рецептів з використанням меду.

МЕДЯНИЙ КВАС 

На 3 літри води береться: 0,5 кг меду, 1 великий лимон, 15 г дріжджів.

Скип'ятити воду, злегка остудити і вмішати мед до повного розчинення. Остудити суміш до кімнатної температури. Розвести дріжджі в невеликій кількості медяної води, перемішати з іншою рідиною й соком лимона. Залишити настоюватися 10-12 годин, потім розлити по пляшках або банках і щільно закрити. Медяний квас готовий на четверту добу.

ПРЯНИК МЕДЯНИЙ

250 г пшеничного борошна, 100 г цукру, 100 г меду,  100 г тертого мигдалю або інших горіхів, по 1/2 ст. ложки мелених кориці і гвоздики, 5 г харчової соди, щіпка солі.

Цукор і мед змішати з водою і прокип'ятити, отриманий сироп остудити і додати до нього корицю, гвоздику, соду й сіль. Все добре перемішати і всипати борошно, щоб вийшло некруте тісто.

Ретельно вимішане тісто розкотати шаром товщиною 1 см, укласти на змазаний маслом або посипаний борошном лист, покрити шаром тертого мигдалю і випікати в не занадто гарячій духовці (180°) 15 хв. Остудити, нарізати ромбами. Готовий пряник можна покрити глазур'ю або склеїти ромбики за допомогою варення або повидла.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5830 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс