Які нові правила для швидкої допомоги затвердив Кабмін

28 грудня 2020

16 грудня Кабмін затвердив порядок звернення українців у швидку допомогу. Тепер швидкість приїзду бригади «103» буде залежати від того, з якою скаргою звернувся громадянин. У критичних і екстрених ситуаціях швидка повинна прибути протягом 10 і 20 хвилин. А от по інших викликах медики мають право не приїжджати зовсім – і тепер це закріплено на документальному рівні.

Інтернет-видання «Страна» роз’яснює постанову уряду про те, на які чотири випадки ділиться виклик швидкої: коли лікарі повинні прибути, а коли можуть відмовити.

Описані правила набувають чинності з 1 січня 2021 року й стануть продовженням медичної реформи, яку почала попередній міністр охорони здоров’я Уляна Супрун. 

1. КРИТИЧНИЙ ВИКЛИК – ПРИБУТТЯ ШВИДКОЇ ЗА 10 ХВИЛИН

Перший випадок виклику швидкої – критичний. До цієї категорії належать звернення, які вимагають негайного реагування й втручання, коли потрібні реанімаційні заходи.

Стан пацієнта повинен супроводжуватися:

- відсутністю подиху,

- неефективним подихом,

- масивною крововтратою. 

Причинами такого стану можуть бути:

- усі види травм,

- зовнішні фактори, такі як удар блискавкою й струмом,

- інтоксикація або отруєння, у тому числі укусами тварин і комах.

Бригада повинна буде опинитися на місці з моменту виклику через 10 хвилин.

Правда, у документі є примітка: «допускається перевищення зазначеного нормативу, але не більш ніж в 25% випадків». Імовірно, у такий спосіб влада прямим текстом пише: до чверті людей на грані життя й смерті швидка не встигне (і, швидше за все, не врятує їх).

2. ЕКСТРЕНИЙ ВИКЛИК – ПРИБУТТЯ ШВИДКОЇ ЗА 20 ХВИЛИН

До екстрених викликів – це другий випадок – належить потенційно серйозний стан, що вимагає невідкладної допомоги або транспортування. 

Супроводжуються такі випадки:

- порушенням свідомості,

- ознаками кровотечі,

- ознаками гострого коронарного синдрому (інфаркт),

- ознаками гострого можливого інсульту,

- розладами подиху.

У таких випадках швидка повинна прибути не пізніше, чим через 20 хвилин. Отут можна спізнитися, але не більш ніж в 15% випадків. 

Відзначимо, що в цій графі є два дуже серйозні захворювання – інфаркт і інсульт. Однак вказується, що ознаки повинні бути «гострими». Звідси можна зробити висновок, що підвищений тиск і терпимий болі в області серця можуть не стати підставами для прибуття швидкої через 20 хвилин. 

3. НЕЕКСТРЕНІ ВИКЛИКИ – ДО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ 

Третій пункт – самий загадковий – не екстрені виклики. Влада вказує, що «до них належать випадки, які не несуть погрози для життя й здоров’я пацієнта, але захворілий або потерпілий вимагає консультації медика». 

У таких ситуаціях диспетчер буде рекомендувати звернутися до сімейного лікаря, передасть туди заявку сам або у випадку можливості направить бригаду швидкої, яка не виконує критичні або екстрені виклики.

Що вважається не екстреними викликами – незрозуміло. Існує величезний перелік, який може або відповідати цій категорії, або ж належати до екстрених викликів.

Серед них: висока температура тіла, нездужання у вагітних, біль у шлунку, нирках, печінці й багато чого іншого. У всіх цих випадках людина може як дочекатися прийому сімейного лікаря по декларації завтра-післязавтра, так і померти найближчим часом, якщо не одержить допомогу. Найстрашніше те, що визначати це будуть навіть не на око, а на слух – диспетчери швидкої. 

4. НЕПРОФІЛЬНІ ВИКЛИКИ

Четвертий пункт – непрофільні виклики. Що це таке – не вказується. Але записано, що ці випадки стосуються звернень пацієнтів, стан яких не вимагає невідкладної допомоги.

Це теж буде визначати диспетчер швидкої. У такому випадку громадянинові буде запропоновано одержати консультацію по телефону.  

КОЛИ ДО УКРАЇНЦІВ ПЕРЕСТАЛА ПРИЇЖДЖАТИ ШВИДКА  ДОПОМОГА

Описані вище інновації є продовженням медреформи, яка вводилася при Уляні Супрун. Тоді висловлювалася думка, що українці звикли викликати швидку з приводу й без, а невідкладними симптомами вважати підвищену температуру.

З такою аргументацією з 1 вересня 2018 року був уведений протокол для диспетчерів. 

Нові правила мали на увазі ретельне опитування диспетчерами українців, які викликають швидку. Фахівця зобов’язали телефоном з’ясовувати, чи дійсно громадянин потребує невідкладної допомоги чи ні. Цей формат роботи був узятий за основу в сьогоднішніх нововведеннях Кабміну. Адже саме диспетчер буде вирішувати, кого рятувати, а до кого не направляти бригаду. 

Відразу після введення медреформи два роки тому українці стали масово скаржитися на відмови швидкої приїжджати. Пояснювали їм це «несерйозністю випадку».

Представник Кабміну у Верховній раді Василь Мокан уточнює, що статистика демонструє: у містах своєчасний приїзд бригад на місце події становить, з урахуванням існуючого нормативу, 88% випадків, у селах - 82% звернень.

« Враховуючи вищевикладене, уведення процентного критерію своєчасності проїзду бригад екстреної медичної допомоги дозволить оптимізувати роботу системи екстреної медичної допомоги, а також визначити ключові показники ефективності роботи системи екстреної медичної допомоги безпосередньо в частині оптимізації місць базування бригад ЕМД і маршрутів руху», - написав Мокан у своєму в Telegram.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5679 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс