Як підготувати теплицю й парник до весни?
Теплиця - це особлива агроекосистема. Цілий рік ґрунт у теплиці не зазнає на собі прямого впливу навколишнього середовища: усередині теплиці не йдуть дощі, не дує вітер, немає прямих сонячних променів. Підготовка теплиці й парника до весни досить важливий захід.
У будь-який сонячний день повітря усередині теплиці нагрівається під дією ультрафіолетових променів, а ґрунт не забезпечується живлющою вологою, його не вкриває сніг, як буває на звичайних грядках. Через цю властивість ґрунти усередині теплиці змінюються за зимовий сезон, і навесні першою справою необхідно реанімувати його і зволожити, привести в тонус, що називається.
ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ
За зиму ґрунт у теплиці дуже сильно пересихає, стає практично пилоподібним. З одного боку це добре. Сухий ґрунт є прекрасним теплоізолятором. У теплиці земля промерзає неглибоко або зовсім не промерзає, на відміну від відкритого ґрунту. З іншого боку - погано, тому що навесні сухий ґрунт довго прогрівається. Саме тому так важливо заздалегідь навесні привести ґрунт "у почуття".
У теплиці ґрунт необхідно прогріти до температури +10-+15°C. Коли світить яскраве сонце, повітря усередині теплиці прогрівається практично миттєво, воно втримується усередині конструкції стінами й дахом, а ґрунт залишається холодним ще дуже довго - кілька тижнів. Щоб забезпечити рослинам нормальні умови вегетації, ґрунт у теплиці має бути теплим.
Першою справою ґрунт необхідно спушити, щоб зробити її повітропроникним. Потім необхідно зробити невеликі траншеї на грядках глибиною на багнет лопати. Такі процедури значно збільшать контакт теплого повітря з холодним ґрунтом.
Після чого ґрунт необхідно зволожити теплою водою. Для цього можна використати звичайну розігріту воду, а можна пролити ґрунт у теплиці теплим розчином живильних речовин, наприклад, розчином ЕМ-1, Байкал-1. Також можна використовувати біопрепарат у сухому вигляді, який достатньо просипати зверху на ґрунт і полити звичайною теплою водою. Дані процедури "оживлять" ґрунт, у ньому прокинуться ґрунтові мікроорганізми і приймуться за роботу.
Гребені між траншейками прогріються швидше за все, тому що їхня площа мала, а температура води велика. Розрівнявши гребені, ми розподілимо тепло по всьому ґрунті, одержимо порівняно великий шар теплої "живої" землі.
Важливо! Не варто закидати в теплицю сніг з вулиці. Багато хто так робить, пояснюючи це тим, що так вони намагаються наситити землю водою. Вода, звичайно, проникне вглиб ґрунту, він насититься водою, ось тільки не прогріється, і тепличний сезон почнеться на 2-3 тижні пізніше.
Проводячи полив траншей гарячою водою, ми практично миттєво піднімаємо температуру ґрунту до +10-+15°C. Це дозволить відразу висіяти холодостійкі і скоростиглі культури: редис, салат листяний, цибулю на перо, крес-салат, розсаду петрушки. Далі температура ґрунту в теплиці буде підтримуватися за рахунок енергії сонця.
ОБРОБКА ҐРУНТУ ВІД ЗАХВОРЮВАНЬ
Ґрунт прогріли, ґрунтових мікроорганізмів розбудили. Що далі? Не варто забувати про те, що в теплиці вкрай високий ризик появи грибкових і бактеріальних захворювань рослин. Фітофтороз, альтернаріоз, чорна ніжка, борошниста роса та інші - бич теплиць.
Щоб провести профілактичні роботи, необхідно обробити ґрунт, а також всі деталі теплиці - дерев'яні деталі, ящики, основу, стіни. Як засіб обробки проти грибкових захворювань можна використовувати будь-який біофунгіцид. Наприклад, "Фітоспорин", "Микосан-Н", "Триходермін", "Планриз", "Фітоцид", "Здоровий ґрунт".
Щоб краще прогріти ґрунт у теплиці, його можна накрити чорним агроволокном. Нагріваючись під променями сонця, воно буде передавати тепло землі. Це в тому випадку, якщо посадки будуть нескоро. А от мульчувати ґрунт до того, як у теплиці встановиться постійна позитивна температура, не варто. Хоча все залежить від кольору мульчі. Під темною мульчею ґрунт буде прогріватися, під світлою - залишатися холодним.
Перед висадженням у теплицю огірків підготуйте ґрунт - обробіть його "Азотофітом" або іншим препаратом, що змушує фіксувати азот з повітря.
Щоб наситити повітря в теплиці вуглекислим газом, необхідним для рослин, усередині теплиці можна встановити ємкість з компостом або чимось іншим, що бродить. Наприклад, у ємкість можна насипати курячий послід, компост із купи або Ем-компост з рослинних залишків або органічних залишків їжі зі столу. У насиченому вуглекислим газом середовищі рослини будуть розвиватися швидше.
ВЕСНЯНІ РОБОТИ В ПАРНИКУ
Якщо ж теплиці у вас немає, не біда. Можна швидко спорудити парник на сонячному обігріві. Це відмінний варіант для дачників, які бувають наїздами. У парнику можна вирощувати розсаду й першу весняну зелень.
Підготувати парник необхідно заздалегідь з осені. Місце для парника має бути добре освітленим і досить високим, щоб його не затопили поталі весняні води. Глибина котловану під парник повинна бути близько 70 см.
До половини котлован необхідно заповнити перегноєм, компостом або іншими рослинними залишками. Зверху насипається шар родючого ґрунту. Наприкінці лютого - початку березня парник необхідно накрити рамою зі склом, щоб він прогрівся. Розташовувати рами необхідно з ухилом у південний бік.
Перед висадженням розсади або посівом насіння парник варто добре провітрити й пролити ґрунт теплою або гарячою водою, як у випадку з теплицею.
У такому земляному парнику можна сміливо вирощувати розсаду таких культур як томати, капуста, баклажани, перець і різні квіти. Час від часу парник необхідно провітрювати, щоб рослини не захворіли грибковими або бактеріальними захворюваннями. А ще краще - обробити ґрунт фунгіцидами.
Зверніть увагу, що в сонячну погоду листочки незміцнілих рослин можуть пожовкнути - "згоріти" на сонці, тому що скло підсилює ефект нагрівання. Щоб захистити рослини, їх варто вкрити накривним матеріалом і тільки зверху - склом.
Використання парника для вирощування розсади у відкритому ґрунті дозволяє виростити міцні рослини з темно-зеленим листям і розвиненою кореневою системою, а також рятує від необхідності використовувати безліч стаканчиків для розсади. Та й підвіконня не захаращені.
Пам'ятайте, що підготовка ґрунту в теплиці або парнику - застава великих урожаїв. Здорова розсада, а за нею й рослини - прямий наслідок турботи про родючість ґрунту і профілактики небезпечних захворювань. І погана погода або пізні заморозки - не перешкода, якщо ви правильно підготували теплицю або парник.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6196 |
|
© Газета Домовик 2012-2023